Układanie nowych płytek na starych płytkach: instrukcja

2019-03-01 11:49 Radosław Murat
Płytki ceramiczne. Układanie nowych płytek na starych
Autor: Mapei Układanie nowych płytek na istniejącej okładzinie skraca czas remontu. Efekt jest znakomity. Aż trudno uwierzyć, że pod nowym, eleganckim gresem kryją się stare płytki

W czasie remontu kuchni lub łazienki, układanie płytek jest nieuniknione. Prace pójdą jednak sprawniej, jeśli stare płytki ceramiczne pozostawisz na dotychczasowym miejscu. Podpowiadamy, jak krok po kroku przykleić nowe płytki do starych, by wykończenie ściany było estetyczne i trwałe.

Przymierzając się do remontu domu lub mieszkania, często chcesz uniknąć nadmiaru prac rozbiórkowych. Skuwanie starych płytek, żeby w ich miejsce ułożyć nowe, wiąże się z dodatkowym kosztem, dodatkową pracą i dodatkowym bałaganem. Istnieje na szczęście możliwość przyklejenia nowych płytek na stare. Płytki takie muszą jednak porządnie trzymać się podłoża. Radzimy jak układać płytki na płytkach.

Zasady układania płytek na płytkach

1. Pierwszą czynnością będzie opukanie płytek. Jeśli usłyszysz charakterystyczny dźwięk, to znak, że płytka lub kilka z nich straciło łączność z podłożem. Te wymagają usunięcia. Pozostałe po nich miejsce wypełnij szybkoschnącą szpachlówką cementową.

2. Przed klejeniem nowych płytek stare kafle trzeba dokładnie umyć, na przykład sodą kaustyczną, i przetrzeć wilgotną ścierką. Oczyszczenia będą wymagały również fugi.

3. Stare płytki warto też pomalować preparatem gruntującym zawierającym drobne kruszywo, który stworzy tak zwaną warstwę kontaktową, zapewniającą bardzo dobrą przyczepność kleju. Dobrze rozmieszany preparat gruntujący nanosi się na podłoże pędzlem lub wałkiem.

Przeczytaj także:

4. Do klejenia płytek na płytki wybierz zaprawę cementową, która zapewni właściwą przyczepność i będzie przeznaczona do kafli o wybranym formacie. Elastyczność nie jest tu wymagana, bo podłoże jest mało sprężyste i nie będzie ulegać odkształceniom.

5. Pierwszą warstwę kleju nanoś, gdy grunt wyschnie. Warto wziąć pod uwagę ewentualne nierówności powierzchni. Będziesz wtedy potrzebował kleju, który da się nałożyć grubszą, na przykład 10-15-milimetrową warstwą.

6. Od razu po tym, zanim klej zacznie wysychać, nałóż warstwę właściwą pacą zębatą o odpowiednim rozmiarze.

Przeczytaj także:

7. Możliwe jest też zastosowanie kleju epoksydowego klasy R. Ma on tak dużą siłę wiązania, że spokojnie możesz pominąć wcześniejsze gruntowanie płytek. To niejedyna zaleta. Kleje takie są gotowe do użycia bez wcześniejszego rozrabiania wodą. Wada – wysoka cena.

8. Do fugowania płytek na płytkach używamy standardowej masy spoinującej i silikonu sanitarnego. Pamiętaj, że ułożenie płytek na płytkach spowoduje podniesienie się wysokości podłogi. Zachodzi więc ryzyko, że drzwi nie będą po tym pasowały do otworu i jedyne, co pozostanie, to je odrobinę skrócić.

Przeczytaj także:

Układamy płytki na płytkach: instrukcja z galerią zdjęć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Macbud
|

A miales do czynienia z fuga epoksydowa. Jak będziesz mial część lekko sztywna to nie juz nie wyrobisz sie z estetycznym zafugowaniem. A potem to juz tylko skuc plytki i od nowa ukladac pamietajac o technice fugowania epoksydami
Dziekuje

yyyyyyyy
|

Tylko to jest fuga epoksydowa i ja trzeba od razu wyczyścić. jak zrobimy to później to zniszczymy plytki.

R&D
|

Bezpośrednie mycie po fugowaniu nie jest dobrym pomysłem. W trakcie szybkiego przemywania wypłukujemy pigment a nadmiar wody i nierównomierne jej rozmieszczenie spowoduje lub przyczyni się do zwiekszonej tendencji do przebarwień i wykwitów [zwłaszcza przy tanich spoinach]. Polecam profilować płytki przy 1-szym myciu które powinno nastąpić dopiero gdy spoina jest lekko sztywna pod palcem czyli dla płytek nasiąkliwych około 30 min, dla gresu 60-90 min. Kolejne mycia wykonywać po przeschnięciu z poprzedniego mycia po około 10-15 min. Ostatnie "mycie" na sucho.

Glazurnik_Ekspert
|

Ja akurat nie jestem do końca przekonana do układania metodą płytka na płytkę, choć przyznaję, że plusy są spore.

Kładąc płytka na płytkę, musimy koniecznie pamiętać o sprawdzeniu podłoża. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy nasze stare płytki dobrze się trzymają i czy nie ma pęknięć w szczelinach na fugę. Ale jak to sprawdzić? To nic trudnego!

a) opukujemy płytki drewnianą stroną młotka. Jeśli odgłos jest głuchy i tępy, tzn. że płytka trzyma się tylko na fudze i trzeba ją usunąć.
b) jeśli płytki z łatwością dają się usuwać i jest ich dość dużo, to znaczy, że nie trzymają się dobrze i również trzeba niestety usunąć je wszystkie, ponieważ również podłoże musi zostać sprawdzone.
c) jeśli podłoże było słabe i kruszy się pod siłą uderzeń młotka, trzeba je... tak właśnie, niestety, usunąć.

mruk
|

świetna porada troche nudy ale skożystałem z ochotą!