Klucz udarowy: elektryczny i pneumatyczny. Nie tylko do wymiany kół!

2019-03-22 9:17

Jeśli masz kilka samochodów i dwukrotnie w roku sam zmieniasz koła z oponami zimowymi, klucz udarowy może być ci bardzo pomocny. Zwłaszcza, że posłuży nie tylko do śrub. Jaki klucz udarowy wybrać?

Elektryczny klucz udarowy
Autor: RYOBI Klucz udarowy przyda się przy naprawach urządzeń mechanicznych oraz ich konserwacji

Samochód, rower, motocykl, kosiarka to tylko kilka maszyn, przy których naprawach i pracach konserwacyjnych docenisz klucz udarowy elektryczny bądź pneumatyczny. To profesjonalny sprzęt, powszechnie stosowany m.in. w warsztatach samochodowych, rzadko natomiast widywany na wyposażeniu majsterkowiczów.

Klucze udarowe dają sobie radę nawet z dużymi śrubami (z gwintem metrycznym bądź calowym), przy których odkręcaniu kluczem ręcznym zdrowo byś się napracował. Tym co odróżnia te narzędzia np. od elektrycznych wkrętarek i wiertarko-wkrętarek jest wysoki moment obrotowy (przeważnie wynosi on od 100 do 400 Nm) i duża precyzja pracy. Nadają się do miękkiego lub twardego dokręcania śrub oraz ich odkręcania. Wymieniwszy nasadkę udarową na bit, można też nimi mocować wkręty. Da się też wykonywać otwory w drewnie bądź metalu, po umieszczeniu w uchwycie odpowiedniego adaptera do wierteł zwykłych, koronowych lub otwornic.

Mechanizm udarowy
Autor: BOSCH Klucze wyposażone są w jedno- lub dwumłoteczkowy, pobijakowy mechanizm udarowy

Klucz udarowy elektryczny

Klucz udarowy elektryczny budową przypomina nieco małą wkrętarkę. Możesz dokręcać nim śruby przy wykorzystaniu momentu obrotowego o wartości do 400 Nm (niektóre modele osiągają moment obrotowy przekraczający nawet 1000 Nm). Zasilany jest przeważnie z sieci, ale gestem producentów wykonanym w stronę majsterkowiczów są klucze zasilane akumulatorami litowo-jonowymi o napięciu 12, 14 lub 18 V. Za najnowocześniejsze uchodzą klucze udarowe z silnikami bezszczotkowymi, zdecydowanie trwalszymi od komutatorowych. Klucze mogą mieć moc nominalną od 400 do 1000 W i częstotliwość udaru sięgającą 3300 min-1. Zdolne są wkręcać i wykręcać śruby o gwintach od M6 do M30. Klucze udarowe mają uchwyt z kwadratowym trzpieniem mocującym z blokadą kulkową (zwany zabierakiem), do którego da się doczepiać nasadki robocze 3/8’’, 1/2”, 3/4” i 1”. Niektóre mają też na wyposażeniu adapter do trzpieni sześciokątnych 1/4” – typowych dla bitów. Miejsce wkręcania może być podświetlane przez diodę umieszczoną w przedniej części obudowy.

Zobacz też:

Klucze udarowe elektryczne, inaczej niż wiertarki, nie mają blokady spustu, pozwalającej na pracę bez trzymania na nim palca. Spust w tych narzędziach służy natomiast często również do zmiany kierunku obrotów. Niektóre modele mają opcję wstępnego wyboru momentu obrotowego. W innych, reguluje się go płynnie, tak jak prędkość obrotową, różnicując siłę nacisku na spust. Droższe z kluczy mogą się poszczycić elektronicznym hamulcem, zatrzymującym obroty natychmiast po zdjęciu palca ze spustu.

Mocowanie śrub kluczem udarowym
Autor: MILWAUKEE Dokręcanie śrub i nakrętek odbywa się najczęściej w trzech fazach: przyłożenie, przykręcenie wstępne, dokręcenie końcowe. Gdy wymagana jest duża precyzja, w finale można użyć klucza dynamometrycznego

Klucz udarowy pneumatyczny

Klucz udarowy pneumatyczny nie ma silnika elektrycznego. Za napęd służy strumień powietrza dostarczany ze sprężarki, podłączonej elastycznym przewodem. Ich zakup rozważaj, gdy masz już w warsztacie kompresor i to nie byle jaki. Klucze wymagają bowiem ciśnienia 0,6-0,8 bar i przepływu powietrza nie mniejszego niż 120 l/min. Ważą mniej od elektrycznych więc doskonale sprawdzają się tam, gdzie pracuje się nimi bardzo intensywnie (warsztaty wulkanizatorskie).

Klucz, czy zakrętarka

Obok kluczy oferowane są też zakrętarki. Mają one z reguły mniejszy maksymalny moment obrotowy. Od kluczy różnią się też uchwytem. Zamiast trzpienia zwanego zabierakiem mają gniazdo podobne do tego, w które wyposażone są wiertarko-wkrętarki.

Dobór momentu obrotowego
Autor: BOSCH Wartość momentu obrotowego klucza dobiera się do rozmiaru śruby. Producenci śrub podają te dane w swoich katalogach. Większy moment obrotowy jest wymagany przy połączeniach twardych, mniejszy przy miękkich

Wideo: elektronarzędzia w domowym warsztacie

Elektronarzędzia w domowym warsztacie

Końcówki do klucza udarowego

Sam klucz, to jak pistolet bez nabojów. Aby mieć z niego pożytek musisz dokupić zestaw nasadek udarowych (nie zwykłych) do różnych typów śrub. Szukaj takich, które wyprodukowano z wysokogatunkowej stali CrV (wzmocnionej chromem i wanadem) lub CrMo (chromowo-molibdenowej), odkuwane matrycowo. Możesz się spodziewać, że w pudełku będzie także przedłużka do końcówek. Warto kupić zestaw obejmujący również bity do wkrętów o różnym typie łebka. W ofercie producentów kluczy udarowych są też wymienne uchwyty do tych narzędzi. Na przykład kątowe – umożliwiające mocowanie śrub w miejscach trudniej dostępnych.

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane