Płytki betonowe na ściany: modne wykończenie

2019-09-24 9:38
Okładzina z płytek betonowych
Autor: ELKAMINO DOM Płytki betonowe wybierz, jeśli oczekujesz, że okładzina będzie bardzo wytrzymała na uszkodzenia.

W domach i mieszkaniach ścian z cegły raczej się nie buduje, więc efekt starego muru można osiągnąć przez wykorzystanie płytek ceglanych, na przykład betonowych. Modne płytki betonowe: aranżacje, rodzaje i wzory.

Płytki betonowe: modne okładziny ścian

Moda na ściany ceglane zaczęła się od mody na lofty. Równie ładnie jak mur ceglany wygląda ściana z płytek betonowych. Produkuje się je z mieszanki cementu portlandzkiego, drobnego żwiru, piasku i dodatków mineralnych. Okładzina z płytek betonowych pasuje do wnętrz urządzonych zarówno w stylu klasycznym, jak i bardzo nowoczesnym.

Płytki betonowe: wymiary i ciężar

Płytki betonowe mają przeważnie identyczny przekrój jak zwykłe cegły i grubość 2-3 cm. Na 1 m2 potrzeba ich więc około 50-52 sztuk. Uzupełnieniem oferty płytek betonowych są kształtki narożnikowe kosztujące około 8-10 zł/szt. Pozwalają tak wykończyć narożnik ściany, że wygląda, jak gdyby zbudowano ją z prawdziwych cegieł. Producenci płytek betonowych poszli krok dalej i oprócz cegłopodobnych oferują też takie formaty, z których da się uzyskać na ścianach geometryczne wzory tworzące specyficzny trójwymiarowy efekt.

Przeczytaj też:

1 m2 okładziny z płytek betonowych waży około 25 kg. Dla porównania, płytki z cegieł naturalnych lub klinkieru ważą do 35 kg/m2. Ponieważ płytki betonowe są na etapie produkcji barwione w masie, nawet podczas mocnego szorowania nie stracą koloru. Nie będą się też rzucać w oczy miejsca, w których przez przypadek odłupie się fragment płytki.

Betonowe jak ceglane
Autor: CEGLANA-ŚCIANA Płytki betonowe są wykonywane w formach wykonanych jako odlew prawdziwych, starych cegieł. Efekt naturalności podkreślają wyszczerbienia i zarysowania

Układanie płytek betonowych

Okładziny z płytek betonowych mocuje się na klej klasy C2TES2. Powinien mieć ograniczony spływ, żeby doklejane elementy nie zsuwały się po ścianie. Podczas montażu płytek betonowych zostawia się puste przestrzenie szerokości 1 cm, wymagające później wypełnienia zaprawą spoinującą. Stosowane są tu takie same fugi jak do klinkieru. Płytki betonowe są odporne na wilgoć i mróz, więc można nimi wykańczać ściany w łazienkach, a nawet na zewnątrz domu. Cechuje je także duża wytrzymałość na szorowanie.

Płytki jak kamień
Autor: STEGU Zamiast wzoru cegły można się zdecydować na okładzinę z płytek betonowych, które imitują kamień – na przykład naturalny łupek

Kiedy warto wybrać płytki betonowe

1. Jeśli oczekujemy, że okładzina będzie bardzo wytrzymała na uszkodzenia.

2. Jeśli chcemy nimi wykończyć też fragmenty elewacji budynku.

3. Jeśli zamiast muru chcemy uzyskać na ścianach ciekawy, powtarzalny,trójwymiarowy motyw.

Ile to kosztuje: płytki betonowe
materiał cena
Płytki betonowe 45-150 zł/m2
Grunt 4,6-8 zł/l
Klej 1,6-2,1 zł/kg
Zaprawa spoinująca 5-8 zł/kg
Impregnat 28-33 zł/l

PŁYTKI we wnętrzu i na zewnątrz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie