Liście fikusa żółkną i opadają! Jak uratować fikusa? Porada eksperta

2024-02-08 13:22

Dlaczego u fikusa sprężystego (Ficus elastica) żółkną liście? Mam go już 3 lata, ma 160 cm wysokości, liście zawsze rosły bez problemu, ale niedawno koło niego postawiłam sundawillę i skrzydłokwiat. Nie wiem, czy ma to wpływ na żółknięcie liści u fikusa?

Fikus sprężysty
Autor: GettyImages Zdarza się, że u fikusa sprężystego żółkną liście - jaka jest tego przyczyna?
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyną żółknięcia dolnych liści fikusa może być zbytnie zagęszczenie roślin lub za mała doniczka, w której rośnie (stawiałabym raczej na drugą przyczynę). Może wyczerpał substancje odżywcze albo otrzymywana ilość wody (która mieści się w doniczce podczas podlewania) jest niewystarczająca.

Proszę spróbować częściej podlewać (ale nie wolno spowodować, by woda pozostawała w doniczce, bo fikus źle znosi zalewanie korzeni). Może dobrze byłoby jednorazowo zastosować 1/2 zalecanej dawki nawozu do roślin o ozdobnych liściach.

Warto też przyjrzeć się, czy na liściach, ich ogonkach i na pędach nie pojawiły się miseczniki (szkodniki, które wyglądają jak małe, długości ok. 1 mm, przylegające brązowe pancerzyki). Jeżeli są, warto zetrzeć je, np. używając zwilżonej chusteczki higienicznej i zastosować pałeczki lub pastylki nawozowo-owadobójcze (wciska się je do ziemi, a one przez dłuższy czas uwalniają substancje odżywiające roślinę i niszczące owady - ale wtedy należy zrezygnować z innego nawożenia!).

Wiosną trzeba będzie przesadzić fikusa do nowego podłoża w większej doniczce.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.