Wymiana fugi epoksydowej. Usuwanie fugi ze szczelin między płytkami

2018-07-02 13:22

Usunięcie i wymiana fugi epoksydowej to dość trudne zadanie. Wymaga cierpliwości, prezycji, a przede wszystkim dużej dokładności. Jak usunąć fugę epoksydową, aby nie uszkodzić płytek? Oto kilka cennych podpowiedzi.

Wymiana fugi epoksydowej
Autor: Radosław Kaflowski Usuwając fugę epoksydową, trzeba uważać, aby nie uszkodzić płytek

Fuga epoksydowa uzyskuje pełną wytrzymałość mechaniczną i chemiczną po 14 dniach od momentu jej nałożenia. Po tym czasie ewentualna wymiana fugi epoksydowej może przysporzyć sporo problemów. Spoina jest bardzo wytrzymała, a poza tym mocno związana z krawędzią płytek.

Wymiana fugi epoksydowej z użyciem szlifierki kątowej

Fugę epoksydową najczęściej usuwa się w sposób mechaniczny. Używa się do tego szlifierki kątowej z cienką tarczą bądź narzędzia wielofunkcyjnego z odpowiednimi końcówkami. Mechaniczne zeskrobywanie spoiny jest jednak bardzo ryzykowne, pracochłonne i wymaga od wykonawcy wielkiej precyzji, gdyż bardzo łatwo można płytki uszkodzić.

Wideo: ile kosztuje remont łazienki?

6 sposobów na małą kuchnię
Ważne

Fuga epoksydowa odporna na działanie środków chemicznych

Jedną z właściwości fugi epoksydowej jest odporność na wiele środków chemicznych. Ta cecha utrudnia możliwość wykorzystania sposobów chemicznych do jej usuwania. Obecnie nie ma na rynku preparatów, które pozwoliłyby w łatwy i szybki sposób usunąć fugi epoksydowe. Można stosować środki do usuwania jej pozostałości na płytkach (mają je w ofercie niektórzy producenci spoin epoksydowych), jednak ich aplikację trzeba wielokrotnie powtarzać i zdejmować fugę warstwa po warstwie.

Wymiana fugi epoksydowej z wykorzystaniem opalarki elektrycznej

W miarę bezpieczną metodą jest wykorzystanie do wymiany fugi epoksydowej opalarki elektrycznej. Pod wpływem wysokiej temperatury fuga staje się miękka i plastyczna. Można ją wtedy po prostu wydłubać.

Sprawdź też:

Oczywiście zanim przystąpi się do opalania, konieczne jest wykonanie próby w mało widocznym miejscu. Niektóre płytki mogą być wrażliwe na bardzo wysoką temperaturę powstającą podczas pracy opalarki. Ważne jest, aby spoinę podgrzewać w rozsądny sposób, sprawdzając co chwilę jej twardość i próbując, czy jest już wystarczająco miękka. Nie powinno się poddawać płytek nagłemu szokowi termicznemu, na przykład zbliżać do nich płomienia opalarki, a następnie zwilżać rozgrzanej powierzchni wodą, bo mogą po prostu popękać.

Sprawdź też:

Właściwości i zastosowanie fugi epoksydowej

Jakie zalety ma fuga epoksydowa?

Fuga epoksydowa ma wiele zalet. Coraz częściej stosuje się ją do wypełniania spoin między płytkami. Jej spoiwem jest żywica epoksydowa, dzięki czemu jest odporna na różnego rodzaju związki chemiczne, na przykład kwasy, oleje, chemikalia, plamy po winie, sokach lub kawie. Fuga epoksydowa jest też wodoszczelna i odporna na działanie wody pod ciśnieniem.

Fuga epoksydowa świetnie sprawdza się w pomieszczeniach kuchennych, korytarzach, laboratoriach, basenach oraz w pomieszczeniach narażonych na długi kontakt z wodą. Mimo wielu zalet fuga epoksydowa nie jest polecana na przykład na tarasy, gdyż ze względu na swoją wodoszczelność nie jest w stanie odprowadzić wilgoci, która może się znaleźć pod powierzchnią okładziny.

Nasi Partnerzy polecają