Adaptacja poddasza w kamienicy z 1906 roku nie była łatwa. Zobacz, jak imponujące dała efekty

2024-03-15 14:28

Adaptacja częściowo użytkowego poddasza w kamienicy z 1906 roku w Gdańsku okazała się dla inwestorów prawdziwym wyzwaniem. Żeby powstała tu jasna przestrzeń łącząca w sobie stare z nowym, konieczny był generalny remont z ociepleniem dachu od zewnątrz. Zobacz efekty.

Spis treści

  1. Poddasze z widokiem na stocznię
  2. Galeria zdjęć metamorfozy poddasza
  3. Historyczne wnętrze w połączeniu z nowoczesnością
  4. Zakres prac remontowych na poddaszu
Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany

Poddasze prawdopodobnie od początku istnienia budynku pełniło częściowo funkcję mieszkalną, przechodziło wiele różnorodnych przebudów – od zmiany układu ścian działowych, po liczne przebicia w połaci dachu czy zastąpienie drewnianych werand murowanymi w latach 60-tych.

Poddasze z widokiem na stocznię

Przystępując do projektu, inwestor chciał uzyskać jak najwięcej otwartej przestrzeni. W tym celu wyburzono ścianę pomiędzy kuchnią a pomieszczeniem dziennym oraz rozebrano wszystkie zabudowy, skrytki i spiżarki, które narosły przez lata przebudów i remontów. Zachowanie w pełni oryginalnych elementów konstrukcji dachu było jednym z priorytetów generalnego remontu poddasza. Krokwie, belki oraz drewnianą konstrukcję dachu wyeksponowano jako „świadków”. Udało się to osiągnąć dzięki ociepleniu dachu od zewnątrz.

Aby maksymalnie doświetlić mieszkanie, powstało okno o wymiarach 2x3 m, z widokiem na taras i panoramę stoczni. Kamienica znajduje się w centrum miasta, ale nie jest to przeszkodą w spoglądaniu przez duże okno: od wiosny do późnej jesieni korony wysokich drzew, rosnących wokół budynku, zasłaniają większość „miejskiego” widoku i szumu.

Galeria zdjęć metamorfozy poddasza

Historyczne wnętrze w połączeniu z nowoczesnością

W wykończeniu wnętrza dominują jasne kolory – biel ścian, szarość podłóg – w kontraście z naturalnym kolorem starej konstrukcji dachu. Ceglane ściany zostały stonowane poprzez malowanie na biało. Rozjaśniło to pomieszczenia i podkreśliło oryginalną więźbę dachową, nawiązując jednocześnie do nowoczesności poddasza. Takim akcentem jest także zabudowana kuchnia w kolorze jasnego drewna oraz elementy pokoju biurowego. Również taras, miejsce wypoczynku z wspaniałym widokiem na stocznię, łączy współczesność (np. w wykorzystaniu mebli upcyklingowych) z kojącym drewnem desek tarasowych

Zakres prac remontowych na poddaszu

  • Remont dachu, wymiana pokrycia, izolacja termiczna zewnętrzna nakrokwiowa w systemie Balexmetal Thermano.
  • Izolacja termiczna wykusza wełną mineralną z odtworzeniem wszystkich detali elewacji i gzymsów.
  • Izolacja termiczna i akustyczna stropów, deski na legarach zdemontowane; na stropie ceramiczno-stalowym wykonano podłogę pływającą. Podstawą jest warstwa keramzytu, na której wysypano podsypkę Fermacell (separacja włókniną) i wykończono płytą gipsowo-włóknową Fermacell.
  • Wymiana instalacji elektrycznej, c.o., wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacji.
  • Wymiana stolarki okiennej.

Projekt: Michał Podgórczyk / PRACOWNIA POBEREŻNY PODGÓRCZYK

Zobacz też inne, przydatne artykuły dotyczące remontów poddasza

Sonda
Najlepszy sposób na doświetlenie poddasza to:
Nasi Partnerzy polecają