Polski dom Solace z prefabrykatów w jeden dzień za 150 tys. zł. Mały, tani, pasywny, bez pozwolenia na budowę

2018-10-29 8:24
Prefabrykowany dom Solace
Autor: Projekt Solace Prefabrykowany dom Solace ma 45 m2 i kosztuje 150 000 zł netto

Projekt Solace to świetny pomysł na pierwszy dom dla młodych ludzi. Doskonała oferta dla tych, którym się spieszy i chcą mieć dom tani w budowie i ekspolatacji. Produkcja domu trwa miesiąc, a montuje się go w jeden dzień.

Solace to dom całoroczny, zaprojektowany z wykorzystaniem nowoczesnych instalacji, spełniający standard NF15 - pasywny. Powierzchnia zabudowy wynosi 35 m2. Projektanci oceniają, że można go wznieść na działce o powierzchni nie mniejszej niż 195 m2. Preferowana jest taka lokalizacja działki, na której dach domu pokryty instalacją fotowoltaiczną może być skierowany na południe. Dom jest bardzo mały, więc raczej nie będzie oddziaływał na sąsiednie - jeśli zostanie prawidłowo usytuowany na działce i takoż zaopatrzony w zewnętrzne instalacje. Będzie go można zatem wznieść bez pozwolenia na budowę. Dom o powierzchni 45 m2 w stanie deweloperskim kosztuje 150 tysięcy zł netto, czyli 3333 zł/m2.

Projekt Solace
Autor: Projekt Solace W niewielkim domu znalazło się miejsce na otwarty pokój dzienny. Schody umieszczone przy ścianie prowadzą na antresolę

Co to jest Solace?

Założeniem pomysłodawców domu Solace było dostarczenie pierwszego własnego domu zaprojektowanego zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Potrzeby energetyczne są zaspokajane przez energię ze źródeł odnawialnych - wytworzoną przez panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu. Dom Solace to budynek:

  • wysokiej jakości,
  • bezemisyjny,
  • neutralny węglowo,
  • szczelny,
  • będący w 80% gotowy do recyklingu.

Sprawdź też:

DOMY małe i TANIE w budowie: projekty wraz z kosztorysem >>>

Pomysłodawcą projektu jest zespół start-upu Solace, który powstał przy Centrum Zarządzania  Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Grupa specjalistów i entuzjastów postawiła sobie za cel stworzenie taniego i ekologicznego domu stanowiącego rozwiązanie problemu mieszkań dla młodych ludzi. We wrześniu 2018 r. w Warszawie przy ul. Rektorskiej 4 został wzniesiony dom pokazowy, który można odwiedzić, żeby przekonać się, jak można funkcjonować w jego dość małej przestrzeni. Na wizytę można umówić się telefonicznie lub drogą mejlową.

Galeria zdjęć: Dom Solace - zobacz jak wygląda

Projekt domu Solace: rzut parteru i antresoli

Projekt Solace
Autor: Projekt Solace Na parterze znajdują się kuchnia, łazienka, pokój dzienny i korytarz
PARTER
Pomieszczenie Wielkość w m2
łazienka 2,94
kuchnia 3,69
korytarz 3,31
pokoj dzienny 20,15
RAZEM 30,09
Projekt Solace
Autor: Projekt Solace Na antresoli znajdują się sypialnia i garderoba
ANTRESOLA
Pomieszczenie Wielkość użytkowa w m2 Wielkość po obrysie podłogi w m2
sypialnia 6,5 9,93
garderoba 3,95 5,22
RAZEM 9,95 15,15

Jak powstaje Solace? Budowa domu w 1 dzień

Dom powstaje w technologii prefabrykowanej. Ściany zewnętrzne mają budowę warstwową. Tworzą je dwie warstwy płyt drewnopochodnych MFP z umieszczoną wewnątrz warstwą termoizolacyjną z zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej. Sposób wykończenia części elewacyjnej uzgadnia się indywidualnie z inwestorem. Po stronie wewnętrznej ściany są pomalowane na biało. Podłogi i zabudowa poddasza są wykonane również z płyt oraz ocieplone pianką. Podana cena za budowę domu Solace obejmuje również schody wewnętrzne. Przewody instalacyjne są ukryte wewnątrz konstrukcji.

Sprawdź też:

Wszystkie elementy domu, a jest ich 16, są transportowane w jednym kontenerze na miejsce budowy. Montaż jest bardzo prosty, choć wymaga dźwigu do przenoszenia wielkich prefabrykatów. Dom Solace może być zmontowany przed ekipę producenta w ciągu 24 godzin.

Projekt Solace
Autor: Projekt Solace Ściany z płyt drewnopochodnych wypełnione pianką poliuretanową powstają w fabryce

Dwa standardy domu Solace: za 100 i 150 tys. zł netto

Za 100 000 zł netto można kupić dom Solace w wersji szczelnej, pasywnej, spełniającej wymogi NF15. Cena ta obejmuje konstrukcję domu w stanie deweloperskim oraz instalacje elektryczną i wodno-kanalizacyjną, bez wyposażenia i instalacji grzewczej. Taki budynek możemy we własnym zakresie doposażyć w urządzenia grzewcze lub wykorzystać jako letniskowy.

Sprawdź też:

Za 150 000 zł netto można kupić dom Solace w wersji szczelnej, pasywnej, spełniającej wymogi NF15, zeroenergetycznej - wyposażony w instalację grzewczą w postaci paneli fotowoltaicznych, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, bojler, klimatyzator i kurtynę powietrzną. Wielkość instalacji pozwala przewidywać powstawanie nadwyżki energii, którą ewentualnie będzie można sprzedawać do sieci, generując dochód dla właścicieli.

Zobacz także inne artykuły, w których prezentujemy najlepsze projekty domów:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE