Fikus sprężysty gubi liście: dlaczego liście fikusa żółkną i opadają? Wyjaśnia ekspert

2024-11-19 11:04

Dlaczego u fikusa sprężystego (Ficus elastica) żółkną i opadają liście? Mam go już 3 lata, ma 160 cm wysokości, liście zawsze rosły bez problemu, ale niedawno koło niego postawiłam sundawillę i skrzydłokwiat. Nie wiem, czy ma to wpływ na żółknięcie liści u fikusa. Dlaczego fikus sprężysty gubi liście? Pyta nasza czytelniczka.

Fikus sprężysty
Autor: GettyImages Zdarza się, że u fikusa sprężystego żółkną liście - jaka jest tego przyczyna?

Spis treści

  1. Jak wygląda figowiec sprężysty?
  2. Dlaczego liście fikusa sprężystego żółkną i opadają?
  3. Jak dbać o figowca sprężystego?

Jak wygląda figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty (fikus sprężysty) w swoim naturalnym środowisku potrafi dorastać nawet do ponad 30 m wysokości, tworząc przy tym liczne korzenie powietrzne. W domowej uprawie doniczkowej może dorastać do kilku metrów wysokości. Czasami na jego pędach pojawiają się też korzenie powietrzne, choć nie są tak okazałe i masywne, jak u dziko rosnących egzemplarzy. Roślina tworzy słabo rozgałęziony, dość cienki, ale mocny pęd, pokryty ogromnymi liśćmi, które układają się spiralnie, są owalne, skórzaste, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, a od spodu matowe i jaśniejsze, z wyraźnie zarysowanym nerwem głównym.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dlaczego liście fikusa sprężystego żółkną i opadają?

Przyczyną żółknięcia dolnych liści fikusa sprężystego może być zbytnie zagęszczenie roślin lub za mała doniczka, w której rośnie (stawiałabym raczej na drugą przyczynę). Może wyczerpał substancje odżywcze albo otrzymywana ilość wody (która mieści się w doniczce podczas podlewania) jest niewystarczająca.

Proszę spróbować częściej podlewać (ale nie wolno spowodować, by woda pozostawała w doniczce, bo fikus źle znosi zalewanie korzeni). Może dobrze byłoby jednorazowo zastosować 1/2 zalecanej dawki nawozu do roślin o ozdobnych liściach.

Warto też przyjrzeć się, czy na liściach, ich ogonkach i na pędach nie pojawiły się miseczniki (szkodniki, które wyglądają jak małe, długości ok. 1 mm, przylegające brązowe pancerzyki). Jeżeli są, warto zetrzeć je, np. używając zwilżonej chusteczki higienicznej i zastosować pałeczki lub pastylki nawozowo-owadobójcze (wciska się je do ziemi, a one przez dłuższy czas uwalniają substancje odżywiające roślinę i niszczące owady - ale wtedy należy zrezygnować z innego nawożenia!).

Wiosną trzeba będzie przesadzić fikusa do nowego podłoża w większej doniczce.

Jak dbać o figowca sprężystego?

Jeśli fikus ma poczuć się u nas naprawdę dobrze, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Nie jest co prawda zbyt wymagający, ale ponieważ pochodzi z tropików, oczekuje dużej ilości rozproszonego światła i przez cały rok wysokiej, pokojowej temperatury (ok. 18-24°C), która nie powinna spadać poniżej 15°C.

Niewskazane są też dla niego przeciągi, które szczególnie zimą mogą stać się przyczyną kłopotów zdrowotnych rośliny, powodując min. rozwój chorób grzybowych lub wystąpienie plam na liściach.

Inne porady tego eksperta

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają