Akcesoria do wiertarki: wiertła, otwornice, tarcze, ściernice

2019-02-28 15:23

Wiertarka jest jedynym narzędziem elektrycznym, które można wyposażyć w aż tyle rozmaitych akcesoriów. Czyni to z niej uniwersalny sprzęt, przydatny nie tylko do wiercenia, ale także do szlifowania, mieszania lub zdzierania farby, odrdzewiania, polerowania. Poznaj możliwości wierteł łopatkowych, tarcz szlifierskich, otwornic i wielu innych końcówek.

Otwornica
Autor: BOSCH Wiertło zapewnia wcelowanie we właściwe miejsce oraz stabilne zagłębianie się otwornicy w materiale

Gdy kupujesz wiertarkę lub wiertarkowkrętarkę, często w futerale znajdujesz kilka wierteł do drewna, betonu i metalu tudzież bity, czyli końcówki wkręcające. Na początek powinno wystarczyć, szybko jednak zdasz sobie sprawę, że warto ten arsenał rozbudować, zwłaszcza że jest o co. Możesz kupić wiertła różnych średnic i wiertła specjalistyczne – do konkretnych materiałów, otwornice, mieszadła, tarcze szlifierskie, ściernice szczotkowe. Aby w stu procentach wykorzystać możliwości wiertarki, można do niej zamówić uchwyt kątowy, elastyczną przekładnię i statyw warsztatowy. Dzięki temu stanie się ona głównym domowym narzędziem, po które sięgniesz nie tylko wtedy, gdy przyjdzie wywiercić otwór pod kołek, ale posłużysz się nią również przy budowie konstrukcji drewnianych, remontowaniu domu, drobnych naprawach, odnawianiu różnych elementów drewnianych lub metalowych. Co ważne, wszystkie te akcesoria z powodzeniem pomieścisz w jednej skrzynce narzędziowej. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Podstawowy zestaw wierteł: wiertła do drewna, betonu, metalu

Gdy masz już dobrą wiertarkę udarową, warto mieć też pod ręką zestaw wierteł do różnych materiałów. Pamiętaj, pasują do niej wiertła i akcesoria o trzpieniu (uchwycie) walcowanym lub sześciokątnym. Osprzęt typu SDS nadaje się do młotowiertarek. Do wiercenia w twardych materiałach mineralnych – betonie, kamieniu, cegłach, pustakach – służą wiertła do betonu. Poznasz je po tym, że mają ostrze o dwóch skośnych krawędziach, wlutowane poprzecznie i wystające poza obwód trzpienia. Do drewna służą wiertła mające na czubku szpic centrujący. Wiertła do metalu powstają ze stali HSS. Ich ostrza nie wystają na boki. Oprócz powyższych wierteł są też wiertła uniwersalne. Używa się ich do przewiercania elementów zbudowanych warstwowo, z kilku różnych materiałów.

Wiertła specjalnego przeznaczenia: wiertła długie, łopatkowe, stopniowe, sedniki

  • Wiertła długie

Wiertła zwykłe mają do kilkunastu centymetrów, a te liczą sobie nawet 60 cm. Wiertła długie są niezbędne na przykład przy ocieplaniu ścian. Trzeba wówczas wiercić otwory w ścianie, do której jest przyklejona warstwa ocieplenia o grubości 20-30 cm. Wiertło musi dodatkowo zagłębić się w murze na mniej więcej 5-6 cm. Bez takich wierteł lub specjalnych przedłużaczy zakołkowanie termoizolacji byłoby niemożliwe.

Przeczytaj także:

Kołkowanie styropianu: jakie wybrać kołki >>>

  • Wiertła do szkła

Przewiercisz nimi szybę, lustro lub glazurowane płytki ceramiczne. Wiertła do szkła zamiast zwykłego ostrza mają specjalną łopatkę z węglików spiekanych osadzoną na stalowym, walcowanym trzpieniu. Podczas wiercenia w szkliwionych kaflach używa się ich w specyficzny sposób, a mianowicie robi tylko otwór w szkliwie – resztę pracy bierze na siebie wiertło tradycyjne, do betonu. Wiertłami do szkła nie wolno wiercić w szkle hartowanym. Zaleca się też chłodzenie wiertła podczas obróbki twardych materiałów. Wiertła do szkła mają zazwyczaj średnicę od 3 do 12 mm i długość od 60 do 100 mm. Pamiętaj, że w szkle i elementach szkliwionych nie wolno wiercić z udarem, bo spowoduje to ich potłuczenie.

  • Wiertła stopniowe

To przyrządy do bardzo precyzyjnej pracy. Mają budowę stopniową. Każdy stopień ma inną średnicę, która jest wyraźnie oznaczona. Pozwala to robić otwory o różnej średnicy i nie tracić czasu na wymienianie wierteł. Wiertła stopniowe przeznaczone są głównie do blachy, metali wysokogatunkowych, stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych.

  • Wiertła łopatkowe

Ich trzpień zakończony jest płaskim ostrzem o dwóch prostych krawędziach skrawających i szpicem centrującym. Trzpień bywa okrągły lub sześciokątny (lepiej zakleszczający się w uchwycie wiertarskim). Wiertłem łopatkowym wykonuje się okrągłe, szerokie otwory lub gniazda w drewnie, tworzywach sztucznych, płytach g-k lub materiałach drewnopochodnych. Ich głębokość zależy tu od długości ostrza, a średnica – od jego szerokości. Ma zazwyczaj od 6 do 45 mm. Są też wiertła łopatkowe o regulowanej szerokości ostrza (zakres 22-76 mm).

  • Sedniki

To również wiertła do wykonywania gniazd i otworów. Sedniki mają kształt walca ze szpicem centrującym oraz dwiema krawędziami skrawającymi u dołu oraz dwiema krawędziami skrawającymi na bokach. Są precyzyjniejsze od wiertła łopatkowego, więc wykonują otwory o bardziej gładkich, równych ściankach.

Przeczytaj także:

  • Wiertła do betonu komórkowego

Przydadzą się podczas budowy domu z tego właśnie materiału. Ich ostrze ma kształt prostokątny lub trapezowy. Wiertła do betonu komórkowego umożliwiają szybkie wykonywanie w murze okrągłych gniazd.

Przeczytaj także:

Sednik
Autor: HIKOKI Pozwala wykonywać szerokie otwory. Używa się go między innymi do przygotowania gniazd pod zawiasy meblowe

Otwornice nie tylko do drewna

Normalnym wiertłem nie wywiercisz dziury o średnicy większej niż 1-1,5 cm. Do tego celu będzie potrzebna otwornica lub wiertło koronowe – zależnie, z jakim materiałem masz do czynienia.

  • Otwornice

Standardowe otwornice wyglądają jak szerokie brzeszczoty o kształcie pierścienia. Najlepsze to te bimetaliczne. Zaczepia się je do specjalnej głowicy. Ta zbudowana jest z szerokiej tarczy mającej przygotowane rowki, w których umieszcza się odpowiedniej średnicy ostrze, oraz z wiertła centrującego przechodzącego przez sam środek tarczy. Ostrza otwornic mogą być hartowane lub wykonane ze stali szybkotnącej zawierającej dodatek kobaltu.

Przeczytaj także:

Otwornice sprzedawane są przeważnie w zestawach po kilka, kilkanaście sztuk o różnej średnicy. Najmniejsze mają 12 mm, a największe – 140 mm. Ich wysokość, odpowiadająca głębokości wiercenia, to przeważnie 38 mm. Do kupienia są otwornice przecięte lub pełne. Pełne są sztywniejsze i nadają się do twardszych materiałów. One wymagają też dokupienia adaptera, do którego są dokręcane. Adapter umieszcza się w uchwycie wiertarki przed zamocowaniem takiej otwornicy. Oprócz zwykłych sprzedawane są też otwornice z ostrzami umieszczonymi na boku. Nie mają korony z ostrych zębów. W specjalnych nacięciach znajdują się natomiast podłużne ostrza z węglików spiekanych. Specyficzną budowę ma wycinak. Jego głowica ma formę tarczy, do której są zaczepione trzy wąskie noże. Można nim robić szerokie, choć stosunkowo płytkie otwory w drewnie, płytach g-k, sklejce.

  • Wiertła koronowe

Sprzętem do najtwardszego materiału są wiertła koronowe. Radzą sobie z ceramiką, betonem, a nawet kamieniem. Mają kształt metalowej tulei zakończonej ostrzem z węglików spiekanych. Droższe z nich mają nasyp z pyłu diamentowego i są przeznaczone do prac kamieniarskich.

Przeczytaj także:

Tarcze szlifierskie

To gumowe głowice z zamocowanym walcowanym trzpieniem, który osadza się w uchwycie roboczym wiertarki. Z wierzchu mają rzep, do którego podczepia się krążki z papieru ściernego mające od spodu włókninę. Są też tarcze szlifierskie, do których krążki trzeba przytwierdzać śrubą wyposażoną w szeroką podkładkę. Oferowane są tarcze sztywne lub takie, które po poluzowaniu plastikowej nakrętki mogą się nieco odchylać od swej osi pionowej. Dzięki temu podczas szlifowania zaokrąglonych powierzchni tarcze nie tracą pełnej przyczepności. Tarcze mają średnicę 125 mm. W zależności od rodzaju użytego papieru nadają się do wyrównywania powierzchni drewnianych i metalowych, ścierania starej farby, matowienia powłok malarskich, usuwania rdzy.

Przeczytaj także:

Trzpienie szlifierskie

O ile tarczą przeszlifujesz powierzchnie płaskie, do elementów o bardziej rozbudowanej formie przydadzą się trzpienie szlifierskie. Zazwyczaj mają kształt walca, stożka lub kuli. Wykonane są z twardego tworzywa ściernego. Używa się ich przeważnie do usuwania farby i rdzy. Służą także do szlifowania wewnętrznych powierzchni różnych elementów. Kupuje się je pojedynczo lub w zestawach.

Ściernice szczotkowe i listkowe

Szczotkowe mają tarczę lub trzpień, wokół którego zamocowane są koncentrycznie szczotki z metalu lub nylonu. Szczotki mogą mieć różną gęstość, układ i różny stopień twardości. Średnica ściernic wynosi od 50 do 200 mm. Ściernice nylonowe są delikatniejsze od stalowych, ale też bardzo szybko się zużywają. W niektórych ściernicach druty lub sznury są rozmieszczone koncentrycznie wokół trzpienia – to ściernice tarczowe, a w innych skierowane w dół – to tak zwane ściernice doczołowe lub pędzelkowe. Ściernice listkowe zamiast drutów mają wokół trzpienia gęsto rozmieszczone prostokątne listki płótna ściernego oprószonego kruszywem korundowym o różnej gradacji. Czasem też listki są przekładane odcinkami specjalnej włókniny. Stosuje się je głównie do obróbki i czyszczenia elementów drewnianych.

Przeczytaj także:

Nylonowe ściernice szczotkowe
Autor: HIKOKI Sznur dobrze dostosowuje się dokształtu obrabianego materiału i zapewnia precyzyjniejsze szlifowanie niż drut

Futerko, filc lub gąbka

Każde z nich zakłada się zamiast papieru ściernego na gumową tarczę po to, aby wypolerować lub nabłyszczyć jakąś powierzchnię. Przeważnie wykorzystuje się je do pielęgnacji auta lub motoru. Filc lub gąbkę można mocować tylko na rzep, futerko natomiast zakłada się na tarczę i zaciska oraz zawiązuje wiszący przy nim sznurek.

Sonda
W starym domu najbardziej przeszkadza: