Domy szkieletowe: PYTANIA I ODPOWIEDZI
Czy drewniane domy szkieletowe są łatwopalne?
Prawidłowo wykonane i wykończone domy drewniane są trudno palne. Od zewnątrz chroni je elewacja, kolejnym zabezpieczeniem jest ocieplenie z wełny mineralnej, szczelnie wypełniającej przestrzenie między belkami konstrukcyjnymi. Wnętrza wykańczają płyty gipsowo-kartonowe, a wszelkie przewody elektryczne są dwukrotnie zabezpieczane. Dzięki temu ryzyko pożaru jest niewielkie, prawie niemożliwe.
Czy dom szkieletowy można wybudować w pół roku?
Zależnie od wybranej technologii oraz czynników zewnętrznych: tak, to możliwe. Niektóre domy o prostej konstrukcji przy dobrej pogodzie powstają nawet w ciągu 1 miesiąca od wejścia na teren budowy z wylanym fundamentem.
Jak prawidłowo ocieplić dom szkieletowy?
Dom szkieletowy można ocieplić na wiele sposób, najpopularniejszym z nich jest wykorzystanie płyt wełny mineralnej, która doskonale izoluje i wycisza dom.
Czy każdy dom szkieletowy to dom "kanadyjski"?
Nie. Domy wybudowane w technologii "kanadyjskiej" budowane są tylko z naturalnych materiałów, głównie z elementów drewnianych. Charakteryzują się też specyficzną konstrukcją. Domy kanadyjskie, szwedzkie, amerykańskie i tak dalej różnią się tylko niewielkimi zmianami w przekrojach i układach warstw.
Jakie drewno wybrać do budowy domu szkieletowego?
Tym aspektem powinna zająć się firma budująca dom szkieletowy. Należy zapytać wykonawcę o rodzaj drewna, certyfikaty, pochodzenie drewna oraz sposób jego pozyskiwania. Tylko drewno wysokiej jakości, suszone komorowo, strugane czterokrotnie, o gęstych słojach zapewni solidną konstrukcję.
Czy na ścianach domu szkieletowego można powiesić telewizor?
Zależnie od technologii wykończenia oraz nośności konstrukcji. Cięższe przedmioty należy np. przywiercać na stalowej listwie, przymocowanej do miejsc, w których poprowadzone są belki konstrukcyjne.
Czy domy drewniane skrzypią? Czy pojawiają się w nich korniki?
Drewno do budowy domów szkieletowych jest specjalnie zabezpieczone przed szkodnikami, a prawidłowo wykonane ocieplenie i izolacja ścian sprawiają, że nawet "pracujące" drewno nie zakłóci spokoju mieszkańców.
Ile pięter może mieć dom szkieletowy?
Najczęściej buduje się drewniane domy parterowe, ale w ofertach firm znajdują się projekty i konstrukcje sięgające nawet 2-3 pięter.
Czy drewniana konstrukcja domu szkieletowego jest niestabilna?
Nie, dom wybudowany w technologii szkieletowej nie jest "chwiejny" czy niestabilny. Cała konstrukcja domu przytwierdzona jest na stałe do fundamentu za pomocą solidnych stalowych kotew zatopionych głęboko w betonie. Drewniane belki i inne elementy konstrukcji są ze sobą połączone na stałe. Silne wiatry, burze czy deszcze spotykane w Polsce nie są w stanie przewrócić lub rozerwać konstrukcji.
Czy dom szkieletowy można budować zimą?
Tak, budowa domu szkieletowego nie wymaga wielu robót mokrych, więc jeśli te rozpoczniemy odpowiednio wcześniej, możemy kontynuować budowę domu zimą. Jest to oczywiście bardziej wymagające i pracochłonne ze względu na warunki atmosferyczne, ale nie niemożliwe.
Czy w domu szkieletowym jest chłodniej niż w murowanym?
Nie. Dobrze ocieplony drewniany dom szkieletowy jest łatwy do ogrzania (nie musimy marnować energii na nagrzanie murów, które potem oddają chłód z zewnątrz). Znacznie szybciej możemy zapewnić sobie komfortową temperaturę przy niskim nakładzie paliwa. W lecie sytuacja jest analogiczna, jeśli pragniemy schłodzić dom, wystarczy krótkie przewietrzenie pomieszczeń wieczorami.
Czy domy drewniane są bardziej narażone na wilgoć?
Wilgoć to szkodliwy czynnik dla każdego rodzaju budownictwa. Nieprawidłowo wykonane ocieplenie, system wentylacji czy izolacja dachu oraz budowanie z niskiej jakości materiałów są równie niebezpieczne dla konstrukcji murowanych, jak i drewnianych. Nie ma więc zagrożenia, że dom drewniany będzie bardziej podatny na szkodliwe działanie wilgoci.
Ile kosztuje drewniany dom szkieletowy?
To zależy: od rozmiaru domu, stopnia, w jakim chcemy go od razu wykończyć, konstrukcji, robocizny i materiałów oraz innych czynników. Kompletna budowa domu drewnianego "pod klucz" to około 3000-3500 zł/m2 brutto.
Czy dom szkieletowy może mieć duże przeszklenia?
W domach szkieletowych można projektować nowoczesne rozwiązania architektoniczne, np. wielkopowierzchniowe przeszklenia na całą elewację. Tu połączono szkielet drewniany ze stalowym