Wiertarkowkrętarka udarowa: jaką kupić? Wybieramy wiertarkowkrętarki z udarem do domowego warsztatu
Wiertarkowkrętarka z udarem: czy warto taką mieć? Wybieramy wiertarkowkrętarki, które przydadzą się do większych prac remontowych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Autor: materiały prasowe
Bosch UneoMax - napięcie: 18 V; pojemność akumulatora: 2,5 Ah; rodzaj akumulatora: litowo-jonowy; maksymalna prędkość bez obciążenia: 0-900 obr./min; średnica wiercenia: w murze – 10 mm, w drewnie – 10 mm, w stali – 8 mm; rodzaj udaru: pneumatyczny, o energii udaru 0,6 J; maksymalna liczba udarów na minutę: 5000; ciężar narzędzia: 1,4 kg. Ciekawe opcje: dioda podświetlająca miejsce wiercenia. Dodatkowe wyposażenie: ładowarka, dodatkowy uchwyt sześciokątny do zakładania bitów, dwa wiertła do betonu, dwa wiertła uniwersalne, cztery bity. Cena: 399-491 zł – bez akumulatora i ładowarki; 713-780 zł – z ładowarką i akumulatorem
Najpierw był śrubokręt, potem elektryczna wkrętarka, później wiertarkowkrętarka. Do niej dodano kolejną funkcję – udar. Czy warto taką kupić? Wiercenie, wkręcanie – to dobrze znane podstawowe czynności, które wykonujemy podczas najprostszych prac. A co to jest udar? To posuwisto-zwrotny ruch wykonywany przez wiertło w trakcie wiercenia. Mówiąc prościej, działa to tak, jakby w obracające się wiertło tłuc od tyłu młotkiem. Udar jest możliwy dzięki specjalnemu mechanizmowi kowadełkowemu. Liczba uderzeń na minutę jest z góry ustalona, natomiast ich siła zależy też od tego, jak mocno napieramy na narzędzie. Tak funkcjonuje udar mechaniczny.
Wiertarkowkrętarki udarowe: zastosowanie
Funkcję udaru mają głównie wiertarki udarowe i młotowiertarki, o młotach pneumatycznych nie wspominając. Jednak coraz więcej producentów oferuje udarowe wiertarkowkrętarki. Mają one przeważnie udar mechaniczny, ale są i takie z funkcją udaru elektropneumatycznego. Udarowa wiertarkowkrętarka to coś w sam raz do domowego warsztatu dla osób, które zamiast kilku drogich sprzętów chcą mieć jedno elektronarzędzie o jak największej liczbie zastosowań. Standardowe wiertarkowkrętarki udarowe nie zastąpią co prawda młotowiertarek, bo w twardym betonie nimi nie powiercimy, ale zwykłą wiertarkę udarową i zwykłą wiertarkowkrętarkę - z powodzeniem. Świetnie się bowiem sprawdzą w przypadku pustaków czy cegieł.
Sprawdź też:
Warto też wspomnieć, że takie urządzenia są niezależne od stałych źródeł zasilania, gdyż czerpią prąd z akumulatorów. Nie jesteśmy więc ograniczeni kablem. Dziś większość wkrętowiertarek udarowych ma już baterie litowo-jonowe, zdecydowanie najkorzystniejsze (są lżejsze, nie rozładowują się samoczynnie i można je doładowywać, gdy nie są całkiem rozładowane). Tańsze modele zwykłych wiertarkowkrętarek mogą być wyposażone w akumulatory niklowo-kadmowe.
Wiertarkowkrętarki udarowe: przydatne funkcje
- Dwubiegowa przekładnia
Pierwszy bieg umożliwia pracę na małych obrotach, ale przy użyciu wysokiej mocy. Drugi zapewnia wysokie obroty i szybszą pracę. Na pierwszym biegu możemy robić otwory o dużej średnicy lub wkręcać duże wkręty.
- Automatyczna blokada wrzeciona
Automatyczna blokada wrzeciona zapewnia szybką i prostą wymianę osprzętu. Przestaje się ono kręcić, gdy chcemy poluzować blokadę i wyjąć bit lub wiertło.
- Oświetlenie punktowe
Dioda oświetla miejsce wiercenia albo wkręcania, ułatwiając pracę w zacienionych miejscach.
- Hamulec elektroniczny
Zatrzymuje silnik natychmiast po zdjęciu palca ze spustu. To funkcja przydatna przy pracach wymagających dużej dokładności, gdy podczas wiercenia lub wkręcania liczy się każdy milimetr.
- Diodowy wskaźnik naładowania baterii
Dzięki niemu możemy ocenić, jak długo będziemy pracować, zanim wyczerpie się energia w akumulatorze wiertarkowkrętarki.
Wiertarkowkrętarka udarowa: jaką kupić?
Kupując wiertarkowkrętarkę udarową, warto zwracać uwagę na następujące cechy i parametry:
- Pojemność akumulatora
Im większa pojemność akumulatora, tym dłużej podziała wiertarkowkrętarka z udarem po jednorazowym naładowaniu. Dobrej klasy akumulatory mają pojemność około 3 Ah;
- Napięcie
Akumulatory zwykłych wiertarkowkrętarek mają zazwyczaj napięcie 10,5-12 V, 14,4 V albo 18 V;
- Maksymalną średnicę wiercenia w różnych materiałach –
Da nam to wyobrażenie o mocy narzędzia. Niezła wiertarkowkrętarka udarowa zapewnia maksymalną średnicę wiercenia w metalu nie mniejszą niż 13 mm, w drewnie – 28 mm, a w betonie – 13 mm;
- Maksymalny moment obrotowy
Im jest on wyższy, tym wiertarkowkrętarka udarowa lepiej będzie sobie radziła z wykonywaniem szerokich otworów lub wkręcaniem długich i grubych wkrętów;
- Liczba pozycji ustawienia momentu obrotowego
Im większy zakres, tym precyzyjniej możemy „dostroić” wiertarkowkrętarkę udarową do naszych potrzeb. 16 pozycji zaznaczonych na pierścieniu przy uchwycie wkrętarskim to już całkiem sporo;
- Liczba uderzeń na minutę
Liczba uderzeń na minutę dotyczy udaru. Im wyższa tym, tym lepie. 27 000 uderzeń na minutę to całkiem niezły wynik.
Sprawdź też:
Warto również zwrócić uwagę podczas kupowania wiertarkowkrętarki udarowej na rozwarcie szczęk uchwytu. Im większe, tym większej średnicy wiertła da się podczepić.
Wiertarkowkrętarka z udarem: silnik
Podcza wyboru wiertarkowkrętarki udarowej liczy się także rodzaj silnika – czteropolowe są lepsze i oszczędniejsze od dwupolowych. Coraz więcej wiertarkowkrętarek z udarem ma też małe, bardzo trwałe i wydajne silniki bezszczotkowe. Szczotki to element, który się w silniku najszybciej zużywa. Bez nich silnik ma zdecydowanie większą trwałość i niezawodność. Warto to sprawdzić, choć dane takie nie są eksponowane na opakowaniu ani w krótkich charakterystykach sprzętu na stronach WWW producenta. Takie informacje powinien jednak mieć sprzedawca. Ostatecznie można zadzwonić na infolinię producenta i wypytać o wszystko, co nas interesuje na temat danego modelu wiertarkowkrętarki udarowej.
Akumulatorowy młot obrotowy
Ciekawym narzędziem, choć niebędącym typową wiertarkowkrętarką, jest akumulatorowy młot obrotowy. Można nim wiercić, wiercić z udarem lub mocować nim wkręty. W przypadku udaru pneumatycznego siłę uderzającą wytwarza urządzenie i nie trzeba na nie napierać. Ten typ udaru jest przy tym zdecydowanie wydajniejszy niż udar mechaniczny. Udar pneumatyczny radzi sobie bowiem ze wszystkimi tymi materiałami co mechaniczny, a dodatkowo umożliwia wiercenie w betonie i silikatach.
Wiertarkowkrętarki udarowe: opis wybranych modeli
Oferta producentów wiertarkowkrętarek udarowych jest bardzo szeroka. Żeby ułatwić wybór, wybraliśmy kilka modeli wartych polecenia. W domowym warsztacie potrzeba różnych narzędzi. Sprawdź, co może Ci się jeszcze przydać...