Układanie płytek na podłogówce. Dobór kleju, zasady montażu
Ogrzewane podłoże zalicza się do trudnych. Układanie płytek na podłogówce wiąże się więc z doborem elastycznego kleju i spełnieniem kilku istotnych kryteriów dotyczących przyklejania kafelków.
Podkład podłogowy na instalacji grzewczej
Podkład podłogowy ma za zadanie nie tylko stworzyć równe podłoże pod posadzkę, ale działa jak grzejnik zapewniający transmisję ciepła do otoczenia. Popularne są podkłady cementowe umożliwiające wykonanie warstwy grubości do 10 cm. Potrafią one magazynować wytworzone ciepło i stopniowo przekazywać je do pomieszczenia. Tworzą tym samym bufor pozwalający uniknąć szybkiego nagrzewania się i natychmiastowego wychładzania podłogi. Aby zaprawa cementowa mogła współpracować z „podłogówką”, musi być elastyczna. Elastyczność zapewnia dodatek substancji uplastyczniających. Informacja o tym, czy dany podkład może współpracować z instalacją ogrzewania podłogowego, widnieje zawsze na jego opakowaniu, zazwyczaj w formie czytelnego piktogramu. Pamiętaj, żeby grubość podkładu nad rurkami nie była mniejsza niż 35 mm, a nad kablami lub matami grzewczymi wyniosła minimum 30 mm. Cementowy podkład często jest dodatkowo wyrównywany poprzez zastosowanie tak zwanej wylewki samopoziomującej, tworzącej na nim cienką – 0,3-0,5 cm – warstwę. Pamiętaj, że wylewka tego rodzaju też musi być przeznaczona do podłoży ogrzewanych, podobnie jak samopoziomujące wylewki cementowe grubowarstwowe, z których można układać podkłady grubości nawet 8 cm (dzięki temu, że zawierają zbrojenie w postaci mikrowłókien).
Sprawdź też:
Podkład samopoziomujący na instalacji grzewczej
Najlepiej, gdy na instalacji grzewczej wykona się podkład samopoziomujący. Samorozpływna masa dokładnie otuli rurki i w przekroju podkładu nie pojawią się przestrzenie wypełnione powietrzem, które – jak wiadomo – jest doskonałym izolatorem termicznym. Samopoziomujące i dość odkształcalne są wszystkie podkłady anhydrytowe. Z tego względu warto je wybierać na „podłogówkę”. Jednak ze względu na większą nasiąkliwość w porównaniu z cementem nie powinny być planowane w łazienkach, salonach kąpielowych, pralniach.
Przeczytaj także:
Wideo: najczęstsze pytania o wylewki samopoziomujące
Jak układać płytki na ogrzewaniu podłogowym
Płytki na podłogówce można układać dopiero po tym, jak podkład zwiąże. Musi być też przedtem wygrzany. Wygrzewanie polega na uruchomieniu ogrzewania podłogowego i stopniowym podnoszeniu temperatury, a później stopniowym jej obniżaniu. Przed przyklejaniem płytek na podkładzie anhydrytowym trzeba poczekać, aż całkiem wyschnie. Trwa to 7 dni na każdy centymetr jego grubości. Usunąć też trzeba warstwę tak zwanego mleczka wapiennego (bo zmniejszy przyczepność kleju), a następnie starannie zagruntować powierzchnię.
Przeczytaj także:
Płytki mogą być mocowane na klej przeznaczony na takie podłoża, a więc odkształcalny, klasy C2S1 lub C2S2. Odkształcalna powinna być też zaprawa spoinująca, czyli wybrać musisz tę o klasie CG2. Do spoin w wewnętrznych narożnikach, czyli między podłogą a ścianami, potrzebna jest fuga trwale elastyczna – silikonowa lub polimerowa.
Przeczytaj także:
Klejenie płytek na ogrzewaniu podłogowym: porada eksperta
Zamontowanie ogrzewania podłogowego jest dobrą okazją do wymiany płytek podłogowych. Należy jednak zwrócić uwagę na płytki, jakie kładziemy na posadzkach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym. Najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, gresy, kamień naturalny. Niezwykle ważny jest też wybór kleju, którego użyjemy do ułożenia płytek. Świetnie sprawdza się odporna na podgrzewanie zaprawa Cekol C - 10. Klej łączący płytki w sztywny sposób może się wykruszyć, a płytki obluzują się, popękają czy wręcz odpadną. Dlatego na posadzkach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym należy zastosować zaprawę klejącą o odpowiednio zwiększonej elastyczności i odporną na podgrzewanie. Te właściwości posiada zaprawa Cekol C - 10, która zapewnia elastyczność i doskonałą przyczepność do podłoża. Z powodzeniem można ją samodzielnie przygotować. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie podłoża. W przypadku posadzki z zainstalowanym systemem ogrzewania podłogowego należy przyklejać płytki na warstwie wylewki cementowej. Podłoże, które jest równe i czyste, gruntujemy, emulsją Cekol DL - 80. Dzięki jej zastosowaniu podłoże będzie mniej chłonne, a tym samym zaprawa klejąca zachowa prawidłowe parametry takie jak przyczepność i elastyczność tak ważną przy przyklejaniu płytek na powierzchnie podgrzewane. Ponadto w przypadku płytek niskiej jakości (wysoko nasiąkliwych) należy zagruntować emulsją Cekol DL 80 również ich spodnią stronę lub podczas klejenia klej nanosić cienką warstwą również na spodnią stronę płytki. Taki sposób klejenia sprawi, że przyczepność okładzin do podłoża będzie znacznie większa. Przygotowanie zaprawy Cekol C 10 jest bardzo proste: wsypujemy zawartość opakowania do wody (na 1 kg suchego proszku potrzebne jest ok. 0,25 wody), dokładnie mieszamy, odczekujemy 3 minuty i jeszcze raz mieszamy do uzyskania jednolitej, gęstej masy. Dalej nanosimy zaprawę na przygotowane podłoże. Zaprawę wyrównujemy zębatą szpachlą dla uzyskania równej warstwy o grubości 3-4 mm. W ciągu 20 minut od nałożenia zaprawy przyklejamy płytki. Drobnych korekt ułożenia możemy dokonać w ciągu 10 minut po przyklejeniu. Zaprawa schnie około doby, a pełną odporność na zmiany temperatury osiąga po około tygodniu. Przez ten okres ogrzewanie podłogowe należy wyłączyć. Spoinowanie możemy rozpocząć po 24 godzinach od zakończenia przyklejania płytek.
mgr inż. Kamil Wiśniewski, ekspert firmy Cedat