Elektryczne ogrzewanie podłogowe – fakty i mity

2022-07-07 13:48

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być jedynym źródłem ciepła, ale częściej występuje jako uzupełnienie systemu grzewczego i służy do podgrzewania podłóg w wybranych miejscach. Niestety panuje ciągle wiele przesądów, które zniechęcają inwestorów do jego montażu.

elektryczne ogrzewanie podłogowe
Autor: Andrzej Papliński Wykonując elektryczne ogrzewanie podłogowe, rozstaw kabli można dopasować do zapotrzebowania – gęściej ułożyć je pod oknami, a rzadziej w centralnej części domu

Nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają ciepło o niskich parametrach, więc w instalacjach przez nie zasilanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. W tym jego najpopularniejsza odmiana – ogrzewanie podłogowe.

Jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to drugi sposób ogrzewania płaszczyznowego. Może być jedynym źródłem ciepła, ale często stosuje się je jako komfortowy dodatek do innego systemu grzewczego z grzejnikami ściennymi – do podgrzewania posadzek w wybranych miejscach. Gdy podgrzewana podłoga ma być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu, dobrze zrobić ją tak, żeby elementy grzejne rozgrzewały wylewkę stanowiącą masę akumulacyjną stabilizującą temperaturę. W pomieszczeniach mieszkalnych o standardowej wysokości 2,5–2,8 m zaleca się wtedy moc jednostkową 80- 100 W/m2, a w łazience, ze względu na potrzebę utrzymywania wyższej temperatury – 100- 120 W/m2. Możliwe jest też wykonanie tzw. ogrzewania akumulacyjnego, które rozgrzewa podłogę w czasie obowiązywania niższej ceny energii (w taryfie dwustrefowej) do tego stopnia, że w pozostałym czasie nie trzeba jej dogrzewać. Wtedy masa akumulacyjna musi być większa, więc grubość wylewki powinna być zwiększona do 10–14 cm, a do odpowiednio szybkiego jej rozgrzania jest potrzebna moc 160– 200 W/m2. Elementy grzejne mogą być umieszczone także na warstwie podkładu podłogowego bezpośrednio pod posadzką, dzięki czemu szybko ją rozgrzewają. Takie rozwiązanie jest lepsze tam, gdzie ma być uzyskany jedynie efekt ciepłej podłogi, a za utrzymywanie odpowiednio wysokiej temperatury w pomieszczeniu odpowiadają grzejniki. Wtedy moc elektrycznego ogrzewania podłogowego może wynosić 60– 80 W/m2. Ale jeżeli ma ono działać okresowo, np. tylko wtedy, gdy korzysta się z łazienki, lepiej zastosować elementy o większej mocy – 160–200 W/m2, zapewniające krótszy czas nagrzewania. Jedynie w przypadku podłogi drewnianej lub z paneli podłogowych moc elektrycznego ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 60 W/m2.

Gdzie zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i, kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. W pokojach dziecinnych, w trosce o najmłodszych, dodatkowo zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.

Ogólnie panujące błędne poglądy na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest drogie - mit

W praktyce elektrycznym ogrzewaniem podłogowym można łatwo sterować, precyzyjnie określając zmiany temperatury w ciągu doby dla każdego z pomieszczeń niezależnie. Oznacza to, że elektryczne ogrzewanie podłogowe pracuje tylko w zaprogramowanym czasie (np. rano i wieczorem kiedy korzystamy z łazienki) a przez większość doby jest nieaktywne. Elektryczne ogrzewanie podłogowe zużywa tylko tyle energii, ile jest potrzebne do utrzymania zadanej temperatury, a rachunki za prąd są nieznacznie wyższe od przeciętnych.

Przeczytaj też: Projekt i montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego

Brak kosztów konserwacji związanych z corocznymi przeglądami instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego, jak również bezawaryjność elektrycznych przewodów grzejnych (renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat) dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Przy zastosowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego opartych na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża użytkownik może oszczędzić dodatkowo 20% energii w porównaniu do klasycznego systemu.

Podłoga jest za ciepła co wpływa niekorzystnie na samopoczucie użytkowników, którym puchną stopy - mit

Nic bardziej mylnego. Elektryczne ogrzewanie podłogowe, w przeciwieństwie do konwencjonalnych grzejników, zapewnia równomierną dystrybucję ciepła w pomieszczeniu, tworząc najcieplejszą strefę dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. Temperatura podłogi to maksymalnie 30°C, co jest odczuwane jako przyjemne ciepło nie powodujące wychłodzenia bosych stóp.

Rozkład temperatury
Autor: nVent RAYCHEM Rozkład temperatury przy zastosowaniu konwencjonalnego systemu ogrzewania z grzejnikami. Duże różnice temperatur w pomieszczeniu (18 - 65°C).
Rozkład temperatury
Autor: nVent RAYCHEM Rozkład temperatury przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego. Małe różnice temperatur (20 - 25°C) w pomieszczeniu i ciepło tam gdzie go potrzebujesz.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe emituje pole elektromagnetyczne - mit

Elektryczne ogrzewanie podłogowe zachowuje się tak jak każde inne urządzenie elektryczne – telewizor, pralka czy komputer. Pomiary laboratoryjne wskazują, że nie ma ono żadnego odczuwalnego wpływu na użytkowników.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe a pozostałe systemy grzewcze

Ze względu na swoją charakterystykę elektryczne ogrzewanie podłogowe stanowi idealnie uzupełnienie innych, podstawowych systemów ogrzewania budynku.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego:

  • Krótki czas nagrzewu (nawet do 15 min na dobrze zaizolowanym podłożu)
  • Pełna kontrola systemu – za pomocą sterowników można dokładnie zaprogramować czas pracy elektrycznego ogrzewania podłogowego, określić dokładną temperaturę oraz wybrać pomieszczenia, które mają zostać ogrzane.
  • Optymalne wykorzystanie energii elektrycznej – system nie pracuje ciągle lecz tylko w krótkich przedziałach czasowych zgodnie z nastawą regulatora.

Dlatego warto dodatkowo położyć elektryczne ogrzewanie podłogowe oprócz podstawowej instalacji c.o. (elektryczne maty grzewcze często układa się nawet na podłogowym ogrzewaniu wodnym) w newralgicznych pomieszczeniach, np. w łazienkach. Daje to możliwość uzyskania pełnego komfortu cieplnego poza sezonem grzewczym bez konieczności uruchamiania podstawowego systemu grzewczego, co jest bardzo kosztowne albo po prostu nie jest możliwe.

Jak wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe - kable i maty

Do wykonania zasadniczego ogrzewania pomieszczeń najczęściej używa się kabla układanego pod wylewką. Składa się on z przewodu grzejnego zakończonego krótkim przewodem zasilającym (tzw. zimnym). Przewód grzejny to druty oporowe w izolacji, ekranowane folią aluminiową oraz oplotem z ocynkowanych drutów miedzianych, umieszczone w powłoce z elastycznego tworzywa sztucznego. Z kolei do bezpośredniego podgrzewania posadzek nadaje się mata, czyli przewód grzejny zamocowany w układzie meandrowym do cienkiej siatki o szerokości najczęściej 0,5 m. Sam przewód jest wtedy dwukrotnie cieńszy (2– 2,5 mm) niż oferowany luzem (4–5 mm). Maty umieszcza się w warstwie zaprawy klejowej do płytek lub wyrównującej pod parkiet. Do układania na sucho bezpośrednio pod panelami podłogowymi i deskami są przeznaczone maty z dodatkowym płaszczem aluminiowym równomiernie rozprowadzającym ciepło z przewodu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - folie grzewcze i maty modułowe

Wygodna do wykonania nie tylko elektrycznego ogrzewania podłogowego, ale także ściennego i sufitowego, jest bardzo cienka folia grzejna. Produkuje się ją, nanosząc techniką drukarską na folię PET grafit przewodzący prąd i emitujący ciepło, pastę aluminiową zabezpieczającą przed iskrzeniem oraz taśmę miedzianą doprowadzającą energię. Całość zostaje zakryta folią do laminacji. Dzięki grubości jedynie 0,3 mm folia grzejna nie ma wpływu na poziom posadzki. Układa się ją na przygotowanym wcześniej wyschniętym podkładzie podłogowym – bezpośrednio pod panelami podłogowymi, deskami lub płytami gipsowo-włóknowymi. Tzw. maty modułowe stosowane do elektrycznego ogrzewania podłogowego to produkt łączący cechy opisanych wcześniej mat i folii. Elementy grzejne mają układ taki jak naniesione na folię, ale w tym wypadku są przymocowane do siatki i można je umieścić w warstwie zaprawy klejowej do płytek. Siatka jest zabezpieczona od spodu elastycznym materiałem izolacyjnym ograniczającym emisję ciepła w dół. Całkowita grubość maty wynosi 4 mm.

Wspólną cechą mat modułowych i folii jest równoległe zasilanie grafitowych elementów grzejnych, dzięki czemu uszkodzenie jednego z nich powoduje brak ogrzewania jedynie na niewielkiej powierzchni – reszta elementów może nadal działać. Taka konstrukcja umożliwia też łatwe tworzenie arkuszy o różnych rozmiarach, dlatego maty modułowe są oferowane w postaci przygotowanego na wymiar systemu składającego się z wielu mat, które po ułożeniu łączy się ze sobą przewodami i zasila z jednego przyłącza.

Mata grzewcza Reflecta Laminaat
Autor: nVent RAYCHEM Mata grzewcza Reflecta Laminaat

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - samoregulujące przewody grzejne

Samoregulujące przewody grzejne stosujemy gdy:

  • będziemy układać posadzkę drewnianą, z laminatu lub wykładzinę dywanową. Można go również stosować do płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego.
  • mamy miejsce na podwyższenie poziomu podłogi (system zawierający dodatkowo płyty izolacyjne ma 13 mm grubości)
  • zależy nam na nowoczesnym, energooszczędnym rozwiązaniu i niższych kosztach eksploatacji

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem trwałym, zaprojektowanym do wieloletniej eksploatacji. Ważne jest jednak, aby zostało fachowo wykonane przez wykwalifikowanego elektryka, jest to bowiem warunek konieczny dla uzyskania pełnej gwarancji.

warto wiedzieć
Mata grzewcza Reflecta Laminaat

Autor: nVent RAYCHEM

Mata grzewcza Reflecta Laminaat

Samoregulujące, elektryczne przewody T2Red to rozwiązanie grzewcze nowej generacji. Polimerowy rdzeń przewodu pozwala na samoistne dostosowanie mocy grzewczej przewodu w zależności od zewnętrznych źródeł ciepła. Co ważne, przewody te mogą również pracować bez termostatu, ponieważ maksymalna temperatura, do której się nagrzewają to 36°C. Z unikalnych cech produktu tego wynikają podstawowe zalety tego rozwiązania:

  • Bezpieczeństwo - przewody mogą być krzyżowane bez ryzyka przegrzania. System, poza tradycyjnymi zastosowaniami, może być bezpiecznie stosowany pod podłogami drewnianymi, panelowymi, pokrytych wykładzina czy linoleum, czyli wszędzie tam, gdzie stosowanie przewodów stało-oporowych nie jest możliwe.
  • Oszczędność energii – optymalne wykorzystanie energii elektrycznej
  • Optymalizacja kosztów – przewody kupuje się na wymiar, dokładnie tyle, ile jest potrzebne
  • Możliwość adaptacji systemu podczas instalacji – przewody grzejne mogą być przycinane na odpowiednią długość podczas montażu, dając pełną elastyczność w sytuacjach, gdy projekt instalacji odbiega od rzeczywistej sytuacji na placu budowy.

Dodatkowo samoregulujący przewód grzejny T2Red może być uzupełniony jest o rowkowane płyty izolacyjne T2Reflecta, zbudowane z warstwy styropianu wysokiej gęstości, które minimalizują straty ciepła, a cienka warstwa aluminium zapewnia równomierny rozkład temperatury podłogi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.