Fikus sprężysty gubi liście: dlaczego liście fikusa żółkną i opadają? Wyjaśnia ekspert
Dlaczego u fikusa sprężystego (Ficus elastica) żółkną i opadają liście? Mam go już 3 lata, ma 160 cm wysokości, liście zawsze rosły bez problemu, ale niedawno koło niego postawiłam sundawillę i skrzydłokwiat. Nie wiem, czy ma to wpływ na żółknięcie liści u fikusa. Dlaczego fikus sprężysty gubi liście? Pyta nasza czytelniczka.
Spis treści
- Jak wygląda figowiec sprężysty?
- Dlaczego liście fikusa sprężystego żółkną i opadają?
- Jak dbać o figowca sprężystego?
Jak wygląda figowiec sprężysty?
Figowiec sprężysty (fikus sprężysty) w swoim naturalnym środowisku potrafi dorastać nawet do ponad 30 m wysokości, tworząc przy tym liczne korzenie powietrzne. W domowej uprawie doniczkowej może dorastać do kilku metrów wysokości. Czasami na jego pędach pojawiają się też korzenie powietrzne, choć nie są tak okazałe i masywne, jak u dziko rosnących egzemplarzy. Roślina tworzy słabo rozgałęziony, dość cienki, ale mocny pęd, pokryty ogromnymi liśćmi, które układają się spiralnie, są owalne, skórzaste, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, a od spodu matowe i jaśniejsze, z wyraźnie zarysowanym nerwem głównym.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego liście fikusa sprężystego żółkną i opadają?
Przyczyną żółknięcia dolnych liści fikusa sprężystego może być zbytnie zagęszczenie roślin lub za mała doniczka, w której rośnie (stawiałabym raczej na drugą przyczynę). Może wyczerpał substancje odżywcze albo otrzymywana ilość wody (która mieści się w doniczce podczas podlewania) jest niewystarczająca.
Proszę spróbować częściej podlewać (ale nie wolno spowodować, by woda pozostawała w doniczce, bo fikus źle znosi zalewanie korzeni). Może dobrze byłoby jednorazowo zastosować 1/2 zalecanej dawki nawozu do roślin o ozdobnych liściach.
Warto też przyjrzeć się, czy na liściach, ich ogonkach i na pędach nie pojawiły się miseczniki (szkodniki, które wyglądają jak małe, długości ok. 1 mm, przylegające brązowe pancerzyki). Jeżeli są, warto zetrzeć je, np. używając zwilżonej chusteczki higienicznej i zastosować pałeczki lub pastylki nawozowo-owadobójcze (wciska się je do ziemi, a one przez dłuższy czas uwalniają substancje odżywiające roślinę i niszczące owady - ale wtedy należy zrezygnować z innego nawożenia!).
Wiosną trzeba będzie przesadzić fikusa do nowego podłoża w większej doniczce.
Jak dbać o figowca sprężystego?
Jeśli fikus ma poczuć się u nas naprawdę dobrze, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Nie jest co prawda zbyt wymagający, ale ponieważ pochodzi z tropików, oczekuje dużej ilości rozproszonego światła i przez cały rok wysokiej, pokojowej temperatury (ok. 18-24°C), która nie powinna spadać poniżej 15°C.
Niewskazane są też dla niego przeciągi, które szczególnie zimą mogą stać się przyczyną kłopotów zdrowotnych rośliny, powodując min. rozwój chorób grzybowych lub wystąpienie plam na liściach.
Autor: GettyImages
Fikus sprężysty osiąga docelowo spore rozmiary - warto pomyśleć o tym, gdy planujemy zakup
Inne porady tego eksperta