Wiertarka stołowa do warsztatu: jaką wybrać? Wiertarki kolumnowe

2019-02-01 15:31

Wiertarka stołowa, nazywana także wiertarką kolumnową, to urządzenie warsztatowe. Przydaje się do precyzyjnego wiercenia i wykonywania długich serii powtarzalnych nawiertów. Narzędzie takie wykorzystywane jest głównie przez profesjonalistów, ale i domowi majsterkowicze mogą docenić jego walory.

Wiertarka stołowa
Autor: EINHELL Komu potrzebna jest wiertarka stołowa? Wszystkim, którzy lubią konstruować różne przydatne rzeczy z drewna – na przykład meble, dekoracje, zabawki. Docenią ją również modelarze. Przyda się także tym, którzy zamierzają precyzyjnie wykonywać otwory w elementach z metalu

Wiertarką stołową będziesz wiercił przeważnie w drewnie lub metalu. Nie ma więc ona mechanizmu udarowego, przydatnego do wykonywania otworów w ścianach murowanych lub betonie. W uchwycie wiertarki oprócz wierteł możesz także umieszczać inne akcesoria, np. wiertła typu sednik, do wykonywania okrągłych gniazd w drewnie. Najeżona zębami otwornica umożliwi ci wycinanie w drewnie otworów o średnicy kilku centymetrów. Wiertło da się też zastąpić końcówką do gwintowania. W sprzedaży znajdziesz potężne wiertarki stołowe do zastosowań przemysłowych i modele małe, w sam raz do użytku domowego. Stąd też ogromny rozrzut cenowy.

Najtańsze wiertarki stołowe można kupić już za 330 zł, najdroższe, to wydatek sięgający 6000 zł.

Czy znasz się na wiertarkach

Pytanie 1 z 5
Wiertarka udarowa służy do:

Budowa wiertarki kolumnowej

Sama wiertarka stołowa nie jest podobna do zwykłej. Nie ma ani pistoletowej rękojeści, ani dodatkowego uchwytu bocznego. Jej korpus zainstalowany jest na stałe do solidnej, metalowej kolumny. W głowicy roboczej znajduje się wysuwany trzpień na końcu którego jest uchwyt do podczepiania wierteł. Dzięki niemu wiertło może być opuszczane w dół. Tym samym maszyna zdolna jest wykonywać otwory pod idealnie prostym kątem. Z jednaj strony kolumny ulokowany jest silnik, z drugiej głowica robocza. Ponad nimi znajduje się pas transmisyjny w obudowie. On przekazuje napęd z silnika do wiertarki. Urządzenie zasilane jest z sieci. Głowica ma uchwyt do podczepiania wierteł lub akcesoriów, tradycyjny kluczykowy, z tak zwanym stożkiem Morsea lub nowocześniejszy – samozaciskowy. Ma także przełącznik kierunku obrotów i wyłącznik awaryjny. Docenisz z pewnością możliwość ustawienia konkretnej głębokości wiercenia. Służy do tego regulowany, boczny ogranicznik w postaci trzpienia z podziałką. To cenne udogodnienie, gdy trzeba wykonać wiele nawiertów o identycznej głębokości. Kolumna jest przymocowana do podstawy. Ma też pulpit roboczy, który można przesuwać w górę lub w dół kolumny i zablokować na potrzebnej wysokości. Do opuszczania uchwytu wiertarskiego służy specjalne pokrętło znajdujące się z boku korpusu. Niekiedy, w podstawie wiertarki stołowej mieści się jeszcze szufladka na dodatkowe akcesoria, na przykład kluczyk do uchwytu i wiertła.

Wiertarka z pochylaną głowicą
Autor: PROMA Niektóre wiertarki stołowe mają możliwość przechylenia głowicy i wiercenia pod kątem

Prosta wiertarka stołowa

W prostszych modelach wiertarek stołowych silnik i reszta mechanizmów ulokowane są w jednym korpusie. Korpus ten przesuwa się wtedy w górę lub w dół kolumny. Brakuje także pulpitu roboczego. Element, w którym zamierzasz wiercić, jest wtedy ustawiony na podstawie urządzenia. Podstawę przykręca się do stołu warsztatowego, nie jest bowiem tak stabilna jak stopa dużej wiertarki kolumnowej. Na kolumnie, zamiast pulpitu znajduje się natomiast element dociskający obrabiany element do podstawy, działający jak imadło lub ścisk stolarski.

Zobacz także:

Wertarka stołowa dla majsterkowiczów
Autor: BOSCH W domowym warsztacie wystarczająca będzie wiertarka, której głowica porusza się w górę i w dół po stalowej prowadnicy

Wiertarka stołowa: jaką wybrać? Ważne parametry

  • Odległości

Zastanawiając się nad wyborem wiertarki stołowej do domowego warsztatu trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na wysokość, czyli maksymalną odległość między uchwytem a stołem roboczym. Może wynosić nawet 68 cm. Sprawdź także, jaka jest odległość między osią wiercenia a kolumną. Od tego zależy, jak szerokie elementy będziesz mógł umieścić pod wiertłem. Dystans ten wynosi przeważnie od 15 do 27 cm.

  • Moc

Liczy się także moc wiertarki stołowej. Im jest ona większa, tym w twardszych materiałach będziesz mógł wiercić i większej średnicy otwory zdołasz wykonać. Wysoka moc wskazuje też, że silnik jest wysokiej jakości. Dla majsterkowiczów moc wiertarki stołowej 600-800 W będzie w sam raz. W uchwycie zdołasz umieścić wiertło o maksymalnej średnicy 16 mm.

Zobacz także:

Warto też kupić narzędzie z samozaciskowym uchwytem do osadzania wierteł. Kluczykowe są też dobre, ale kluczyk lubi się gdzieś zapodziać zwłaszcza, gdy jest najbardziej potrzebny. Gdy prędkość obrotowa jest ustawiana skokowo, wtedy możesz wybrać jedną z 5 lub 9. Są też wiertarki stołowe o płynnej regulacji prędkości. Maksymalna jej wartość wynosi 2300-2800 obrotów na minutę.

Wiertarka z wyświetlaczem
Autor: BOSCH W precyzyjnej pracy z pewnością pomoże ci cyfrowy wyświetlacz, z którego odczytasz parametry wiercenia, na przykład prędkość obrotową lub głębokość wiercenia

Wiertarka stołowa: przydatne udogodnienia

Wiertarki stołowe mogą być wzbogacone o szereg dodatkowych rozwiązań i elementów. Pomyśl zatem, czy przyda ci się laserowy wskaźnik wytyczający punkt wiercenia i ułatwiający tym samym wcelowanie wiertłem tam gdzie trzeba. Warto kupić wiertarkę z diodą LED, podświetlającą miejsce wiercenia. Przydatną opcją jest możliwość przechylania stolika roboczego na boki. Da się wówczas wykonywać nawierty pod skosem. Dla własnego bezpieczeństwa warto kupić wiertarkę stołową, która ma przeźroczystą osłonę uchwytu wiertła. Cennym dodatkiem jest też imadło mocowane do pulpitu. Ustabilizuje ono element, w którym zamierzasz wiercić.

Wideo: strugiem, wiertłem i dłutem - krótka lekcja stolarki

Strugem, wiertłem i dłutem - krótka lekcja stolarki
Nasi Partnerzy polecają