Szlifierka kątowa: jaką wybrać?

2007-05-18 2:00

Szlifierki kątowe służą głównie do przecinania i szlifowania metalu i innych twardych materiałów. Nie jest to jednak urządzenie do szlifowania precyzyjnego. Znacznie lepiej szlifierki kątowe sprawdzają się przy cięciu i przecinaniu materiałów.

Szlifierki kątowe
Autor: BOSCH

Najczęściej szlifierki kątowe wykorzystuje się do przecinania blachy, prętów zbrojeniowych i kształtowników stalowych, do cięcia betonowych i ceramicznych elementów o niedużej grubości oraz do zeszlifowywania spawów z metalowych powierzchni.

Szlifierki kątowe - najważniejsze parametry

  • średnica tarczy – im większa, tym głębsze cięcia można nią wykonywać. Zazwyczaj szlifierki mają tarcze o średnicy 230 mm;
  • moc – decyduje o sile cięcia. Im większa, tym lepiej. Średnio waha się w granicach 750-2000 W.

Dostępne opcje wyposażenia szlifierek kątowych

W wielu szlifierkach kątowych istnieje opcja zmiany położenia rękojeści dodatkowej. Można ją przykręcić z jednej i drugiej strony tarczy oraz na górze. W niektórych (zwłaszcza w profesjonalnych) jest też obrotowa rękojeść główna. Droższe szlifierki mają też system antywibracyjny poprawiający komfort pracy. Niektóre mają mechanizm, dzięki któremu tarcza szlifierska nie zwalnia podczas dociśnięcia do ciętego materiału. Tarcze szlifierskie najczęściej są przykręcane i odkręcane specjalnym kluczem. Jednak niektóre firmy oferują szlifierki, do których tarcze mocuje się nakrętkami dostosowanymi także do odkręcania i przykręcania ręcznego.

Zobacz też:

Osprzęt do szlifierek kątowych

Do szlifierek kątowych można dobierać różne tarcze. W sprzedaży są diamentowe i korundowe. Zamiast tarcz można też mocować kamienie szlifierskie i tarcze polerskie. Do tego typu szlifierek można zamontować również tarczę z rzepem, do której przyczepia się krążki papieru ściernego.

Ze szlifierki kątowej można też zrobić urządzenie stacjonarne, mocując ją do specjalnego stelażu. Kupując szlifierkę kątową, warto też nabyć okulary ochronne. Są one niezbędne, by zapewnić sobie bezpieczeństwo pracy tym narzędziem.

Zasady bezpiecznej pracy szlifierkami kątowymi:

  • Nie wolno szlifować, przykładając tarczę do materiału “na płasko”. Zawsze musi być ona ustawiona pod kątem, nawet niewielkim.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować osłony i mocować do szlifierki kątowej tarczy o większej średnicy, niż jest dozwolona.
  • Osłonę tarczy można przekręcać. Najczęściej ustawia się ją tak, żeby znajdowała się od strony osoby używającej szlifierki. Wówczas w razie pęknięcia tarczy zatrzyma ona część rozpryskujących się odłamków.
  • Zdejmowanie osłony tarczy możliwe jest tylko w przypadku szlifowania krążkami papieru ściernego.
  • Jeśli nakrętka mocująca tarczę jest zakręcana kluczykiem, do jej odkręcania nie wolno używać żadnych innych narzędzi – śrubokrętów, młotków, przecinaków itp. (powszechna praktyka robotników budowlanych).
Nasi Partnerzy polecają