Wyposażenie garażu. Jakie narzędzia warto mieć w garażu

2019-07-23 16:13
Wyposażenie garażu
Autor: Gettyimages Warto wygospodarować miejsce w garażu na mały, domowy warsztat. W utrzymaniu porządku pomogą różnego typu półki, listwy, haki czy wieszaki na narzędzia i inne akcesoria

Przydomowy garaż nie musi być tylko zagraconym miejscem, gdzie zostawiamy na noc nasz samochód. Dobrze urządzony i wyposażony garaż może stać się królestwem każdego majsterkowicza i mechanika – amatora. Podpowiadamy, jakie wybrać narzędzia.

Garaż, oprócz pełnienia funkcji „domu dla auta” jest bardzo często składzikiem, do którego trafiają kartony z wszystkimi mniej potrzebnymi rzeczami. Zalegają tu zazwyczaj stare meble, rower, kosiarka, sprzęt ogrodowy, zimowe opony czy sztuczna choinka. Dzieje się tak wtedy, gdy garaż pełni dodatkową funkcję komórki lokatorskiej lub strychu. Inaczej jest w przypadku domorosłego mechanika z zacięciem do majsterkowania. Mając takiego właściciela, garaż staje się miejscem spędzania każdej wolnej chwili. „Dłubiąc” przy swoim ukochanym aucie i wykonując drobne naprawy, osoby takie realizują swoją życiową pasję. W obu tych przypadkach warto jest dobrze urządzić i wyposażyć garaż w niezbędne meble oraz narzędzia, które pozwolą przekształcić pomieszczenie w uporządkowane miejsce, gdzie miło spędza się wolny czas.

Garaż jako prywatny parking

Garaż to przede wszystkim miejsce postoju dla samochodu. Pomieszczenie to wg norm powinno mieć co najmniej wymiary 2,5 x 5 m. Taka kubatura pozwala jedynie zaparkować tam pojazd i nie daje pola do manewrowania zwłaszcza, gdy mamy duży samochód. Nie ma również szans na wstawienie dodatkowych mebli i wyposażenia. Wysiadając z samochodu w wąskim garażu łatwo jest poobijać drzwi. Aby ochronić lakier, można zamontować na ścianach panele wykonane z miękkiej pianki. Zamortyzują one ewentualne uderzenia. Gdy dysponujemy większą powierzchnią garażu, dodatkową wolną przestrzeń można przeznaczyć na przechowywanie lub wygospodarować kącik na mały warsztat, który następnie trzeba odpowiednio wyposażyć.

Myślisz, że znasz się na supersamochodach?

Pytanie 1 z 10
Rozpoznaj auto marzeń
Lamborghini Veneno

Meble do garażu: stół warsztatowy, taboret garażowy i leżanka

Stół warsztatowy to niezbędne wyposażenie amatora majsterkowania i mechanika – hobbysty. Ułatwia on pracę. Ma mocny, odporny na uszkodzenia stalowy blat oraz szuflady. W droższych modelach stołów warsztatowych znajdziemy też nadbudówkę do przechowywania narzędzi. Dodatkowym, ważnym elementem wyposażenia stołu jest imadło, pozwalające unieruchomić naprawianą część bądź obrabiany przedmiot.

Przeczytaj też:

Uzupełnieniem dla stołu jest specjalny taboret. Proste stołki garażowe mają zamontowane kółka i podręczną kuwetę na drobiazgi. W sprzedaży są również droższe taborety, które po rozłożeniu mogą pełnić funkcję leżanki. Wykonując przy samochodzie różne czynności naprawcze i serwisowe, często trzeba dostać się pod jego podwozie. Leżenie na posadzce nie jest ani komfortowe, i nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. W sprawnym i wygodnym wsuwaniu się pod auto pomoże właśnie leżanka warsztatowa, wyposażona w kółka i ergonomiczne, regulowane podparcie pod głowę.

Gdy w garażu zaplanujemy kącik majsterkowicza albo będziemy w nim „dłubać” przy aucie lub motocyklu, warto go dobrze oświetlić. Istotne będzie dostosowanie liczby i umiejscowienie punktów świetlnych oraz gniazd elektrycznych. Przydaje się także gniazdo na prąd trójfazowy.

stół warsztatowy
Autor: materiały prasowe Stół warsztatowy firmy Wolfcraft wykonany jest z solidnych materiałów: nogi i konstrukcja ze stali gr. 2 mm, wytrzymały blat zapewnia możliwość ciężkiej pracy (dopuszczalne obciążenie to 600 kg). Możemy wybrać model z większą liczbą wąskich szuflad z przegródkami na drobne przedmioty albo taki, w którym pomieszczą się większe narzędzia

Zestaw narzędzi do garażu

Każdy majsterkowicz nie może obejść się bez wyposażenia swojego warsztatu w potrzebne narzędzia. Mechanikowi, do wykonywania napraw i modyfikacji samochodu niezbędny będzie zestaw kluczy płaskich lub płasko–oczkowych i zestaw kluczy nasadowych w komplecie z grzechotką (najlepiej ze stali chromowo-wanadowej lub molibdenowo – wanadowej). Przyda się kilka rodzajów wkrętaków – do zastosowań mechanicznych oraz z izolacją i namagnesowanymi końcówkami do prac elektrycznych. Warto jest też kupić komplet wkrętaków z różnej wielkości z wymiennymi końcówkami płaskimi i krzyżakowymi (bitami), przeznaczonych do wykonywania czynności precyzyjnych. Oprócz tego w garażu często przydaje się klucz do kół (fajkowy lub krzyżakowy), klucz nastawny (z regulacją rozwartości szczęk), solidny młotek z gumowanym uchwytem antypoślizgowym, komplet kluczy imbusowych i kluczy torx oraz kombinerki uniwersalne.

Do bardziej zaawansowanych napraw np. przy elementach podwozia lub do odkręcania kół przyda się klucz udarowy – elektryczny (zasilany sieciowo lub akumulatorowy) lub klucz pneumatyczny, podłączony do kompresora olejowego. W przypadku remontu silnika nie obejdziemy się bez klucza dynamometrycznego, który pozwala dokręcać śruby i nakrętki z odpowiednią siłą. Gdy planujesz samodzielnie wykonywać przeglądy okresowe swojego auta, nie zapomnij zaopatrzyć się w klucz do filtra oleju oraz klucz do świec zapłonowych. W garażu nie powinno też zabraknąć podstawowych elektronarzędzi. Często potrzebną okaże się wiertarka z kompletem wierteł do metalu i drewna, szlifierka kątowa (lub multiszlifierka), a także wkrętarka (lub zakrętarka) akumulatorowa.

Wyposażenie garażu: akcesoria i meble do przechowywania

Garaż, a zwłaszcza przydomowy aneks warsztatowy to miejsce, w którym gromadzi się mnóstwo drobiazgów. W garażu przechowywane są sprzęty sportowe (narty, rower, snowboard), bagażnik dachowy, komplet kół zimowych oraz różne przedmioty i sprzęty, które powinny mieć swoje miejsce i nie zagracać powierzchni. Wyposażenie przydomowego warsztatu, oprócz zestawu narzędzi, to także niezliczone wkręty, śrubki, żarówki, kleje i inne akcesoria. Wszystko powinno być posegregowane, uporządkowane i przechowywane tak, aby można było szybko znaleźć potrzebną rzecz. Jako schowek na lżejsze, rzadko używane przedmioty o większych rozmiarach można wykorzystać stelaż konstrukcyjny bramy uchylnej, zamocowany pod sufitem. Ekonomicznym rozwiązaniem rozwiązującym problem przechowywania w garażu jest wykorzystanie starych szafek kuchennych oraz stołu, przy którym będzie można wykonywać drobne naprawy i inne prace. Można też tanim kosztem samodzielne wykonać i zamocować na ścianach półki z kątowników i zwyczajnych desek. Często spotykane w garażach są regały magazynowe o konstrukcji modułowej, które można łączyć. Wykonywane są ze stali ocynkowanej, a ich półki zrobione z blachy, drewna lub płyty MDF. Są to meble o sporej nośności (od kilkudziesięciu do nawet 400 kg), mało wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Majsterkowiczom i mechanikom przyda się naścienna tablica warsztatowa wykonana z metalu lub plastiku. Jest to rozwiązanie idealne do każdego, nawet niewielkiego pomieszczenia. Dzięki niej najczęściej używane narzędzia będą zawsze pod ręką. Tablice są perforowane, wyposażone w małe otwory, w których umieszcza się haczyki i pojemniki (kuwety) na śrubki, wkręty, podkładki i inne drobiazgi oraz liczne uchwyty przeznaczone do wieszania kluczy, młotków, wkrętaków itd. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń garażu warto jest pomyśleć o zagospodarowaniu miejsca na ścianach. Posłużą do tego specjalistyczne uchwyty, wieszaki oraz haki. Są one przeznaczone do konkretnych zastosowań, można na np. nich zawiesić wąż do podlewania ogródka, wykaszarkę czy rower. W wielu garażach przechowuje się opony zimowe lub całe komplety kół. Aby podczas leżakowania guma nie ulegała odkształceniom można wyposażyć się w mobilny stojak, na którym układa się opony. Innym sposobem przechowywania są mocowane do ściany wieszaki, pozwalające lepiej wykorzystać miejsce w pomieszczeniu. Osoby spędzające więcej czasu na „dłubaniu” przy aucie powinny wyposażyć garaż w szafę serwisową lub wózek warsztatowy. Ma on antypoślizgowy blat, na którym można pracować, szuflady, które pomieszczą narzędzia i akcesoria oraz kółka, pozwalające przemieszczać całość po pomieszczeniu. Wózek warsztatowy do garażu można kupić pusty lub w zestawie z kompletem narzędzi.

Dobre oświetlenie w garażu

Garaże to pomieszczenia zazwyczaj ciemne, najczęściej pozbawione okien. Precyzyjne prace manualne lub naprawy wymagają dobrego oświetlenia. Aby zapewnić sobie komfort pracy bezwzględnie należy wyposażyć garaż w kilka mocnych źródeł światła – zarówno stacjonarnego, jak i przenośnego. Dobre oświetlenie pomoże bezstresowo zaparkować samochód i zapewni komfort oraz bezpieczeństwo na stanowisku pracy. W garażu dobrze jest zamontować hermetyczne oświetlenie sufitowe ze świetlówkami LED. Są one ekonomiczne, a przy tym zapewniają dobre warunki pracy. Mocnym, przenośnym źródłem światła jest lampa warsztatowa. Jest ona odporna na uszkodzenia i upadki dzięki zastosowaniu ochronnego kosza zintegrowanego ze specjalną obudową. Lampy warsztatowe mogą być wyposażone w tradycyjną żarówkę lub diody LED. Mogą mieć długi przewód zasilający oraz haczyk (lub magnes) umożliwiający zawieszenie np. na elemencie podwozia lub pod otwartą maską samochodu. Dodatkowo można zaopatrzyć się w latarkę na głowę tzw. czołówkę, która dobrze oświetli przestrzeń roboczą np. w trakcie pracy pod samochodem. Dostępne są również lampy bezprzewodowe, wygodne w obsłudze, lecz wymagające ładowania.

Narzędzia do garażu: podnośnik samochodowy

Posiadacze garaży powinni uzupełnić swój zestaw narzędzi o stabilny podnośnik samochodowy (słupkowy lub typu żaba), który pozwoli szybko zmienić koła z zimowych na letnie lub we własnym zakresie wykonywać różne naprawy. Podnośnik powinien zapewniać wygodę, ale nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Jeśli auto ma pozostać uniesione dłużej np. na czas wymiany elementu zawieszenia, bezwzględnie trzeba zastosować podstawki (kobyłki). Opuszcza się na nie pojazd tak, aby oparł się na stabilnych podporach i nie spadł na pracującą pod nim osobę. Dodatkowo warto jest zaopatrzyć się w plastikowe kliny pod koła, które nie dopuszczą do przetoczenia się pojazdu.

Garaż wyposażenie
Autor: Piotr Mastalerz Garaż na miarę potrzeb – z miejscem na auto, rowery, szafami na rzadziej używane rzeczy, drabiny oraz warsztat majsterkowicza

Narzędzia do garażu: prostownik

Prostownik powinien być na wyposażeniu każdego garażu, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy akumulator naszego auta odmówi posłuszeństwa. Wybierając prostownik warto jest szukać modelu mikroprocesorowego o prądzie ładowania co najmniej 6 A. Tego typu urządzenie automatycznie kontroluje napięcie i prąd ładowania, a ponadto daje możliwość sprawdzania stanu naładowania akumulatora. Prostownik taki sam wykrywa typ baterii (6, 12 lub 24 V) i odpowiednio dopasowuje parametry ładowania. Oprócz prostownika przydatny jest również mobilny multimetr, który przyda się do sprawdzenia sprawności układu ładowania akumulatora. Pozwala zmierzyć dowolne wielkości elektryczne zarówno w instalacji samochodowej, jak i w domu.

Wyposażenie garażu: kompresor olejowy

Kompresor służy nie tylko do kontrolowania i uzupełniania ciśnienia w oponach, bez konieczności odwiedzania stacji paliw. Można go wykorzystywać do czyszczenia (przedmuchiwania) różnych elementów i remontowanych części, zasila narzędzia pneumatyczne (np. udarowy klucz do odkręcania kół), pistolet lakierniczy czy podnośnik bałwankowy. Decydując się na takie urządzenie szukajmy kompresora olejowego ze zbiornikiem o pojemności minimum 100 litrów, ciśnieniu maksymalnym 12 barów i wydajności około 400 l/min.

Wyposażenie garażu: myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa przyda się każdemu posiadaczowi garażu, nie tylko do bezdotykowego mycia samochodu, ale również do utrzymywania czystości na podjeździe do garażu oraz na terenie posesji. Oprócz dbania o estetyczny wygląd zewnętrzny auta, duże ciśnienie wytwarzane przez to urządzenie pozwala dokładnie myć nawet trudno dostępne miejsca takie jak komora silnika czy podwozie. Oprócz tego myjka pomoże odświeżyć kostkę brukową, umyć po pracy narzędzia ogrodowe czy rower po zakończonej wycieczce. Droższe modele wyposażane są w zestaw dodatkowych akcesoriów np. specjalne dysze i szczotki do czyszczenia karoserii specjalnym płynem wytwarzającym aktywną pianę. Dokonując zakupu warto jest postawić na sprawdzoną markę, która gwarantuje długi okres niezawodnej pracy, trwałość podzespołów (uszczelek czy pompy), a w przypadku awarii ułatwi dostęp do serwisu i niezbędnych części zamiennych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie