Mikrodom IKEA - niedrogi i składany jak meble

2020-05-25 15:48

Według przewidywań ONZ do 2050 r. koszty życia będą znacznie wyższe, a co za tym idzie utrzymanie domów także. Projekty mieszkań i domów będą zaś metrażowo mniejsze, bo będzie nas więcej. Stąd potrzeba budowy mikrodomów. IKEA wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom - zaproponowała prosty dom o pow. 49 m2 i składany jak meble!

Mikrodom IKEA
Autor: Mia Behrens, Johanne Holm-Jensen Wizualizacja mikrodomu IKEI

Projekt „Building Blocks” jest cały czas w fazie tworzenia. To, co zaproponowały duńskie architektki Johanne Holm-Jensen i Mia Behrens zaproszone przez IKEA to mikrodom ze sklejki. Jego powierzchnia jest niewielka, bo 49 m2, ale kosztuje mniej niż kawalerka – 8000 euro (czyli obecnie niecałe 37 000 zł). Taki budynek spokojnie można przewozić w częściach, co również wpływa na obniżenie kosztów.

Mikrodom IKEA 2
Autor: Niklas Adrian Vindelev Mikrodom IKEA

Mikrodom IKEA – idea globalna i lokalna

- Postanowiłyśmy zaprojektować budynek, który można produkować lokalnie jednocześnie wykorzystując go globalnie– tłumaczą architektki – Musiałyśmy go ujednolicić i dostosować – innymi słowy, żeby był odpowiedni dla różnych użytkowników i sytuacji.

Dom IKEA zbudowany jest ze sklejki, wycięte części frezarką CNC dobrze i sprawnie się składają. Nie jest więc trudny do wybudowania, ale ma też swoje wady, bo materiał ten nie jest odporny na warunki atmosferyczne. Musiałby być zabezpieczony smołą. Cały czas trwają prace nad jego ulepszeniem. A prototyp powstał w duńskiej gminie Stevns.

Mikrodom IKEA
Autor: Niklas Adrian Vindelev Mikrodom cały ze sklejki
Mikrodom IKEA 4
Autor: Mia Behrens, Johanne Holm-Jensen Mikrodom wizualizajca - sypialnia

Dom na zasadach open source

Projekt Building Blocks został udostępniony na stronie www.building-blocks.io co oznacza, że każdy może zlecić jego wybudowanie dowolnej firmie, która posiada frezarkę CNC. Ponieważ dom ma charakter modułowy, to można go dostosować i rozbudowywać – według potrzeb użytkowników.

- Wierzymy, ze stworzyłyśmy projekt architektoniczny osiągając nasz cel: połączenie starego rzemieślniczego podejścia z nowoczesną produkcją i technologią – podsumowują duńskie architektki – Pokazuje to, że te dwa założenia mogą iść ręka w rękę.

Sprawdź ciekawe projekty gotowe z kolekcji Muratora:

Sonda
Kupujesz meble w IKEA?