Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe nie tylko do nowoczesnych wnętrz

2016-08-04 14:32

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj budowę i zalety schodów stalowych.

Lekkie schody stalowe
Autor: Bodzioch Dariusz Ich ażurowa widoczna konstrukcja pasuje do otwartego wnętrza

Stal używana jako materiał konstrukcyjny kojarzy się z nowoczesnością, wnętrzami inspirowanymi konstrukcją maszyn, statków lub hal przemysłowych. W domach jednorodzinnych schody z tego materiału spotyka się nieco rzadziej niż żelbetowe lub drewniane. Ich zaletą jest lekkość. Takie konstrukcje chętnie łączy się z drewnem lub ze szkłem, których używa się do wykończenia stopni lub balustrad. Można je wykonać z drogiej stali kwasoodpornej, ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, a także ze stali węglowej (tak zwanej czarnej) malowanej. Elementy schodów spawa się lub skręca, a następnie prawie gotowe moduły montuje się we wnętrzach podczas prac wykończeniowych.

Materiał na schody stalowe

Do budowy konstrukcji stosuje sie zazwyczaj belki i blachy ze stali węglowej. Stopnice można wyłożyć drewnem, takim samym jak podłogę w salonie. Ponieważ schody stalowe są częściowo otwarte, można po nich wnosić przedmioty o dużych gabarytach. Lekka balustrada powinna mieć wysokość około 100-110 cm. Będzie stanowiła stabilną podporę ułatwiającą bezpieczne wchodzenie na górę. Balustrada moze zostac zrobiona ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Jej słupki moga powstać z dwóch skręconych płaskowników o wymiarach 50 x 8 mm, między którymi będą  naciągnięte stalowe pręty o średnicy 5 mm.

Konstrukcja

Kręgosłup schodów stanowią przewaznie belki stalowe w kształcie ceowników. W miejscu, gdzie znajduje się zabieg, belki są tak zespawane, że przyjmują kształt wznoszących się schodków. Do belek przykręcane są stopnie wykonane z zespawanych blach o grubości około 8 mm. Każdy stopień jest przymocowany oddzielnie czterema ampulowymi śrubami o średnicy 12 mm. Taki rodzaj połączenia pasuje do charakteru całej konstrukcji. Do łącznikowej blachy podkonstrukcji stopnia przykręca się płaskowniki stanowiące słupki balustrady.

Konstrukcja schodów stalowych
Autor: Bodzioch Dariusz Rozmieszczenie elementów konstrukcyjnych schodów jest ściśle wyznaczone. Stabilność zapewnia im wielopunktowe zamocowanie. Spawane kształtki blach tworzą podkonstrukcję stopni. Są one przykręcone do belki. Zdwojone słupki balustrady są przykręcone z obu stron do blachy łącznikowej przyspawanej do stopni

Pewne i stabilne

Aby konstrukcja schodów wzbudzała zaufanie, nie może ani drgać, ani się uginać. Belka z dwóch skręconych ceowników będzie obciążona stopniami wspornikowymi, do których dodatkowo zamocowane zostaną balustradę, dlatego musi być unieruchomiona w kilku punktach. Zostanie przykręcona do posadzki parteru i do poziomej belki łączącej stalowe słupy konstrukcyjne (podtrzymujące dach) ze ścianą, a dodatkowo w miejscu zabiegu ustabilizowana i przykręcona mocnymi kołkami do ceramicznego muru z pustaków.

Warto wiedzieć

Kto wykona schody stalowe?

Budowę schodów warto powierzyć sprawdzonemu, doświadczonemu warsztatowi ślusarskiemu, który dysponuje odpowiednimi narzędziami do obróbki zarówno stali czarnej, jak i nierdzewnej. Można też kupić gotowe, modułowe schody o konstrukcji stalowej.

Nasi Partnerzy polecają