Stan deweloperski mieszkania. Co to oznacza, co obejmuje, na co zwrócić uwagę?

2017-05-12 12:36

Standard wykończenia nowego mieszkania, określany jest jako stan deweloperski. Dowiedz się, co zastaniesz, odbierając klucze do mieszkania w standardzie deweloperskim.

Stan deweloperski
Autor: archiwum muratordom

Czym jest stan deweloperski?

Definicja stanu deweloperskiego nie jest nigdzie jednoznacznie określona. Przy podpisywaniu umowy z deweloperem trzeba zawsze dokładnie ją przestudiować i dowiedzieć się, w jakim standardzie otrzymamy mieszkanie. Takie informacje powinny się znajdować w jednym z załączników do umowy. Każdy deweloper może mieć własną definicję stanu deweloperskiego, ale w większości przypadków możemy założyć, że w nowym mieszkaniu znajdziemy:

  • drzwi wejściowe – klasy określonej w opisie technicznym. Trzeba mieć na uwadze, że nie będziemy mieć wpływu na ich kolor. Jest on narzucany z góry tak, aby pasował do wystroju korytarzy i tworzył spójną całość zgodny z wizją projektanta.
  • otynkowane ściany – ale coraz częściej można spotkać się również ze ścianami pomalowanymi na kolor biały. W łazienkach malowany jest tylko sufit, ale nie jest to duży problem. Deweloper zakłada, że większość inwestorów pokryje ściany glazurą.
  • posadzki wykonane z betonowej wylewki – będą stanowiły dobrą bazę pod dowolne wykończenie.
  • rozprowadzoną instalację elektryczną – z gniazdami, łącznikami, wyprowadzeniem pod podstawowe punkty świetlne oraz zainstalowanym domofonem (jeżeli nasza inwestycja posiada systemy kontroli dostępu do klatek). W mieszkaniu powinny się też znaleźć gniazda telefoniczne i gniazda umożliwiające podłączenie telewizji.
  • przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej - trzeba pamiętać o tym, że rury prawdopodobnie będą poprowadzone po ścianach. Chcąc podłączyć umywalkę, brodzik lub prysznic konieczne będzie ukrycie instalacji pod ścianką z płyty g-k. Tym samym zmniejszymy powierzchnię łazienki, co trzeba wziąć pod uwagę przy jej projektowaniu. W obecnie budowanych mieszkaniach, można spotkać łazienki tak małe, że każdy centymetr ma znaczenie. Nie należy wkuwać instalacji w ścianę, która oddziela nas od sąsiada. Ściany między lokalami są projektowane zgodnie z warunkami technicznymi i spełniają określone kryteria izolacyjności akustycznej. Wykonując w nich bruzdy, stworzymy mostki akustyczne, które spowodują, że sąsiad będzie znakomicie słyszał wodę płynącą w naszych rurach. Ściany pomiędzy mieszkaniami należą do części wspólnej nieruchomości i ich naruszenie bez zgody może skutkować utratą gwarancji, karą finansową, a nawet sprawą w sądzie.
  • parapety wewnętrzne – z materiału określonego w opisie technicznym. Pod oknami typu portfenetr (które są wysokości prawie całej ściany) najczęściej nie spotkamy parapetów.
  • instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami
  • płytki na balkonie lub tarasie i wykończone balustrady

Kupując zatem mieszkanie w stanie deweloperskim powinniśmy się liczyć z tym, że konieczne będzie jego malowanie, wstawienie wszystkich drzwi wewnętrznych, wykonanie podłóg, całkowite urządzenie łazienki, włączając w to glazurę, terakotę oraz biały montaż. Jeśli nie będziemy chcieli montować drzwi, a w projekcie są one przewidziane, prawdopodobnie będzie trzeba otynkować ościeża. Deweloper tego nie robi, ponieważ zakłada, że i tak zostaną one zakryte przez drzwi.

Przeczytaj też: Mieszkanie wykończone pod klucz >>

Kupując zatem mieszkanie w stanie deweloperskim powinniśmy się liczyć z tym, że konieczne będzie jego malowanie, wstawienie wszystkich drzwi wewnętrznych, wykonanie podłóg, całkowite urządzenie łazienki, włączając w to glazurę, terakotę oraz biały montaż. Jeśli nie będziemy chcieli montować drzwi, a w projekcie są one przewidziane, prawdopodobnie będzie trzeba otynkować ościeża. Deweloper tego nie robi, ponieważ zakłada, że i tak zostaną one zakryte przez drzwi.

Przeczytaj też: Mieszkanie wykończone pod klucz >>

Stan deweloperski mieszkania
Autor: Mariusz Bykowski Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga od nas jeszcze dużo pracy

Zaplanuj koszty wykończenia stanu deweloperskiego

Ilość prac jakie musimy wykonać trzeba uwzględnić przy ustalaniu naszego budżetu. W mieszkaniu w stanie deweloperskim praktycznie nie da się zamieszkać, więc konieczne jest zarezerwowanie sobie środków na jego wykończenie. Najpopularniejsza opinia mówi, że na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim trzeba przygotować około 1000 złotych na każdy metr kwadratowy. Jest to bardzo orientacyjna kwota. W internecie możemy znaleźć opinie ludzi, którzy wydali zaledwie 500-600 zł/m2, jak również głosy mówiące, że trzeba wydać dużo dużo więcej.

Tak naprawdę w wykończeniu mieszkania górna granica kosztów nie istnieje. To, ile wydamy, zależy od naszych preferencji i gatunku użytych materiałów. Znaczną część wydatków pochłonie urządzenie łazienki i kuchni. Trzeba to zrobić w każdym mieszkaniu, niezależnie od jego powierzchni. Dlatego im mieszkanie mniejsze, tym koszt w przeliczeniu na metr kwadratowy może być wyższy.

Przeczytaj też: Odbiór mieszkania od dewelopera >>

Sonda
Z czyjej pomocy korzystałeś przed zaciągnięciem kredytu?

Stan deweloperski w różnych inwestycjach

Może się zdarzyć, że ten sam deweloper będzie oferował inny standard wykończenia w różnych inwestycjach. Wszystko zależy od lokalizacji, prestiżu inwestycji i klienta docelowego. Jedne mieszkania mogą być wyposażone w okna PCW, parapety z konglomeratu i drzwi wejściowe o niskiej klasie odporności na włamanie, podczas gdy gdzie indziej ten sam deweloper może oferować stolarkę drewnianą, marmurowe parapety, wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe, a nawet systemy inteligentnego sterowania urządzeniami w domu.

Dlatego nawet jeśli widzieliśmy u rodziny lub znajomych jak wyglądają mieszkania wykonane przez danego dewelopera, to i tak powinniśmy zapoznać się z dokumentacją dotyczącą konkretnie naszego mieszkania. Może jesteśmy zainteresowani lokalem w lepszej, bardziej prestiżowej lokalizacji lub w międzyczasie zmieniła się koniunktura i deweloper może sobie pozwolić na oferowanie lepszego standardu wykończenia.

Również do opinii zamieszczanych w internecie powinniśmy podchodzić z dystansem, zarówno do tych pozytywnych, jak i negatywnych. Każda inwestycja rządzi się swoimi prawami, a najczęściej jest tak, że ludzie zadowoleni nie piszą swoich opinii w internecie, tylko cieszą się swoim nowym mieszkaniem.

Odbiór mieszkania od dewelopera - co sprawdzić. Lista referencyjna