Projektujemy szafy na poddaszu. Przechowywanie ubrań pod skosami

2019-06-18 16:58

Poddasze jest wbrew pozorom pojemnym miejscem na wszelkiego rodzaju szafy czy schowki. Wystarczy dobrze to zaprojektować. Dlatego tak ważna jest tu praca architekta, który powinien przewidzieć sporą ilość miejsca do przechowywania ubrań.

Aranżacja przedpokoju
Autor: Photo by Marco Amatulli on Unsplash Poddasze dobrze zaplanowane pod kątem szaf i schowków staje się całkiem pojemnym miejscem.

Przeglądając plany poddasza trudno się zorientować, jaka część pomieszczenia jest pełnej wysokości, gdzie sufit schodzi nisko, w którym miejscu da się ustawić łóżko, a w którym biurko. Proponowane w projektach aranżacje wnętrz na poddaszu bywają niestety mylące. Na przykład wrysowany prostokąt sugeruje miejsce szafy, tymczasem po bliższym zbadaniu sprawy okazuje się, że może tam stanąć najwyżej niewysoka komoda. Pod skosami widzimy na planach garderoby czy schowki, które w rzeczywistości okazują się niepraktyczne, bo zbyt niskie. Ustawienie w sypialni na poddaszu szafy na ubrania wymaga sporo miejsca – tego najcenniejszego, czyli pełnej wysokości. Chodzi nie tylko o to, że porządna szafa z wieszakami powinna być wysoka, ale także o zapewnienie dobrego dostępu do jej zawartości.

Przeczytaj także:

Szafa na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz

Szafa ma 60 cm głębokości. Aby można było przed nią stanąć, potrzebny jest co najmniej 80-centymetrowy odstęp. Czyli szafa plus miejsce przed szafą zajmują pas o szerokości co najmniej 140 cm w wysokiej części poddasza. Dlatego jedno pomieszczenie na poddaszu przeznacza się często na garderobę. Jednak w praktyce jedna garderoba dla czteroosobowej rodziny nie wystarcza. Każdy i tak będzie chciał mieć własną szafę na ubrania w pobliżu sypialni. Trzeba więc poszukać miejsca na nią w najwyższej strefie poddasza.

Szafa na poddaszu: dom z dwuspadowym dachem

W takim domu dobre miejsce na wysoką szafę na poddaszu jest przy ścianie stojącej wzdłuż kalenicy. Bardzo często dzieli ona dwie sypialnie. Podstawowe znaczenie ma wówczas układ drzwi i okien. Jeśli drzwi do sypialni na poddaszu znajdują się tuż przy prostopadłej ścianie, nie można przy niej postawić szafy, chyba że będzie się wchodzić wprost na nią, co nie jest szczególnie przyjemne. Podobny problem dotyczy okien. Jeżeli okna w ścianie szczytowej domu są zbyt blisko ściany – ustawiona tam szafa wchodziłaby w światło okna. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem są szafy wnękowe otwierające się naprzemiennie na pokoje po obydwu jej stronach.

Pokój dziecięcy na poddaszu
Autor: Mariusz Bykowski
Szafa na poddaszu
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy Kłopoty z szafą na poddaszu pod dwuspadowym dachem

Szafa na poddaszu: wnętrza pod czterospadowym dachem

Tutaj ściana, w której są drzwi, jest często jedyną, przy której można postawić szafę na poddaszu. Kłopot w tym, że szafa, choć tak potrzebna, nie jest najważniejszym sprzętem sypialni i o tę wysoką część pokoju musi walczyć z innymi meblami. Dodatkowo sytuację komplikują słupy i kominy – może się okazać, że szafę trzeba wpasować między ścianę a komin albo zbudować tak, że słup znajdzie się w jej środku. Efekt może być satysfakcjonujący, ale na pewno trudniejszy do osiągnięcia niż wstawienie standardowego mebla.

Przeczytaj też:

Garderoba na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz

Szafy na poddaszu w korytarzu

Miejscem na poddaszu, w którym można zaplanować szafy, ekonomicznie wykorzystując przestrzeń, jest korytarz. I tak musi mieć pełną wysokość – co najmniej taką jak drzwi do pomieszczeń, czyli 2,10 m. Ściana z drzwiami do pokoi też może być zabudowana szafami. Taki korytarz będzie pełnił podwójną funkcję: nie tylko komunikacji, ale także garderoby na poddaszu położonej w drodze z łazienki do sypialni. Co prawda, będzie to garderoba ogólnodostępna, ale przyniesie znaczną oszczędność miejsca w pokojach. Dzięki temu w sypialni będzie więcej możliwości dogodnego postawienie łóżka czy biurka.

Szafy w garderobie

Garderobę można urządzić w każdym miejscu poddasza, w którym jest wystarczająca wysokość na przejście i sięganie do półek w postawie wyprostowanej. Najczęściej na garderobę przeznacza się miejsca pod spadkiem dachu. Ubrania mogą być przechowywane w niższych partiach pomieszczenia.

Sprawdź też: projekty domów z użytkowym poddaszem >>>

W minimalnej garderobie mamy więc tylko wydzieloną przestrzeń, w której jest dostęp do otwartych półek znajdujących się pod spadkiem dachu. Wykorzystujemy wówczas niskie przestrzenie pod skosami, nie zamykając ich ani nie zabudowując (co byłoby konieczne w sypialni). Zamiast zamawiać niestandardowe zamykane szafy, które wypełnią przestrzeń pod skosami, stawiamy ściankę oddzielającą skosy od sypialni. Jeśli jednak decydujemy się wydzielić garderobę, to najlepiej taką, w której oprócz półek pod skosami mamy miejsce na wysokie szafy.

Sonda
Jaką wysokość powinna mieć ścianka kolankowa na poddaszu?
Nasi Partnerzy polecają