Jak urządzić garaż? Ile miejsca potrzeba w garażu i jak stworzyć w nim warsztat i miejsce do przechowywania?

2019-07-02 16:32

Garaż pełni zazwyczaj funkcję zaplecza gospodarczego domu. Dlatego powinien mieć większą powierzchnię, niż wymaga przechowywanie auta. Dowiedz się, jak dobrze urządzić garaż, by zmieściło się w nim także miejsce na warsztat, przechowywanie narzędzi ogrodniczych czy sprzętów sportowych.

Jak urządzić garaż
Autor: Andrzej Szandomirski W garażu często przechowujemy inne pojazdy oraz urządzamy domowy warsztat

W garażu zostawiamy nie tylko samochód, lecz także rowery, pojazdy dla dzieci i inne urządzenia oraz narzędzia. Bardzo popularne są motocykle, więc dla nich też trzeba przewidzieć miejsce w garażu. Dwa razy w roku wymieniamy opony, które musimy gdzieś przechować do następnego sezonu. Liczba urządzeń niezbędnych do obsługi ogrodu i otoczenia domu rośnie. Nie wystarczy tylko kosiarka, mamy podkaszarki, odśnieżarki, dmuchawy, myjki, nie mówiąc o łopatach, grabiach i innych utensyliach. Zwykle to wszystko przechowujemy w garażu, więc jego powierzchnię trzeba rozsądnie powiększyć i odpowiednio zagospodarować.

Jak urządzić garaż: wymiary

Minimalna wewnętrzna szerokość garażu to 3,1 m (dwustanowiskowego – 5,6 m). Biorąc pod uwagę szerokość popularnych aut, to wystarczy, żeby swobodnie otworzyć drzwi z każdej strony. Ale na pewno nie zmieścimy po obu bokach półek ani innych urządzeń. Minimalna długość garażu to 5,5 m. To pozwoli zrobić półki przed samochodem, ale będzie ciasno. Dlatego warto zaplanować garaż znacznie dłuższy, a przede wszystkim szerszy niż wymagają przepisy, tak żeby wokół samochodu z trzech stron powstały strefy użytkowe. Musimy też pamiętać, że musi się tam zmieścić nie tylko regał lub kosiarka, ale także swobodnie przechodzący człowiek, czyli do szerokości urządzenia trzeba dodać 60-80 cm.

Jak urządzić garaż
Autor: Andrzej Szandomirski W małym garażu wszystkie przedmioty są stłoczone w niewielkiej wolnej przestrzeni

Jak urządzić garaż: kwestia bramy

Jako zamknięciu wjazdu do garażu wybieramy najczęściej bramy segmentowe lub uchylne. Ich skrzydło chowa się pod sufitem. Dlatego znaczna część tej powierzchni (wysokość wjazdu + 1 m) jest wyłączona z użytkowania. W takim garażu strefa przechowywania pod sufitem będzie krótka, dlatego warto wydłużyć garaż. W przypadku bramy rozwiernej możemy dysponować całą powierzchnią garażu.

Jak urządzić garaż
Autor: Andrzej Szandomirski W garażu z bramą segmentową można wykorzystać tylko część sufitu w jego głębi

Jak urządzić garaż: oświetlenie

Garaż bez okien to już przeszłość. Tym bardziej, jeśli chcemy korzystać z niego także w innych celach. Dlatego powinien być on zaopatrzony w okna dające naturalne światło najlepsze dla naszych oczu. Poza tym punkty oświetleniowe powinny być przewidziane nad strefami roboczymi, zwłaszcza warsztatem i umywalnią. Jeśli w garażu będzie brama otwierająca się na sufit, górna lampa musi być umieszczona po drugiej stronie garażu, z dala od wjazdu.

Jak urządzić garaż
Autor: Andrzej Szandomirski Garaż powinien być dobrze oświetlony, zwłaszcza strefy wykorzystywane do przechowywania albo jako warsztat

Jak urządzić garaż: generalne zasady

Przestrzeń w garażu należy podzielić zgodnie z funkcjami rzeczy tam zgromadzonych. Osobno gromadzimy podstawowe narzędzia, gdzie indziej przedmioty potrzebne do obsługi auta, a jeszcze gdzie indziej te związane z ogrodem. Wymaga to konsekwencji od domowników, żeby nie zmieniać miejsca przechowywania wiertarki, oleju silnikowego czy podkaszarki. One zawsze wracają na swoje miejsce. W obrębie takich stref przedmioty najczęściej używane powinny znajdować się w zasięgu ręki. Te, których rzadko używamy, należy przechowywać na wyżej położonych półkach albo wewnątrz szafek. Nie warto wprowadzać zmian w układzie zagospodarowania garażu związanych ze zmianą pór roku.

Jak urządzić garaż
Autor: Andrzej Szandomirski Na dużej powierzchni garażu znalazło się miejsce na warsztat i strefę przechowywania ukrytą w szafach. Na ścianie naprzeciwko powieszono rowery i drabinę

Jak urządzić garaż: wszystko na ściany

W garażu pełniącym funkcję pomieszczenia gospodarczego dobrze jest zastosować jak najwięcej półek i wieszaków, tak żeby podłoga była wolna. Wtedy łatwo będzie utrzymać ją w czystości. Jest wiele systemów półek warsztatowych albo magazynowych wykonanych z metalu, o dużej nośności. Na pojedyncze przedmioty można przeznaczyć osobne haki umieszczone w pewnej odległości. Podwieszenie na ścianie lub ustawienie na półkach często jest korzystne także ze względu na właściwości materiału użytego w danym urządzeniu, np. opony w rowerze podwieszonym na ścianie nie ulegną odkształceniu pod wpływem ciężaru.

Jak urządzić warsztat w garażu?

W każdym domu są narzędzia potrzebne do obsługi samochodu i urządzeń domowych, a także wykonywania nawet podstawowych prac instalacyjnych. Dlatego któryś z narożników albo ścianę wzdłuż boku trzeba przeznaczyć na warsztat. Dobrze jest tam umieścić np. stare szafki kuchenne, które zapewnią szuflady na drobiazgi oraz blat roboczy. Jeśli nie mamy szafek, zróbmy dwie-trzy solidne i wysokie półki na dole oraz kilka o mniejszych gabarytach u góry. Przedmioty na półkach powinny być posegregowane zgodnie z przeznaczeniem, każde zgrupowane osobno, np. narzędzia samochodowe, narzędzia do malowania itp.

Bardzo ważny jest blat roboczy, do którego można przymocować na stałe pewne narzędzia, np. imadło. Nad warsztatem powinno znaleźć się dobrze źródło światła, a obok niego gniazdo elektryczne (co najmniej podwójne), żeby swobodnie korzystać z różnych urządzeń wymagających zasilania prądem.

Zobacz też:

Jak urządzić garaż
Autor: Andrzej Szandomirski Domowy warsztat to zwykle najważniejsze miejsce w garażu

Jak urządzić garaż: narzędzia ogrodnicze

Najlepiej zebrać je w jednym miejscu blisko wejścia do garażu, tak żeby można było łatwo wjeżdżać i wyjeżdżać. Pojazdy, takie jak taczka, kosiarka, myjka ciśnieniowa i odśnieżarka, stoją na podłodze. Po sezonie można zamienić je miejscami. Wszystkie lżejsze urządzenia i narzędzia, np. łopaty, grabie, podkaszarki, dmuchawy, sekatory, wieszamy wysoko na ścianach.

Jak urządzić garaż
Autor: Andrzej Szandomirski Kącik ogrodniczy dobrze jest urządzić blisko wjazdu do garażu

Jak urządzić garaż: sufit

Przedmioty, których używamy bardzo rzadko albo tylko sezonowo, najlepiej jest powiesić pod sufitem lub na hakach lub półkach wysoko na ścianach. Na półce podwieszonej pod sufitem zmieszczą się zwłaszcza przedmioty o wielkich rozmiarach – deska surfingowa, narty, namiot, plastikowy basen. Na hakach wysoko na ścianach możemy po sezonie powiesić rowery, krzesła ogrodowe, hulajnogi, deskorolki, szuflę do śniegu.

Jak urządzić garaż
Autor: Andrzej Szandomirski Wygodnym miejscem do przechowywania rzadko używanych przedmiotów jest półka pod sufitem

Jak urządzić garaż: kwestia czystości

Warto zainstalować w garażu umywalkę albo zlew gospodarczy. W kąciku czystości można zgromadzić środki do mycia, także trudnych zabrudzeń technicznych od smarów czy olejów, oraz ręczniki, ścierki. Przyda się półka lub wieszak na ubrania robocze i rękawice. Rozsądnie jest tam zrobić również szafkę z podręczną apteczką. Strefa czystości umieszczona blisko drzwi wejściowych do części mieszkalnej może służyć również do przechowywania mopów, szczotek, wiadra.

Jak urządzić garaż
Autor: Andrzej Szandomirski W garażu przyda się umywalka, żeby można było umyć ręce po pracy

Jak urządzić garaż: zaplecze domu

W garażu często są umieszczane urządzenia stanowiące zaplecze gospodarcze domu. To tam zwykle instaluje się rozdzielnicę elektryczną i zbiornik odkurzacza centralnego. Może się tam znaleźć również elektryczny podgrzewacz wody, hydrofor albo centrala wentylacyjna.

Jak urządzić garaż
Autor: Andrzej Szandomirski W garażu często instaluje się jednostkę centralną odkurzacza lub hydrofor, bo powodują dość dużo hałasu
Sonda
Jaką bramę garażową wybierasz?
Pozostałe podkategorie