Dom z kontenerów - ile kosztują kontenery morskie i jak zbudować z nich dom

2022-08-07 10:50

Czy dom z kontenerów może być wygodny i w pełni funkcjonalny? Czy w Polsce jest możliwe postawienie domu z kontenerów i jak jest jego cena?

Dom z kontenera
Autor: FLEXICUBE Aby uzyskać większy metraż, kontenery można zestawiać w poziomie

O domach z kontenerów słyszało wiele osób. Niektórzy rozważają nawet zbudowanie swojego domu w tej technologii. Czy w Polsce można postawić dom z kontenerów? Jak się zabrać do budowy domu z kontenerów? Czy da się cokolwiek zaoszczędzić wybierając dom z kontenerów? Czas przybliżyć tę ciekawą technologię i wskazać jej zalety oraz ostrzec przed możliwymi trudnościami.

Spis treści

  1. Moda na domy z kontenerów
  2. Jakie i gdzie kupić kontenery do budowy domu
  3. Numer identyfikacyjny kontenera
  4. Czy dom z kontenerów wymaga pozwolenia na budowę
  5. Jaki fundament pod dom z kontenerów?
  6. Jak ocieplić kontener mieszkalny?
  7. Elewacja domu z kontenerów
  8. Jak wykończyć dach domu z kontenera
  9. Wykończenie wnętrza domu z kontenerów
  10. Instalacje w domu z kontenerów
  11. Jaki jest koszt domu z kontenerów?

Moda na domy z kontenerów

Zainteresowanie domami z kontenerów przyszło wraz z modą na ekologię i wysokie ceny materiałów budowlanych. W pewnym sensie są to bowiem domy z odzysku. Po kilku, kilkunastu latach użytkowania kontenery morskie stają się materiałami odpadowymi. Można je zezłomować, ale to byłoby marnotrawstwo. Wprawdzie podczas sztormu nie gwarantują już odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ładunku, ale w stabilnych warunkach lądowych nadal są w pełni funkcjonalne. Mogą pełnić funkcję magazynów, warsztatów czy pakamer na budowach. Kontenery mogą też zostać zmienione w domy mieszkalne, biura, hotele, restauracje, przedszkola itp. Działa już u nas co najmniej kilkanaście firm, które zajmują się przeróbką kontenerów morskich i budowaniem z nich domów. Wszystkie mają swoje pomysły na skuteczne ocieplenie domów z kontenerów i ich ładne wykończenie. Pojawiają się też odważni inwestorzy, którzy sami sprowadzają kontenery morskie na swoje działki, a później dostosowują je do celów mieszkalnych. W internecie zawiązują się grupy sympatyków budowy domów z kontenerów, aby dzielić się doświadczeniami i rozwiązywać problemy – od prawnych po technologiczne.

Jakie i gdzie kupić kontenery do budowy domu

Z założenia kupuje się kontenery używane, bo są o połowę tańsze od nowych (używany kontener kosztuje średnio 6-8 tys. zł, nowy ponad 15 tys. zł). Trzeba zatem, podobnie jak przy kupnie używanego samochodu, obejrzeć i sprawdzić jego stan. Przede wszystkim kontenery powinny być szczelne. Niewielkie wgniecenia ścian lub naloty rdzy są do zaakceptowania, ale uszkodzenia słupków narożnych czy rozerwanie blach poszycia – już nie. Widoczne wżery, duże połacie rdzy wewnątrz lub na zewnątrz też dyskwalifikują kontener do budowy domu. Sklejkowa podłoga w kontenerze powinna być sucha i w dobrym stanie technicznym, nie może się uginać pod ciężarem człowieka (w nowych kontenerach jej obciążenie użytkowe wynosi 1000 kg/m2). Wewnątrz kontenera nie powinno być zapachu pleśni, stęchlizny ani jakichkolwiek środków chemicznych, które mogły być toksyczne. Trzeba sprawdzić, czy drzwi kontenera lekko się zamykają i otwierają, czy łatwo domknąć blokady. Jeśli to możliwe, warto wejść na dach  kontenera (opłaca się zabrać własną drabinę), a nawet zajrzeć pod spód kontenerów, głównie w poszukiwaniu zaawansowanej korozji i dziur w stalowej konstrukcji.

Numer identyfikacyjny kontenera

Bardzo ważne jest, aby kontenery do budowy domu pochodziły od jednego producenta, ponieważ mogą się różnić wymiarami oraz detalami, które w rezultacie przysporzą więcej pracy i kosztów. Łatwo to sprawdzić, porównując 11-znakowy kod kontenera (numer identyfikacyjny kontenera). Pierwsze trzy litery oznaczają producenta (powinny być jednakowe we wszystkich kupionych kontenerach), czwarta duża litera U oznacza kontener wysyłkowy, następnie jest 6-cyfrowy numer seryjny, a ostatnia, siódma cyfra służy do weryfikacji jego ważności. Trzeba być także ostrożnym przy kupowaniu kontenerów już naprawionych, pospawanych, na nowo pomalowanych – mogą bowiem ukrywać nieakceptowalne wady i sprawić, że takiego kontenera nie przerobimy na dom.

warto wiedzieć

Czy dom z kontenerów wymaga pozwolenia na budowę

Żeby uzyskać pozwolenie na budowę domu, trzeba go dostosować do wymagań określonych w planie miejscowym albo w decyzji o warunkach zabudowy, a to wypadku konstrukcji kontenerowej może być trudne. Dom z kontenerów można wznieść bez pozwolenia, ale tylko jako parterowy dom rekreacyjny o powierzchni do 35 m2 albo obiekt tymczasowy na 180 dni. W obu wypadkach należy dokonać zgłoszenia budowy w starostwie. Dom z kontenerów jako obiekt tymczasowy trzeba rozebrać albo przenieść w inne miejsce działki przed upływem 180 dni, pamiętając jednak o uprzednim powtórzeniu procedury zgłoszeniowe.

Jaki fundament pod dom z kontenerów?

Najłatwiejszym, najszybszym i najtańszym sposobem posadowienia kontenerów jest wykonanie kilku, kilkunastu okrągłych betonowych słupków. Wystarczy wykopać, a jeszcze lepiej wywiercić na głębokość przemarzania gruntu przynajmniej po cztery otwory pod każdą ścianę podłużną. W otworach umieścić można kartonowe szalunki tracone o średnicy dostosowanej do wymiarów otworów – najlepiej 40 cm – i wypełnić je betonem. Jeśli zastosujemy mieszankę wodoodporną klasy C20/25 W8, zbrojenie i izolacja przeciwwilgociowa mogą się okazać zbędne. Bardzo przydatne będą natomiast tzw. marki, czyli stalowe płyty z prętami kotwiącymi umieszczone na wierzchu słupków fundamentowych, do których będzie można przyspawać kontenery (ich orientacyjne wymiary to 30 x 30 cm, grubość 6-10 mm). To znacznie łatwiejszy sposób mocowania kontenerów od betonowania śrub kotwiących lub używania kotew wklejanych, tym bardziej że marki można po prostu wcisnąć w świeży beton. Posadowienie kontenerów na tradycyjnych ławach i ścianach fundamentowych też jest możliwe, ale nie będzie tak efektywne jak na betonowych słupkach. Część inwestorów preferuje jednak takie rozwiązanie, głównie ze względów estetycznych. Dom z kontenerów wygląda wtedy solidniej. Warto jednak pamiętać, że główne obciążenia przenoszone są przez naroża kontenerów, a dodatkowego podparcia wymagają tylko ściany parteru osłabione dużymi otworami. Nie wolno również zapomnieć o otworach inspekcyjnych umożliwiających ewentualną konserwację czy naprawę instalacji znajdujących się pod podłogą kontenerów. Oczywiście pod kontenerami można też zbudować piwnicę.

Jak ocieplić kontener mieszkalny?

Kontenery morskie pod względem izolacyjności termicznej i akustycznej nie spełniają żadnych wymagań normowych i muszą być ocieplone, jeśli chcemy je zamienić w kontener mieszkalny. Trzeba więc podjąć dwie ważne decyzje: jaki materiał izolacyjny zastosować do ocieplenia domu z kontenerów oraz gdzie ułożyć izolację – wewnątrz czy na zewnątrz kontenera.

Izolacja wewnątrz kontenera – z pozoru wydaje się najlepszym pomysłem. Może dlatego, że szczelna skorupa zewnętrzna, materiał izolacyjny w środku i dowolna okładzina wewnętrzna bardzo przypominają budową termos. Na dodatek większość robót dałoby się wykonać samodzielnie, a wykończenie elewacji ograniczyć do pomalowania kontenerów. To tanie rozwiązanie świetnie się sprawdzi, ale tylko w domach letniskowych. Powodem jest wymagana u nas grubość izolacji termicznej. Aby spełnione były obowiązujące przepisy dotyczące współczynnika przenikania ciepła U, w budynkach sezonowych dla ścian wystarczy 7-8 cm izolacji, a dla stropów 12-13 cm (w domach całorocznych konieczne jest odpowiednio 17-20 cm i 23-27 cm). To oznacza, że po uwzględnieniu warstwy okładzinowej szerokość wnętrza pojedynczego kontenera zmniejszy się z 235 cm do około 215 cm, a jego wysokość – z 239 lub 269 cm do zaledwie 225 lub 255 cm. I to przy założeniu, że podłoga nie będzie ocieplana, ewentualnie warstwa izolacji zostanie ułożona pod spodem. Powierzchnia użytkowa zmniejszy się zatem o ponad 2,5 m2. W całorocznych domach z kontenerów nie da się pogodzić niezbędnej grubości wewnętrznej izolacji termicznej z wymaganą wysokością pomieszczeń mieszkalnych wynoszącą 250 cm. Ocieplenie sufitu od wewnątrz znacznie tę wysokość zmniejszy. Jest jednak jeden wyjątek. W kontenerach układanych piętrowo uda się uzyskać wymaganą wysokość pomieszczeń, bo izolację (w tym wypadku akustyczną) umieszcza się w przestrzeni pomiędzy nimi (na dachu parteru).

Izolacja na zewnątrz kontenera jest lepszym wyborem przynajmniej z dwóch powodów: przestrzeń wewnątrz kontenerów pozostanie prawie niezmieniona, a izolacyjność akustyczna blaszanych pudeł znacznie się poprawia. Oczywiście jest to droższe rozwiązanie, ponieważ potrzeba nieco więcej materiałów izolacyjnych, nie wspominając o materiałach elewacyjnych, a na dodatek trzeba wówczas przewidzieć jakieś pokrycie dachowe i osłonę izolacji podpodłogowej. Warto rozważyć odkręcenie podłogowych płyt ze sklejki (szczególnie gdy są zanieczyszczone toksycznymi chemikaliami) i podwieszenie ich pod podłogową izolacją termiczną (pod kontenerem). Wtedy jednak konieczne jest ułożenie nowej podłogi, np. z dwóch warstw sklejonych płyt OSB grubości 18 i 12 mm, czyli podobnie jak w drewnianych domach szkieletowych.

Dom z kontenerów
Autor: FLEXICUBE Wewnętrzne poszycie ścian w domu z kontenerów, stanowiące podkład do dalszego wykańczania, może powstać z płyt OSB

Elewacja domu z kontenerów

Gdy dom z kontenerów ocieplamy od wewnątrz, teoretycznie nie musimy robić żadnej okładziny elewacyjnej, ewentualnie tylko odmalować blachę. Przeważnie jednak domy z kontenerów ocieplamy od zewnątrz i wtedy materiał izolacyjny trzeba czymś zakryć. W przypadku wełny mineralnej może to być klasyczny tynk cienkowarstwowy na siatce z włókna szklanego. Korzystniejszym rozwiązaniem w przypadku domu z kontenerów jest wykonanie okładziny z desek grubości 16-25 mm. Można do tego użyć taniego drewna świerkowego, ale lepszy efekt uzyska się z droższego modrzewia, a najlepszy – z drewna egzotycznego, np. z cedru.

Przeczytaj też:

Równie prostym sposobem może być wykonanie elewacji domu z kontenerów lub jej fragmentów z wodoodpornej sklejki grubości 8-12 mm. Do tego celu można wykorzystać sklejkę wielu gatunków drewna, takich jak: brzoza, olcha, topola, buk, dąb, meranti, okume czy mahoń. Innym rozwiązaniem wykończenia elewacji domu z kontenerów może być zastosowanie wszelkich systemowych paneli i kasetonów elewacyjnych z blachy stalowej powlekanej, aluminiowej lub cynkowo-tytanowej.

Jak wykończyć dach domu z kontenera

W domach z kontenerów ocieplonych od strony zewnętrznej konieczne jest wykonanie pokrycia dachowego. Teoretycznie możliwe jest wykonanie stropodachu pełnego (niewentylowanego) z pokryciem z papy termozgrzewalnej. Jednak wtedy jako izolację termiczną należałoby zastosować drogie płyty twardej wełny mineralnej o gęstości powyżej 120 kg/m3. Lepszym sposobem jest wykonanie stropodachu wentylowanego – płaskiego (nachylenie do 10%) lub dachu dwuspadowego o kącie nachylenia dostosowanym do materiału pokrycia.

montaż domu z kontenerów
Autor: Gettyimages Do rozładunku i montażu domu z kontenerów niezbędny jest dźwig

Wykończenie wnętrza domu z kontenerów

W dobrze utrzymanych kontenerach pozostawienie we wnętrzu domu nieosłoniętych ścian lub sufitów bywa zamierzonym wyborem. Przy bardziej tradycyjnym podejściu do estetyki lepszym rozwiązaniem będzie obudowanie ścian i sufitów w domu z kontenerów płytami gipsowo-kartonowymi, ewentualnie drewnem lub ceramiką. Wtedy wskazane jest oddzielenie okładzin od stalowych zewnętrznych powierzchni kontenerów miękkimi płytami pilśniowymi o grubości 12 mm lub płytami z pianki polietylenowej o grubości 5-10 mm. Te materiały dodatkowo wyciszą wnętrza domu z kontenerów, a na dodatek zniwelują ryzyko wykraplania się pary wodnej na ścianach kontenerów.

Fińskie domy modułowe. Sposób na szybkie budowanie

Instalacje w domu z kontenerów

Wszelkie przyłącza instalacyjne w domu z kontenerów wykonuje się przed pracami wykończeniowymi. Z tego względu istotne jest zaplanowanie urządzenia domu już na etapie projektu budowlanego. Jeszcze ważniejsza jest realizacja tego planu bez wprowadzania kosztownych zmian. Chodzi o to, by nie zmieniać ustalonej lokalizacji urządzeń sanitarnych, pionów wodnych i kanalizacyjnych czy kanałów wentylacyjnych, bo to generuje sporo problemów i niepotrzebnych wydatków. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zaprojektowanie szachtów instalacyjnych, w których można ukryć wiązki kabli elektrycznych i różne rury. Wszelkie pionowe przewody o średnicy do 40 mm bez problemu można ukryć we wnękach blach trapezowych, z których zbudowane są ściany kontenerów. Bardzo dobrym miejscem na poziome prowadzenie instalacji jest przestrzeń podpodłogowa, w której zmieszczą się rury o średnicy do 150 mm.

Jaki jest koszt domu z kontenerów?

Za sam pojedynczy kontener morski zapłacimy minimum 6000 zł. Cena domu z kontenerów wykończonego pod klucz wynosi ok. 3200 zł/m².

Cena kontenerów, ich transportu i budowy
Używany kontener morski 40’ od 6000 do 8000 zł
Transport kontenera na budowę od 1000 do 3000 zł
Koszt montażu dowiezionych kontenerów za pomocą dźwigu od 1000 do 1500 zł
Cena całorocznego domu z kontenerów, wykończonego „pod klucz” 3000-3800 zł/m2
Cena całorocznego domu z kontenerów, standard deweloperski (do wykończenia wnętrz) 1300-2500 zł/m2
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.