Skuteczne sposoby na czyszczenie fug. Jakie wybrać środki do czyszczenia fug, by po latach znów były jak nowe

2019-10-11 12:24

Zabrudzone spoiny zepsują wygląd najpiękniejszego domu. A czyszczenie fug centymetr po centymetrze jest uciążliwe. Podpowiadamy skuteczne sposoby na ułatwienie sobie tej pracy.

Czyszczenie fug
Autor: Krzysztof Zasuwik Okładziny z płytek to popularny sposób wykończenia wielu pomieszczeń. Żeby pięknie wyglądały, od czasu do czasu trzeba porządnie wymyć w nich fugi

Spoiny wypełniające szczeliny między płytkami na podłodze, ścianie lub blacie stanowią dopełnienie okładziny. Od ich estetyki zależy wygląd całości. Ważna jest też kwestia higieny, dlatego nie można dopuścić, żeby na fugach pojawiły się trwałe naloty brudu, a w ślad za nim grzyby i pleśń.

Niestety, w miarę użytkowania fugi tracą kolor. Białe nieco żółkną, te barwne ciemnieją lub blakną zależnie od tego, gdzie się znajdują. W łazience, w strefie, gdzie fugi są ochlapywane wodą, z czasem może pojawić się na nich nalot kamienia. W przedpokoju lub kuchni gdzie kręci się wiele osób fugi między płytkami szybko mogą ulegać zabrudzeniu. Ich kształt jest nieco wklęsły, więc podczas zwykłego mycia podłogi lub wycierania okładziny nad blatem w kuchni nie zawsze wygarnie się wszystko. Dlatego od czasu do czasu trzeba wykonać pracę polegającą na dokładnym oczyszczeniu fug w okładzinach.

Czyszczenie fug
Autor: Kalbar Spoiny między płytkami są lekko wklęsłe, więc sprzyja to zbieraniu się tam brudu

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Zamiast kupować preparaty specjalistyczne do czyszczenia fug, można wykorzystać dostępne w domu środki czyszczące lub inne. Nie każdy wie, że do wyczyszczenia fug można wykorzystać np. rozcieńczony Domestos. To silny koncentrat, więc trzeba go rozcieńczyć, np. 1:1, czyli połączyć 250 ml środka i 200 ml wody. Preparat nanosi się szczoteczką do zębów tylko na fugi i lekko nią szoruje. Jeśli fugi są bardzo zabrudzone, można go zostawić na kilka-kilkanaście minut, a potem dokładnie zmyć powierzchnię czystą wodą.

Kto nie lubi chemii, może sięgnąć po sposoby naszych babć. Skutecznym środkiem do czyszczenia fug jest soda oczyszczona połączona z octem. W miseczce trzeba wymieszać 100 ml octu, 100 ml wody i opakowanie sody oczyszczonej. Płyn nanosi się szmatką lub szczoteczką na fugi i zmywa po kilku minutach.

Czyszczenie fug
Autor: Andrzej Szandomirski Regularne czyszczenie fug jest konieczne zwłaszcza w łazience. Między płytkami mozaiki szklanej jest ich bardzo dużo

Czyszczenie fug mechaniczne

Najpierw zanieczyszczenia wystarczy porządnie wygarnąć ze spoin. Do mycia większych powierzchni posadzek można wykorzystać szczotkę o gumowych włosach. Są one na tyle sztywne, a jednocześnie elastyczne, że wchodzą głęboko w wąskie fugi. Nie należy używać twardych szczotek, bo mogą one uszkodzić zarówno powierzchnię spoin, jak i płytek. Szczotka z kijem teleskopowym jest wygodna w użyciu. Prowadzi się ją wzdłuż siatki fug, żeby je porządnie wyczyścić.

Czyszczenie fug
Autor: York Gumowa szczotka do zamiatania i mycia podłóg świetnie nadaje się do czyszczenia fug. Miotła gumowa marki York. Cena 20 zł

Małe powierzchnie, a także te fugi, które nie zostały oczyszczone dużą szczotką, wyczyścimy szczoteczką do zębów. To mozolna praca, bo trzeba centymetr po centymetrze myć każdą spoinę. Żeby ułatwić sobie pracę, można wykorzystać elektryczną szczoteczkę do czyszczenia, która wśród akcesoriów ma m.in. wąską, stożkową nasadkę szczotkową. Po włączeniu urządzenia pracuje ona ruchem obrotowym. Prowadzona wzdłuż fug wygarnie wszelkie zanieczyszczenia.

Czyszczenie fug
Autor: Tchibo Elektryczna szczoteczka do czyszczenia ma również końcówkę do czyszczenia fug

Parowe czyszczenie fug

Wiele osób do czyszczenia płytek i fug stosuje parownice. Gorąca woda podawana pod ciśnieniem stanowi skuteczny środek myjący. Przy okazji dezynfekuje powierzchnię. Co ważne, do mycia nie trzeba stosować detergentów. Dobra myjka parowa ma wśród akcesoriów niedużą okrągłą szczotkę, którą można wykorzystać do czyszczenia fug.

Czyszczenie fug
Autor: Karcher Wśród akcesoriów do mopa parowego są też wąskie końcówki, których można użyć do czyszczenia fug

Jeśli podczas sprzątania większej powierzchni w fugach okładziny, zwłaszcza w różnych zakamarkach, pozostały jeszcze zabrudzenia, warto sięgnąć po mniejszy czyścik parowy. Ma on nieduże szczotki i zagięte końcówki, które służą do czyszczenia wszelkich wąskich szczelin i miejsc trudno dostępnych.

Czyszczenie fug
Autor: Clatronic Czyścik parowy Clatronic ma końcówkę do czyszczenia fug. Cena 105 zł

Środki do czyszczenie fug

Jeśli podstawowe metody czyszczenia fug zawiodły, trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki do mycia fug. Jest ich wiele na rynku. Mogą być gotowe do użycia albo skoncentrowane. Są preparaty przeznaczone tylko do wnętrz, i takie, które można stosować w okładzinach na zewnątrz, np. na tarasie. Zanim sięgniesz po gotowy środek czyszczący do fug, sprawdź, czy możesz go używać na swojej okładzinie. Jest to ważne zwłaszcza w odniesieniu do materiałów wrażliwych, np. kamienia naturalnego lub szkła.

Czyszczenie fug
Autor: Starwax Pianka do czyszczenia spoin Starwax. Cena 33 zł/500 ml

Preparat do czyszczenia fug nanosi się szmatką bezpośrednio na spoiny. Należy przestrzegać zaleceń producenta, zwłaszcza co do czasu nakładania lub stopnia rozcieńczenia. To ważne, żeby uniknąć uszkodzenia spoin lub płytek.

Środki do czyszczenia fug zawierają substancje myjące ułatwiające usuwanie zabrudzeń. Usuwają kamienny nalot na spoinach, a wybielacze mogą rozjaśniać albo przywracać kolor fugom. Jeśli na spoinach jest nalot pleśni, trzeba szukać preparatów zawierających dodatek środków biobójczych.

Czyszczenie fug
Autor: Pramol Chemie Pramol Cerapur to skoncentrowany profesjonalny środek czyszczący. Cena 21 zł/l

Podczas czyszczenia fug należy używać rękawic ochronnych. Środki do czyszczenia fug zawierają wybielacze, najczęściej chlor, więc mogą intensywnie pachnieć. Trzeba uważać, żeby nie wdychać ich oparów i przewietrzyć sprzątane pomieszczenie.

Czyszczenie fug
Autor: Krzysztof Zasuwik Do czyszczenia fug w okładzinie na blacie w kuchni można używać rozcieńczonego płynu do mycia naczyń. Najlepiej robić to na bieżąco

Czyszczenie białych fug: wybielacze

Białe lub jasne fugi z czasem szarzeją albo żółkną. To drugie następuje na przykład w łazience, gdy fugi są często moczone wodą zawierającą sporo żelaza. Takie zabrudzenia fug są często niemożliwe do zlikwidowania. Rozwiązaniem, które warto tu polecić, jest użycie wybielaczy do fug. Preparat z gąbkowym aplikatorem nanosi się wąskim paskiem wzdłuż spoin i pozostawia do wyschnięcia.

Czyszczenie fug
Autor: Wenko Wybielacz do fug nanosi się gąbkowym aplikatorem

Jeśli aplikator jest dość szeroki, dobrze jest wzdłuż fug nakleić paski taśmy malarskiej, by nie zabrudzić płytek. Jeśli tego nie zrobimy, nadmiar preparatu bo bokach fug trzeba zetrzeć szmatką.

Czyszczenie fug
Autor: Wenko Wenko Wybielacz do fug. Cena 28 zł/125 ml

Zabezpieczenie oczyszczonych fug

Po dokładnym oczyszczeniu fug w okładzinie warto je zabezpieczyć na przyszłość, żeby zbyt szybko ponownie nie uległy zabrudzeniu. Niektóre środki czyszczące są sprzedawane od razu w komplecie z impregnatem do fug. Jeśli nie mamy takiego, kupmy specjalistyczny preparat do impregnacji fug. Trzeba go nanieść wzdłuż spoin i pozostawić do wyschnięcia.

Sonda
Które z najmodniejszych płytek ceramicznych wybrałbyś do swojego domu?
Nasi Partnerzy polecają