Elektronarzędzia sprawiają, że mozolne prace wykonywane ręcznie, stają się szybkie i przyjemne. Dzięki nim, cięcie, szlifowanie czy wkręcanie nie wymaga od nas wysiłku i tak dużej precyzji. To, jak wykorzystamy elektronarzędzia, zależy tylko od naszej wyobraźni.
Przedstawiamy listę sprzętów, które przydadzą się w domowym warsztacie majsterkowicza.
Przecinarka wielofunkcyjna
Takie mini pilarki są znacznie lżejsze i poręczniejsze od swoich większych braci. Nie znaczy to, że są mniej funkcjonalne. Znajdą mnóstwo zastosowań podczas wykańczania lub remontu mieszkania. Możemy nią ciąć nie tylko drewno, płyty wiórowe i sklejki, ale również tworzywa sztuczne, aluminium oraz płytki ceramiczne. Przydadzą się na każdym etapie prac, od cięcia rur PVC, paneli podłogowych i płytek, po docinanie profili aluminiowych pod suchą zabudowę. Sprawdzi się również dla majsterkowiczów, którzy potrzebują od czasu do czasu coś przeciąć, a zakup dużej pilarki tarczowej jest nieopłacalny ze względów finansowych i z uwagi na rozmiar urządzenia.
Wkrętarka akumulatorowa
Jedno z najczęściej używanych narzędzi w domowym warsztacie. Jego możliwości docenimy zwłaszcza wtedy, gdy mamy do wkręcenia jednorazowo kilkanaście czy kilkadziesiąt wkrętów. Wykonując te prace tradycyjnym śrubokrętem, zajmie nam to zdecydowanie więcej czasu, a ponadto skończymy z bólem nadgarstka. Z takim sprzętem składanie nowych mebli będzie czystą przyjemnością. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wkrętarka jest większa od śrubokrętu i są miejsca, do których nie uda się nią dotrzeć.

i
Miniszlifierka
Małe urządzenie o wielkich możliwościach. Miniszlifierką możemy wiercić, ciąć, polerować, szlifować, grawerować, frezować oraz czyścić metal z rdzy. Tak szeroki zakres zastosowań wynika z tego, że producenci do każdego sprzętu dodają zestawy akcesoriów, które z reguły zawierają ponad 20 różnych elementów. Obok różnego rodzaju krążków filcowych, przeznaczonych do polerowania, w komplecie znajdziemy często także rolki z papierem ściernym, kamienie polerskie, tarcze do cięcia oraz frezy. Taki zestaw akcesoriów pozwoli realizować nawet bardzo skomplikowane projekty.
Miniszlifierkę z powodzeniem wykorzystamy także w modelarstwie oraz w precyzyjnych pracach remontowych - jak chociażby przy wymianie fug. Jeżeli zamierzamy korzystać często z maszyny i chcemy dodatkowo zwiększyć jej możliwości, w sklepach dostępne są dodatkowe akcesoria.
Lutownica
Wymarzone narzędzie dla fanów elektroniki. Dzięki niemu możliwe jest konstruowanie układów scalonych lub po prostu samodzielna naprawa sprzętów. Lutownica przyda się do łączenia przewodów i mocowania rozmaitych elementów, nie tylko związanych z elektroniką. Najpopularniejszym lutem, czyli materiałem, który po wystygnięciu tworzy trwałe połączenie, jest cyna. Ale możemy kupić też specjalne stopy do lutowania miedzi lub stali szlachetnej.

i
Frezarka wielofunkcyjna
Frezarki służą do precyzyjnej obróbki drewna. Dzięki niej możemy wykonywać rowki, otwory, ciekawe zdobienia, a także obrabiać krawędzie materiału. Oprócz prowadnic, które zapewniają równe prowadzenie urządzenia, ciekawym dodatkiem jest cyrkiel frezarski, dzięki któremu możliwe jest frezowanie po idealnym okręgu.
Co zrobisz frezarką?
- Pióra i wpusty w deskach oraz płytach grubej sklejki
- Ozdobne, profilowane krawędzie ram do luster i obrazów lub innych elementów, w tym krzywoliniowych
- Rowki w drewnie – proste albo krzywoliniowe
- Felce lub wręgi, czyli wgłębienia wzdłuż krawędzi desek bądź płyt
- Płytkie otwory w drewnie – na przykład gniazda pod zawiasy
- Wczepy – wycięcia umożliwiające solidne łączenie desek pod kątem prostym
- Czopy – czyli otwory do niewidocznych połączeń elementów drewnianych
Wiertarka udarowa
Narzędzie wagi ciężkiej. Przeznaczone do wiercenia otworów w drewnie, metalu lub tworzywach sztucznych. Udar, czyli połączenie obrotowego ruchu wiertła z ruchem posuwistym, umożliwia też wiercenie w betonie, ceramice budowlanej i w innych materiałach do murowania ścian. Wiertarką można też wkręcać i wykręcać śruby oraz wkręty. Używając dodatkowego osprzętu, można również szlifować, polerować, mieszać farby, kleje i zaprawy, frezować, a także usuwać rdzę. W sprzedaży są również wiertarki bezudarowe – do profesjonalnych zastosowań, które udaru nie wymagają.

i