Więźba dachowa prefabrykowana - jakie ma zalety? Ile kosztuje?

2024-03-05 17:31

Więźba prefabrykowana, czyli więźba z gotowych wiązarów kratownicowych, to rozwiązanie, które skraca czas budowy domu. Taką gotową konstrukcję można złożyć w całość w ciągu jednego dnia. Jak powstaje więźba dachowa prefabrykowana? Ile kosztuje taka więźba dachowa?

Więźba prefabrykowana
Autor: LIPIŃSCY DOMY Więźba prefabrykowana jest bardzo dokładnie wykonana, z drewna dobrej jakości – suszonego komorowo i czterostronnie struganego

Spis treści

  1. Więźba prefabrykowana - jak zamówić? Jaka cena za m²?
  2. Więźba prefabrykowana szybka w budowie
  3. Fragmenty więźby można zamówić w fabryce: wiązary kratownicowe
  4. Dlaczego warto zastosować dachowe wiązary kratowe
  5. Dachowe wiązary kratowe - wykonanie i montaż tylko na podstawie projektu

Pojedyncze wiązary, przygotowywane na zamówienie, możemy nazwać półprefabrykatami. Są jednak firmy, które oferują więźby w większych fragmentach. Specjalizują się w tym niektórzy producenci domów szkieletowych. Wykorzystując wiązary, budują całe przestrzenne elementy konstrukcji dachowej, po czym dowożą je na plac budowy i dźwigiem ustawiają na ścianach. Co więcej, więźby prefabrykowane są już wstępnie przygotowane do układania pokrycia, bowiem fabryka wyposaża je w izolację z membrany dachowej oraz ruszt nośny pod dachówki bądź blachę, wykonany z drewnianych łat i kontrłat.

Więźba prefabrykowana - jak zamówić? Jaka cena za m²?

Decyzji o wyborze więźby prefabrykowanej nie musimy podejmować zupełnie w ciemno. Najpierw powinniśmy wziąć ze sobą projekt i odwiedzić kilka firm oferujących wiązary lub rozesłać mailem zapytania ofertowe z projektem więźby w formacie PDF. Producenci zrobią na tej podstawie wstępny kosztorys, który pozwoli nam poznać przybliżoną cenę prefabrykowanej więźby. Wiedząc już, ile będzie kosztowała nasza więźba prefabrykowana, powinniśmy poprosić cieśli o identyczną wycenę.

Mając skompletowany „materiał porównawczy”, łatwo ustalimy, który wariant jest tańszy. Wiązary są z reguły bardziej opłacalne, jeśli dach jest nieduży, jedno- lub dwuspadowy, z poddaszem nieużytkowym. Wtedy więźba prefabrykowana śmiało może konkurować ceną ze zwykłą.

Inaczej jeśli zaplanowane jest poddasze użytkowe, dach jest spory i ma skomplikowany kształt. Wtedy więźba prefabrykowana zapewne okaże się droższa, bo przyjdzie nam zapłacić za wiązary o różnych kształtach i różnej wielkości, co podnosi koszt. Opłacalność wiązarów wynika również z tego, że więźbę prefabrykowaną buduje się błyskawicznie. Więźba z wiązarów prefabrykowanych to koszt ok. 160-190 zł/m².

Jak jest zbudowana więźba dachowa?

Więźba prefabrykowana szybka w budowie

Szczytowym osiągnięciem prefabrykacji jest przygotowywanie przez firmy całych fragmentów więźby, dowożenie ich na budowę i ustawianie na szczycie budynku w ciągu kilku godzin. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne u naszych niemieckich sąsiadów. U nas więźba prefabrykowana jest to produkt wciąż niszowy ze względu na wysoki koszt. Najprostsze z takich prefabrykatów to panele dachowe, czyli ustalonej długości odcinki połaci, zazwyczaj obejmujące cztery sąsiednie krokwie, które połączone są poprzecznymi łatami. Z takiej więźby prefabrykowanej składającej się z paneli wykonuje się przeważnie dachy dwuspadowe. Montuje się je parami, po dwa panele. Oba opiera się na przeciwległych murłatach i łączy ze sobą w kalenicy, czyli miejscu styku połaci dachowych. Sąsiadujące panele zespala się ze sobą, skręcając śrubami ich skrajne krokwie.

Więźba prefabrykowana
Autor: KASMO Zamawiając wieźbę prefabrykowaną, trzeba się liczyć z tym, że większe elementy muszą być mocowane przy użyciu dźwigu, a nie każda działka ma dogodny podjazd

Fragmenty więźby można zamówić w fabryce: wiązary kratownicowe

Zamiast tradycyjnej więźby w konstrukcji dachu można zastosować wiązary kratownicowe – elementy wykonywane nie z grubych belek, tylko desek łączonych wzajemnie płytkami kolczastymi. Wytwarzają je specjalistyczne zakłady produkcyjne. Na jeden dach potrzeba od kilkunastu do kilkudziesięciu takich wiązarów, zależnie od jego wielkości i kształtu. Liczbę, formę i rozmiary wiązarów dobierają zatrudnieni w fabryce inżynierowie, na podstawie projektu domu dostarczonego przez klienta. Czas oczekiwania przeważnie nie przekracza 3 tygodni.

Typowy wiązar stosowany do dachów bez poddasza lub z niewielkim poddaszem nieużytkowym składa się z pasa dolnego, dwóch połączonych ze sobą pasów górnych – będących odpowiednikami krokwi, słupków pionowych i przebiegających skośnie krzyżulców. Zamówić też można wiązary do budowy dachu, pod którym znajdą się pomieszczenia mieszkalne, a nawet wiązary tworzące drewnianą konstrukcję dachu płaskiego.

Gotowy komplet wiązarów producent ładuje na ciężarówki i wysyła pod wskazany adres, często wraz z dźwigiem potrzebnym do rozładunku i montażu. Ustawienie wiązarów na miejscu trwa zazwyczaj jeden dzień. Umieszcza się je na szczycie budynku jeden obok drugiego, w rozstawie co 80-150 cm. Dużą zaletą gotowych wiązarów jest to, że mogą osiągać spore rozpiętości, bez konieczności robienia podpór pośrednich. Można z nich też robić więźby o dużym stopniu skomplikowania.

Warto wiedzieć, że stosując wiązary, zużywa się o 30% mniej drewna niż w przypadku więźby z elementów o typowych przekrojach. Ważną informacją, która może przekonać niezdecydowanych, jest fakt, że dzięki wiązarom uzyskujemy idealnie równą powierzchnię połaci dachowych, łatwiejszą do wykończenia.

Warto wiedzieć

Dlaczego warto zastosować dachowe wiązary kratowe

  • Są tak zbudowane, że ich dolna część (zwana pasem dolnym) tworzy konstrukcję sufitu nad ostatnią kondygnacją.
  • Nie przekazują dużych sił rozporowych na ściany domu.
  • Nie trzeba stosować murłat – dachowe wiązary kratowe opiera się na łącznikach zakotwionych w wieńcach ścian zewnętrznych budynku.
  • Konstrukcja z wiązarów kratowych jest bardzo sztywna i odporna na ugięcia.
  • Nie wymaga ona podpierania od dołu słupami, podciągami ani ścianami nośnymi – tych ostatnich może więc być w budynku mniej.
Więźba prefabrykowana
Autor: DOMEK Duże fragmenty dachów montowane są głównie na budynkach z prefabrykatów, ale można je zamówić także do domu budowanego metodą gospodarską

Dachowe wiązary kratowe - wykonanie i montaż tylko na podstawie projektu

Jeśli kupisz gotowy projekt domu parterowego z poddaszem nieużytkowym, bardzo możliwe, że będzie on zakładał wykonanie więźby z wiązarów. Niestety, nie zawsze będzie to na tyle szczegółowa dokumentacja, żeby można się nią było posłużyć przy samodzielnym montażu. Sprzedawca takich projektów najczęściej zakłada bowiem, że wiązary zostaną zamówione w wytwórni, gdzie projekt i tak będzie doprecyzowany pod kątem tej technologii. Są jednak projekty gotowe z bardzo szczegółowo zaprojektowanymi wiązarami. Zawierają one wtedy zawsze informację, że są przeznaczone do samodzielnej budowy. Projekt taki można potraktować jak dokładną instrukcję montażu.

Często jednak szczegółowy projekt wiązarów trzeba zamówić oddzielnie u konstruktora. Zamawiając projekt indywidualnie u architekta, należy mu zwrócić uwagę, że wiązary muszą być dokładniej przez niego zaprojektowane, gdyż planujesz ich samodzielny montaż. To nie może być projekt będący jedynie podkładką niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę, co zdarza się wcale nierzadko. Niezbyt szczegółowy projekt więźby wiązarowej może „uszczegółowić” majster ciesielski. Są na szczęście dostępne programy ułatwiające projektowanie wiązarów.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie