Narzędzia do cięcia płytek. Pilarki do płytek, frezarki, szlifierki kątowe - co wybrać?

2019-03-13 11:11

Ceramika i kamień to twarde materiały budowlane. Dobrze dobrane narzędzia do cięcia płytek pomogą je skracać oraz wycinać w nich otwory o różnym kształcie. Zobacz przegląd najlepszych narzędzi do cięcia płytek!

Narzędzia do cięcia płytek
Autor: BOSCH Otwornice i różnej średnicy frezy można doczepiać do wiertarki. Pozwolą robić większe i mniejsze otwory w nawet w bardzo twardych płytkach ceramicznych lub kamiennych

Wykończyć ścianę lub posadzkę płytkami tak, żeby nie trzeba było żadnej z nich docinać – to raczej rzadka sytuacja. Obróbka przed układaniem płytek jest więc stałym punktem każdej glazurniczej roboty i trzeba się na to przygotować. Wizyta w markecie budowlanym pozwoli nam skompletować podstawowy zestaw narzędzi. Dzięki nim sami będziemy się mogli zająć wykończeniem ścian w łazience lub remontem posadzki w kuchni. Musimy przy tym pamiętać, że ten sprzęt nie przyda nam się do żadnych innych prac domowych. Wybierajmy więc rozważnie narzędzia do cięcia płytek, aby nie rozbudowywać przesadnie naszego warsztatu.

Narzędzia do cięcia płytek
Autor: PROFIX Profesjonalne pilarki stołowe umożliwiają docinanie twardych płytek nawet pod kątem. Dzięki zbiornikowi z wodą podczas takiej obróbki pył nie unosi się w powietrzu

Jak i czym przeciąć płytkę?

Najprostszym sposobem na przecięcie płytki jest wykonanie z wierzchniej strony płytkiego nacięcia nożem szklarskim, podłożenie pod spód wiertła lub kawałka drutu i energiczne naciśnięcie z góry. Płytka przełamuje się wtedy równo na dwa kawałki. Do przełamywania służą też noże szklarskie połączone ze specjalnymi szczypcami. Najpierw nożem robi się nacięcie, a później szczypcami przełamuje płytkę na dwa kawałki. Gdy płytka przełamie się nierówno, wystarczy szczypcami odłamać nieodcięty kawałek. Natomiast wąskie paski, takie szerokości 2-3 cm, najprędzej odetniemy gilotyną.

Przeczytaj też:

Płytkę można też przeciąć ręczną szlifierką kątową, ale pamiętajmy, że wymaga to precyzyjnego i starannego prowadzenia – każde drgnięcie ręki może skutkować krzywym cięciem albo uszkodzeniem płytki.

Ponadto cięcie płytek szlifierką „na sucho” kończy się znacznym zapyleniem pomieszczeń, a powstały pył jest bardzo uciążliwy w sprzątaniu. Zanim chwycimy za szlifierkę, powinniśmy unieruchomić płytkę, np. umieszczając ją w imadle stołowym. Jej postrzępiony po przecięciu brzeg można wygładzić szlifierką kątową lub specjalnym strugiem bądź kamieniem szlifierskim. Pomoże w tym również stacjonarna szlifierka elektryczna.

Zobacz także:

Ręczne narzędzia do cięcia płytek

Zdecydowana większość przyrządów do cięcia płytek to niedrogi sprzęt ręczny. Są to narzędzia idealne dla majsterkowiczów, którzy swą przygodę z glazurnictwem chcą zakończyć na jednej bądź kilku pracach. Te najpopularniejsze narzędzia do cięcia płytek przedstawiliśmy w naszej galerii. Zobacz, czy masz je w swoim warsztacie!

Narzędzia do cięcia płytek
Autor: PROFIX Ręczna gilotyna to najpopularniejsze narzędzie do cięcia płytek. Im więcej ma łożysk tym łatwiej i wydajniej się nią pracuje

Wiercenie otworów w płytkach

Otwory o dużej średnicy wycinamy otwornicami lub wycinarką do otworów. Półkoliste otwory w krawędziach płyt najlepiej jest wyciąć szczypcami, a później wygładzić kamieniem szlifierskim. Wiercenie w płytkach już przyklejonych powinniśmy przeprowadzać dopiero po kilku dniach od zakończenia ich układania. Na początku miejsce na otwór należy delikatnie zaznaczyć ostrym punktakiem tak, aby powstał mały odprysk. Później uzbrajamy wiertarkę w odpowiednie wiertło i wiercimy początkowo na małych obrotach, z wyłączonym udarem w wiertarce.

Przeczytaj też:

Po przejściu przez pierwszą (najtwardszą) warstwę można już wiercić na wyższych obrotach, przy czym udar zaleca się włączyć dopiero po przejściu przez płytkę. Większe otwory bezpieczniej będzie wiercić na dwa razy: najpierw mniejszym, później większym wiertłem.

Elektryczne narzędzia do cięcia płytek

Droższy sprzęt elektryczny do cięcia płytek można polecić tym, którzy mają przed sobą układanie płytek na dużych powierzchniach lub będą po niego sięgać wielokrotnie. Jest on bowiem pomyślany tak, aby praca była szybsza i skuteczniejsza. Jeśli więc planujesz spory remont łazienki oraz obróbkę płytek ceramicznych w wielu pomieszczeniach, zdecyduj się na przedstawione w galerii poniżej sprzęty, takie jak:

  • pilarka elektryczna do glazury,
  • frezarka do płytek,
  • szlifierka kątowa.

Osprzęt - co jeszcze jest niezbędne przy cięciu płytek?

Do narzędzi elektrycznych, a czasem też do ręcznych, potrzebne są różnego rodzaju końcówki robocze. Nie wszystkie nadają się do obróbki glazury. Zobaczmy, które będą do tego w sam raz!

Sonda
Które z najmodniejszych płytek ceramicznych wybrałbyś do swojego domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.