Elektryczne ogrzewanie podłogowe – fakty i mity

2018-10-09 12:34 Materiał sponsorowany
Maty grzewcze T2QuickNet
Autor: nVent RAYCHEM Maty grzewcze T2QuickNet

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej docenianym systemem podnoszącym komfort użytkowników mieszkań, apartamentów i domów jednorodzinnych. Niestety panuje ciągle wiele przesądów, które zniechęcają inwestorów do montażu tych użytecznych systemów.

Ogólnie panujące błędne poglądy:

1. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest drogie

W praktyce elektrycznymi systemami grzewczymi można łatwo sterować precyzyjnie określając zmiany temperatury w ciągu doby dla każdego z pomieszczeń niezależnie. Oznacza to, że system grzewczy pracuje tylko w zaprogramowanym czasie (na przykład rano i wieczorem kiedy korzystamy z łazienki) a przez większość doby jest nie aktywny. Zużywa tylko tyle energii, ile jest potrzebne do utrzymania zadanej temperatury, a rachunki za prąd są nieznacznie wyższe od przeciętnych.

Brak kosztów konserwacji związanych z corocznymi przeglądami instalacji jak również bezawaryjność elektrycznych przewodów grzejnych (renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat) dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Przy zastosowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego opartych na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża użytkownik może oszczędzić dodatkowo 20% energii w porównaniu do klasycznego systemu.

2. Podłoga jest za ciepła co wpływa niekorzystnie na samopoczucie użytkowników, którym puchną stopy.

Nic bardziej mylnego. Ogrzewanie podłogowe, w przeciwieństwie do konwencjonalnych grzejników, zapewnia równomierną dystrybucję ciepła w pomieszczeniu, tworząc najcieplejszą strefę dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. Temperatura podłogi to maksymalnie 30°C, co jest odczuwane jako przyjemne ciepło nie powodujące wychłodzenia bosych stóp.

Rozkład temperatury
Autor: nVent RAYCHEM Rozkład temperatury przy zastosowaniu konwencjonalnego systemu ogrzewania z grzejnikami. Duże różnice temperatur w pomieszczeniu (18 - 65°C).
Rozkład temperatury
Autor: nVent RAYCHEM Rozkład temperatury przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego. Małe różnice temperatur (20 - 25°C) w pomieszczeniu i ciepło tam gdzie go potrzebujesz.

3. Elektryczne ogrzewanie podłogowe emituje pole elektromagnetyczne

Elektryczny system grzewczy, zachowuje się tak jak każde inne urządzenie elektryczne – telewizor, pralka czy komputer. Pomiary laboratoryjne wskazują, że nie ma ono żadnego odczuwalnego wpływu na użytkowników.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe a pozostałe systemy grzewcze

Ze względu na swoją charakterystykę elektryczne ogrzewanie podłogowe stanowi idealnie uzupełnienie innych, podstawowych systemów ogrzewania budynku:

  • Krótki czas nagrzewu (nawet do 15 min na dobrze zaizolowanym podłożu)
  • Pełna kontrola systemu – za pomocą sterowników można dokładnie zaprogramować czas pracy systemu, określić dokładną temperaturę oraz wybrać pomieszczenia, które mają zostać ogrzane.
  • Optymalne wykorzystanie energii elektrycznej – system nie pracuje ciągle lecz tylko w krótkich przedziałach czasowych zgodnie z nastawą regulatora.

Dlatego warto dodatkowo położyć elektryczne ogrzewanie podłogowe oprócz podstawowej instalacji co (elektryczne maty grzewcze często układa się nawet na podłogowym ogrzewaniu wodnym) w newralgicznych pomieszczeniach, na przykład w łazienkach. Daje to możliwość uzyskania pełnego komfortu cieplnego poza sezonem grzewczym bez konieczności uruchamiania podstawowego systemu grzewczego, co jest bardzo kosztowne albo po prostu nie jest możliwe.

Dobór systemu ogrzewania podłogowego

Aby prawidłowo wykonać instalację należy dobrać odpowiedni system w zależności od stadium budowy, typu planowanej posadzki czy przewidywanego przeznaczenia pomieszczeń. Mamy do dyspozycji różne rodzaje systemów ogrzewania podłogowego takie jak stało-oporowe maty i przewody grzejne jak również inteligentne przewody samoregulujące.

1. Maty grzejne Raychem (T2QuickNet) - zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, samoprzylepne, mogą być układane w wylewce samopoziomującej, dostępne w wersji 90 W/m² i 160 W/m²

Mata grzewcza T2QuickNet
Autor: nVent RAYCHEM Mata grzewcza T2QuickNet

Maty grzejne stosujemy gdy:

- będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego

- nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi

- mamy prostą, nieskomplikowaną powierzchnię do ogrzania

2. Stało-oporowe przewody grzejne Raychem (T2Blue, CeraPro) - zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, przewody można bardzo łatwo dopasować do każdego kształtu ogrzewanej powierzchni.

Przewody T2Blue
Autor: nVent RAYCHEM Przewody T2Blue

Stało-oporowe przewody grzejne stosujemy gdy:

- będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego

- nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi

- mamy złożoną, skomplikowaną i nieregularną powierzchnię do ogrzania.

- musimy dostosować moc grzewczą do określonych wymagań (poprzez odpowiedni rozstaw przewodów)

3. Inteligentne, samoregulujące przewody grzejne Raychem (T2Red) – automatycznie dostosowuje swoją moc grzewczą do zewnętrznych źródeł ciepła (światło słoneczne, grzejniki, oświetlenie, żywe stworzenia) utrzymując jednakową temperaturę podłogi na całej powierzchni. Połączony ze specjalnymi płytami izolacyjnymi T2Reflecta jest najbardziej energooszczędnym i bezpiecznym rozwiązaniem. System nie wymaga termostatu.

Mata grzewcza Reflecta Laminaat
Autor: nVent RAYCHEM Mata grzewcza Reflecta Laminaat

Samoregulujące przewody grzejne stosujemy gdy:

- będziemy układać posadzkę drewnianą, z laminatu lub wykładzinę dywanową. Można go również stosować do płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego.

- mamy miejsce na podwyższenie poziomu podłogi (system zawierający dodatkowo płyty izolacyjne ma 13 mm grubości)

- zależy nam na nowoczesnym, energooszczędnym rozwiązaniu i niższych kosztach eksploatacji

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem trwałym, zaprojektowanym do wieloletniej eksploatacji. Ważne jest jednak, aby zostało fachowo wykonane przez wykwalifikowanego elektryka, jest to bowiem warunek konieczny dla uzyskania pełnej gwarancji.

Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i, kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. W pokojach dziecinnych, w trosce o najmłodszych, dodatkowo zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.

warto wiedzieć
Mata grzewcza Reflecta Laminaat

Autor: nVent RAYCHEM

Mata grzewcza Reflecta Laminaat

Samoregulujące, elektryczne przewody T2Red to rozwiązanie grzewcze nowej generacji. Polimerowy rdzeń przewodu pozwala na samoistne dostosowanie mocy grzewczej przewodu w zależności od zewnętrznych źródeł ciepła. Co ważne, przewody te mogą również pracować bez termostatu, ponieważ maksymalna temperatura, do której się nagrzewają to 36°C. Z unikalnych cech produktu tego wynikają podstawowe zalety tego rozwiązania:

  • Bezpieczeństwo - przewody mogą być krzyżowane bez ryzyka przegrzania. System, poza tradycyjnymi zastosowaniami, może być bezpiecznie stosowany pod podłogami drewnianymi, panelowymi, pokrytych wykładzina czy linoleum, czyli wszędzie tam, gdzie stosowanie przewodów stało-oporowych nie jest możliwe.
  • Oszczędność energii – optymalne wykorzystanie energii elektrycznej
  • Optymalizacja kosztów – przewody kupuje się na wymiar, dokładnie tyle, ile jest potrzebne
  • Możliwość adaptacji systemu podczas instalacji – przewody grzejne mogą być przycinane na odpowiednią długość podczas montażu, dając pełną elastyczność w sytuacjach, gdy projekt instalacji odbiega od rzeczywistej sytuacji na placu budowy.

Dodatkowo samoregulujący przewód grzejny T2Red może być uzupełniony jest o rowkowane płyty izolacyjne T2Reflecta, zbudowane z warstwy styropianu wysokiej gęstości, które minimalizują straty ciepła, a cienka warstwa aluminium zapewnia równomierny rozkład temperatury podłogi.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE