Drewno klejone na konstrukcje: ładne i wytrzymałe. Co można zbudować z drewna klejonego

2018-09-19 16:38
Drewno klejone
Autor: Łukasz Knapik Konstrukcja tego domu (ściany, stropy, więźba dachu) jest wykonana z drewna klejonego

Drewno klejone ma zalety i urodę naturalnego drewna litego, a nie ma jego wad. Bardzo mocny i wytrzymały materiał konstrukcyjny otrzymuje się przez sklejenie kilku cieńszych warstw litego drewna. Z drewna klejonego można budować konstrukcje o większej rozpiętości (nawet do 50 m) niż z materiału tradycyjnego, a także takie o oryginalnym kształcie. Drewno klejone jest też wokół nas w płytach meblowych, podłogach, oknach, schodach.

Drewno klejone jest bardzo stabilne, nie będzie podlegać odkształceniom pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Taki materiał ma bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną i sztywność. Znacznie większą, niż wymagają przepisy wobec tradycyjnego drewna konstrukcyjnego. Zapewnia to wybranie odpowiednich partii drewna z kloca i profesjonalna obróbka. Drewno powinno zostać wcześniej wysuszone (maksymalna wilgotność 18%) i ostrugane. Drewno wysuszone komorowe jest pozbawione larw owadów oraz bakterii, grzybów i pleśni, czyli czynników biologicznych mogących je degradować. Krawędzie elementów konstrukcyjnych z drewna klejonego są zwykle zaoblone. To zapewnia większą odporność na ogień, ponieważ płomień porusza się po powierzchni i nie może dostać się w głąb elementu. Na elementy konstrukcyjne powinno się stosować drewno zaimpregnowane ciśnieniowo.

Z drewna klejonego robi się:

Technologia klejenia drewnianych lameli pozwala wykorzystać tanie drewno sosnowe lub świerkowe o nienajlepszych parametrach technicznych do przygotowania wielkich elementów konstrukcyjnych o bardzo dużej wytrzymałości. Drewno konstrukcyjne KVH ma zwykle klasę wytrzymałości C24, drewno BSH może mieć znacznie wyższą wytrzymałość, nawet GLh 25-32.

Drewno klejone KVH

Lamele z drewna litego mogą zostać połączone wzdłużnie na mikrowczepy i wtedy powstanie drewno konstrukcyne lite KVH. Z tak połączonych krótszych fragmentów drewna buduje się dłuższe konstrukcje o wielkiej wytrzymałości. Mikrowczepy to wąskie stożkowe nacięcia na końcach drewna wykonane tak, że stożki wystające na końcu jednego elementu wypełniają zagłębienia na końcu drugiego fragmentu drewna.

Drewno klejone BSH

Jeśli wąskie paski drewna (także takiego wcześniej połączonego na mikrowczepy) skleimy warstwowo, powstanie drewno konstrukcyjne BSH. Można z niego budować elementy konstrukcyjne o dużych rozpiętościach. Drewno klejone można wyginać albo łączyć ze sobą tak dobrane lamele, żeby powstały elementy niemal dowolnego kształtu.

Drewno klejone
Autor: Siekierki Lamele drewna sklejone warstwowo na grubość tworzą drewno BSH

Jakie drewno można kleić

Do produkcji drewna klejonego można wykorzystać dowolne gatunki drewna. Na polskim rynku najczęściej są to sosna lub świerk i gatunki liściaste, np. dąb, jesion, klon. Zależnie od przeznaczenia lamele do klejenia wycina się z różnych części kloca. Na konstrukcje o największych obciążeniach stosuje się lamele zrobione wzdłużnie z najtwardszej części bala (twardzieli). Na mniej wymagające elementy można wykorzystać lamele z dowolnego fragmentu bala. Drewno do klejenia może też być wycinane sztorcowo, czyli w poprzek słojów.

Drewno klejone
Autor: Łukasz Knapik Ściany nośne z drewna klejonego mają większą wytrzymałość, a także są cieplejsze i węższe niż te z materiałów murowych. Ściana dwuwarstwowa o takiej konstrukcji będzie cieplejsza i węższa niż ta z betonem komórkowym lub ceramiką

Drewno klejone jest ładne

Materiał ten nie ustępuje pod względem estetycznym oryginałowi. Do łączenia lameli używa się klejów odpornych na wodę dobranych kolorystycznie, tak żeby połączenia nie rzucały się w oczy. Zależnie od producenta można wybrać odpowiednią pod względem estetycznym klasę drewna klejonego, np. z sękami albo bezsęczne, drewno, które będzie widoczne, więc powinno być ładne, oraz takie, które zostanie zabudowane, więc nie musi ładnie wyglądać.

Drewno klejone
Autor: Jagram-Pro Drewno klejone może być przygotowane w jakości wizualnej, czyli z fragmentów drewna pozbawionych widocznych wad, sęków, przebarwień

Drewno klejone: wykończenie

Elementy konstrukcyjne z drewna klejonego wbudowane wewnątrz domu nie wymagają zabezpieczeń przed owadami, glonami, grzybami. Jeśli będzie widoczne, można pokryć je kryjącą lub transparentną powłoką dekoracyjną. Jeśli drewno klejone zostanie zastosowane na zewnątrz należy przede wszystkim zabezpieczyć je impregnatem przed wodą, wilgocią, grzybami, glonami. Można także zastosować powłokę dekoracyjną wykonaną, np. lakierem lub olejem.

Sprawdź też:

Drewno klejone
Autor: Eurolam Elementy z drewna klejonego można pokryć barwnym impregnatem, lakierobejcą lub olejem

Drewno klejone: kto je produkuje

Drewno klejone produkują warsztaty stolarskie oraz fabryki. W warsztatach robi się mniejsze elementy, np. klika-kilkanaście lameli łączy się klejem i unieruchamia ściskami. W fabrykach proces ten odbywa się na prasach i jest zautomatyzowany. Można wykonywać elementy o znacznych wymiarach. Drewno klejone może być wyprodukowane na zamówienie zgodnie z wytycznymi projektanta konstrukcji.

Sprawdź też:

Drewno klejone
Autor: Eurolam Z drewna klejonego BSH można tworzyć wielkowymiarowe elementy konstrukcji domu

Drewno klejone wymiary

Maksymalna długość elementów z drewna KVH wynosi kilkanaście metrów. Elementy z drewna BSH mogą mieć długość ponad 20 m (niektórzy producenci deklarują, że zależy ona od możliwości transportu), szerokość 8-24 cm, a wysokość od 8 cm do 124 cm (skokowo co 4 cm). Dźwigar prosty lub trapezowy mogą mieć rozpiętość 30-35 m, a kratownicowy – do 60 m.

Wole oczko z drewna klejonego
Autor: JAGRAM-PRO Z drewna klejonego wykonuje się takie elementy więźby, które trudno by było zbudować ze zwykłej tarcicy. Jest na przykład niezastąpione podczas robienia elementów łukowych

Elementy z drewna klejonego na więźbę dachową

Przyzwyczailiśmy się, że konstrukcje dachów skośnych, czyli więźby dachowe budowane są w całości ze zwykłej tarcicy impregnowanej lub belek suszonych komorowo i czterostronnie struganych. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że pewne fragmenty takich konstrukcji mogą powstać z drewna klejonego. Wykonane z nich konstrukcje nie paczą się. Ponadto są odporniejsze na wilgoć niż tarcica i zawsze poddawane czterostronnemu struganiu. Z drewna klejonego wytwarzane są belki o nietypowych kształtach (na przykład łukowe). Drewno klejone jest przeznaczone głównie do wykonywania konstrukcji wielkowymiarowych, profilowanych lub narażonych na działanie wody. Czasem też doceniony zostaje estetyczny wygląd klejonki i znajduje ona zastosowanie ozdobne – zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz.

Ile kosztuje drewno klejone

To materiał dość luksusowy, więc kupowane jest na całą więźbę, tylko na pewne newralgiczne fragmenty. Proste elementy z drewna klejonego można kupić od ręki, ale już belki o nietypowych wymiarach albo o specjalnych kształtach powstają na zamówienie. Drewno klejone warstwowo kosztuje od 1000-4000 zł/m3.

Klejonka z dosatwą na budowę
Autor: JAGRAM-PRO Firmy produkujące drewno klejone często oferują również projektowanie lub przeprojektowywanie konstrukcji, transport i montaż elementów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE