Rolety wewnętrzne w aranżacji okien. Wybieramy rolety gładkie, rolety dzień-noc, rolety rzymskie
Nowoczesne rolety wewnętrzne są skuteczne, jeśli chodzi o ochronę wnętrza przed mocnym światłem słonecznym. A gdy je odpowiednio dobierzemy, będą oryginalną ozdobą wnętrza. Jak kupować rolety wewnętrzne: poradnik.
Nowoczesne przesłony okienne dają możliwość precyzyjnego manewrowania dopływem światła słonecznego. Są również wygodne w obsłudze. Wiele z nich, np. rolety rzymskie, rolety dzień-noc, czy rolety gładkie pozwoli stworzyć dyskretne i uniwersalne uzupełnienie aranżacji wnętrza, chociaż można także wybrać modele przykuwające wzrok i budujące charakter pomieszczenia. W aranżacji okien chętnie sięgamy po rolety, żaluzje i markizy.
Rolety wewnętrzne: możliwości w aranżacji okien i ich zastosowanie
Rolety wewnętrzne znajdziemy w wielu marketach budowlanych i wnętrzarskich. Do dyspozycji mamy wyroby dające różny stopień zaciemnienia pomieszczenia. Mają wymiary dostosowane do typowych rozmiarów okien. Rolety okienne można także wykonać na zamówienie – w sklepach specjalizujących się w produktach tego typu możliwości doboru odpowiednich zarówno pod względem estetycznym, jak i konstrukcyjnym są bardzo duże. Coraz częściej proponują je również producenci stolarki okiennej. Mogą być wówczas dopasowane do wytwarzanych przez nich typów okien. Są idealne do dozowania odpowiedniej dla nas ilości światła dziennego. Rolety montujemy na oknach pionowych (elewacyjnych), oraz oknach dachowych. Wykonuje się je z materiałów dających różny stopień zacienienia - niektóre z nich gwarantują odcięcie światła słonecznego nawet w 100%. W ofercie wielu producentów rolet okiennych są także wyroby umożliwiające dopływ światła kierunkowego lub rozproszonego.
Autor: Mariusz Bykowski
Najprostszą i najtańszą zasłoną okna jest roleta z tkaniny. Najczęściej są bawełniane (różne kolory i wzory do wyboru), ale tkanina jest impregnowana, a krawędzie boczne zabezpieczone przed strzępieniem. Można także wybrać specjalny materiał, który stanowi lepszą ochronę przed słońcem, lub tkaninę która nie przepuszcza światła.
Rolety wewnętrzne montaż
Rolety wewnętrzne mogą być montowane do ściany, sufitu, na ramie okna lub w świetle szyby. Są przyklejane, zaczepiane, przy ich montażu konieczne może się także okazać wywiercenie otworów w ramie okna. Rolety wewnętrzne mogą być wolno wiszące lub poprowadzone w prowadnicach. To drugie rozwiązanie warto zastosować szczególnie w oknach uchylnych. Dzięki bocznym prowadnicom mamy zagwarantowane idealne przyleganie rolety do okna podczas uchylania skrzydła okiennego. Ich obecność eliminuje także prześwity między szybą a roletą, co sprawia, że tworzą skuteczną barierę dla światła słonecznego.
- Rolety wewnętrzne bezkasetowe. Najbardziej popularne są rolety bezkasetowe, w których materiał jest nawinięty na stalową lub aluminiową rurę ze sprężyną (wałek nawojowy). Osprzęt do montażu rolet jest zazwyczaj dostępny w kolorach typowych dla profili okiennych – odcieniach bieli, brązu oraz szarości.
- Rolety wewnętrzne w kasecie. Wielu zwolenników mają też rolety wewnętrzne umieszczone w kasecie. Chroni ona materiał po zwinięciu.
- Rolety wewnętrzne w półkasecie. Rozwiązaniem pośrednim są rolety w półkasecie. To tak zwany kołnierz (listwa) osłaniający napęd rolety. Przesłony tego typu najczęściej obsługuje się, korzystając z łańcuszka lub sznurka, który pozwala ustawić je w potrzebnej nam pozycji. W najprostszych modelach rolety można zatrzymać w kilku pozycjach za pomocą haczyków. Możliwe jest również manewrowanie przy użyciu napędu elektrycznego. Z myślą o bezpieczeństwie dzieci proponuje się także obsługę rolet poprzez automatyczny mechanizm sprężynowy.
Są jeszcze rolety przyciemniające i zaciemniające. To rolety w specjalnych prowadnicach wyposażonych w uszczelkę uniemożliwiającą dopływ światła. W połączeniu z tkaniną pokrytą nieprzepuszczającą światła powłoką uzyskuje się możliwość całkowitego zaciemnienia wnętrza. Takie rolety mogą się przydać w pokojach osób, które sypiają w ciągu dnia, szczególnie małych dzieci (nie przypadkiem są często w dziecięce wzory – gwiazdy lub misie). Warstwa THERMO, którą pokryta jest tkanina od strony szyby, zimą pomaga też zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń.
Rolety wewnętrzne do okien dachowych
To substytut zasłon. Produkowane są z różnego rodzaju tkanin. Jedne całkiem odcinają dostęp światła słonecznego, a inne tylko go ograniczają. Instaluje się je w prosty sposób podczepiając do skrzydła. Za dopłatą można stać się posiadaczem rolet sterowanych automatycznie.
Rolety wewnętrzne gładkie
Najpopularniejsze są rolety wewnętrzne gładkie określane także jako klasyczne. Materiał to najczęściej impregnowany poliester, który można czyścić wilgotną ściereczką – rolety tego typu doskonale sprawdzą się w łazience i kuchni. Tkanina rolety może być antystatyczna, co oznacza, że nie przyciąga kurzu. Jeśli zależy nam na skutecznym zacienieniu pomieszczenia, wybierzmy poliester z zewnętrzną powłoką aluminiową odbijającą nie tylko światło słoneczne, ale również ciepło. Wygodnym rozwiązaniem w kuchni czy łazience, a także pokoju dziecięcym są minirolety, które montuje się wewnątrz ramy okiennej.
Rolety wewnętrzne plisowane
Bardziej dekoracyjne są rolety plisowane. Materiał jest wtedy ułożony w formie harmonijki. Ich odmianą są rolety podwójnie plisowane o strukturze plastra miodu, które dobrze zacieniają i tworzą skuteczną barierę dla ucieczki ciepła z wnętrz. Znajdująca się wewnątrz aluminiowa powłoka odcina dopływ promieni słonecznych i nadmiar ciepła do wnętrza. Modele rolet plisowanych doskonale się sprawdzą, jeśli zależy nam na zatrzymaniu rolety na dowolnej wysokości okna – możemy je zsuwać od góry, dołu i zatrzymywać na przykład w środkowym pasie przeszklenia. Warto je wybrać, gdy mamy do zasłonięcia okna o nietypowych kształtach.
Rolety wewnętrzne dzień-noc
Rolety dzień-noc (zebra, duo) łączą w sobie funkcjonalność rolet z wyglądem firanek. Są szyte z tkanin ze wzorem szerokich poziomych pasów o splocie – na przemian - bardzo gęstym, zacieniającym, i rzadkim - transparentnym lub półprzezroczystym. Dwie warstwy tkaniny, które możemy przesuwać względem siebie w zależności od potrzeb, stwarzają wiele możliwości regulacji stopnia nasłonecznienia czy zaciemnienia pomieszczenia. Podwójny układ tkaniny nie tylko filtruje światło w różnych konfiguracjach, ale też daje możliwość (przy odpowiednim ustawieniu pasów transparentnych) obserwacji otoczenia.
WIDEO: Aranżacje okienne. Rolety rzymskie i zasłony
Rolety wewnętrzne rzymskie
Do najbardziej dekoracyjnych zalicza się rolety rzymskie, których tkanina układa się w szerokie dekoracyjne poziome plisy. Wykorzystuje się na nie miękkie materiały różnej grubości, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Pamiętajmy jednak, że zbyt grube będą się gorzej układać. Rolety rzymskie do niedawna były dostępne jedynie w wersji na okna pionowe. Obecnie można też kupić takie przeznaczone do zasłaniania okien dachowych.
Rolety wiedeńskie
Jedynym rodzajem rolet stosowanych wyłącznie do okien elewacyjnych są rolety wiedeńskie, znane także jako austriackie, angielskie lub kaskadowe czy festonowe. Tak jak rzymskie układają się w warstwowo, jednak wyróżniają je bardzo gęste marszczenia tworzące efektowne fale. Najlepiej wyglądają wykonane ze stosunkowo cienkich tkanin. Rolety rzymskie i kaskadowe dają też możliwość łatwej wymiany tkanin, co poszerza ich walory dekoracyjne.
Autor: Michał Skorupski
Ostrożnie z podróbkami
Na rynku oprócz oryginalnych rolet i markiz są produkty będące ich mniej lub bardziej nieudolnymi kopiami. Z zamiennikami jest tak, że co prawda kosztują mniej, ale więcej później z nimi problemu. Ich niska cena nie bierze się z powietrza. Zamienniki przypominają oryginalne produkty tylko z wyglądu. Gdy przyjrzeć się im bliżej, widać wyraźnie znaczne różnice. Wystarczy jeden rzut oka, aby stwierdzić, że wyprodukowano je ze zdecydowanie gorszej jakości surowców, przy wykorzystaniu najtańszych podzespołów. Z tego powodu maja wielokrotnie niższą trwałość niż produkty renomowanych firm. O ile pierwowzory są niezawodne, podróbki psują się już po krótkim okresie użytkowania.
Dlaczego warto kupować oryginalne rolety i markizy
- Oryginalne rolety i markizy są idealnie dopasowane do okien
- Gwarantują pełną kontrolę nad ilością wpadającego światła czy ciepła.
- Zamówienie oryginalnych akcesoriów nie wymaga pomiarów okien, wystarczy znajomość modelu okna.
- Oryginały są prostsze w montażu, niż tanie zamienniki.
- Producenci udzielają na nie wieloletniej gwarancji.
Montaż rolet wewnętrznych: wideo
Rolety tradycyjne i rolety rzymskie - jak je zamontować? Instrukcja wideo