Miniaturowe róże w doniczce – jak o nie dbać, by pięknie i długo kwitły

2023-01-23 8:34

Róże miniaturowe znakomicie nadają się do uprawy w doniczkach, dlatego z powodzeniem mogą zdobić mieszkania, balkony i tarasy. Urzekają małymi, ale licznymi, barwnymi kwiatami oraz gęstym, kompaktowym pokrojem. Sprawdź, jak uprawiać miniaturowe róże w doniczkach.

Róże miniaturowe
Autor: GettyImages Róże miniaturowe ustawiamy w domu w najwidniejszym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem miejscu

Miniaturowe róże pochodzą z Chin, a ich protoplastką była róża chińska Minima, od której wyprowadzono mnóstwo odmian ozdobnych o małych liściach i licznych, niedużych, zwykle pełnych kwiatach. Ze względu na swoje pochodzenie, miniaturowe róże mają nieco inne wymagania niż róże ogrodowe i oczekują trochę innych warunków uprawowych. Zwykle oferowane są w sprzedaży już od wczesnej wiosny (luty-marzec), kiedy to królują na półkach sklepowych marketów i centrów ogrodniczych.

Spis treści

  1. Róże doniczkowe - jak wybrać zdrową roślinę?
  2. Pielęgnacja róż doniczkowych miniaturowych
  3. Zastosowanie róż doniczkowych
  4. Róże doniczkowe - przechowywanie i pielęgnacja w okresie spoczynku
  5. Choroby i szkodniki róż doniczkowych
  6. Ciekawe odmiany róż miniaturowych

Róże doniczkowe - jak wybrać zdrową roślinę?

Zanim zdecydujemy się na zakup miniaturowych róż doniczkowych, koniecznie sprawdźmy kondycję roślin. Idealne krzaczki powinny być zdrowe, pokryte licznymi, żywo zielonymi, jędrnymi liśćmi i posiadać dużo pąków kwiatowych oraz kwiatów. Róże zwiędnięte, obsuszone, pożółkłe, noszące ślady chorób lub żerowania szkodników, które mają mało pąków kwiatowych, trudno będzie doprowadzić do dobrej formy, dlatego lepiej nie kupować takich roślin.

Po zakupie róże przynosimy do mieszkania i ustawiamy w najwidniejszym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem miejscu, koniecznie oddalonym od kaloryfera lub innego źródła ciepła - róże preferują temperaturę 18-20 st. C, gdy mają zbyt ciepło i sucho, zrzucają liście i zasuszają pąki kwiatowe.

Pielęgnacja róż doniczkowych miniaturowych

  • Pielęgnacja róż doniczkowych: podlewanie. Przez cały okres wegetacyjny róże doniczkowe systematycznie, ale umiarkowanie podlewamy, gdyż nie tolerują ani suszy ani zalania (ziemia w ich doniczce powinna być tylko lekko wilgotna). Od czasu do czasu powinniśmy je również zraszać, gdyż dzięki temu dłużej zachowają ładny wygląd i będą obficiej kwitły (podczas zraszania należy unikać moczenia kwiatów, zwilżając jedynie liście).
  • Pielęgnacja róż doniczkowych: nawożenie. Rośliny musimy też systematycznie nawozić specjalnymi odżywkami dla róż (co 7-10 dni), gdyż są dość żarłoczne.

Mimo iż miniaturowe róże wydają się być idealnymi roślinami pokojowymi, nie powinny spędzać w mieszkaniu zbyt dużo czasu, gdyż już po 2-3 miesiącach pobytu w domu zaczynają tracić urodę, zrzucać liście i zasychać. Po pierwszym kwitnieniu, ale już po minięciu wiosennych przymrozków (czyli w drugiej połowie maja), należy więc przenieść je na balkon lub taras bądź zadołować w ogrodzie, wybierając miejsce ciepłe, słoneczne i zaciszne. Uprawiane w odpowiednich warunkach powtórzą kwitnienie i będą ozdobne przez większą część sezonu.

Zastosowanie róż doniczkowych

Na tarasie róże mogą rosnąć w osobnych doniczkach jako solitery lub tworzyć kompozycje z innymi karłowymi roślinami. W ogrodzie znakomicie zaprezentują się na rabacie bylinowej, obwódkach lub skalniakach. Jesienią rośliny kończą kwitnienie i zrzucają liście, powoli przygotowując się do zimowego spoczynku.

Róże miniaturowe
Autor: GettyImages Róże doniczkowe to znakomity pomysł na prezent!

Róże doniczkowe - przechowywanie i pielęgnacja w okresie spoczynku

Jeśli lato róże doniczkowe spędzały w ogrodzie, na balkonie lub tarasie, jesienią (zwykle w połowie października) powinny ponownie zostać zabrane do pomieszczenia, gdyż w gruncie mogą przetrwać zimę tylko w najcieplejszych rejonach kraju, i to pod solidnym okryciem. Nie należy jednak przenosić roślin do ciepłego, suchego mieszkania, gdyż w takich warunkach nie będą mogły przejść okresu spoczynku i nie przetrwają do wiosny.

Doniczki z różami należy umieścić w widnym, ale bardzo chłodnym pomieszczeniu (5-8 st. C), w którym będą odpoczywać aż do lutego. W czasie spoczynku roślin nie nawozimy, a podlewanie ograniczamy do niezbędnego minimum. W lutym zimującym różom podnosimy temperaturę do około 15 st. C (w tym czasie można skrócić ich pędy o połowę), a w marcu przenosimy je do mieszkania i wznawiamy nawożenie oraz systematyczne podlewanie. W tym czasie róże możemy też przesadzić (zwykle nie częściej, niż co 2-3 lata), wybierając dla nich żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemię kwiatową o lekko kwaśnym odczynie pH. Przy okazji z roślin możemy też pobrać sadzonki wierzchołkowe, które po umieszczeniu w wilgotnym, torfowo-piaskowym podłożu, powinny się ukorzenić, dając początek nowej roślinie.

Choroby i szkodniki róż doniczkowych

Podobnie jak róże ogrodowe, ich miniaturowe kuzynki to rośliny kapryśne, delikatne i wrażliwe. Na błędy uprawowe szybko reagują zrzuceniem liści i zasuszaniem pąków kwiatowych lub kwiatów, a czasem nawet całkowitym zamieraniem (reagują w ten sposób m.in. na zbyt wysoką lub za niską temperaturę, suszę, przelanie, brak dostatecznej ilości światła, suche powietrze itp.). Łatwo też padają ofiarami chorób i szkodników, dlatego należy uważnie przyglądać się roślinom, systematycznie sprawdzając, czy nic im nie zagraża. Największą bolączką w uprawie miniaturowych róż są mszyce i przędziorki oraz choroby grzybowe, takie jak czarna plamistość liści róży. Kiedy zauważymy pierwsze objawy choroby lub ślady żerowania szkodników, powinniśmy jak najszybciej zastosować odpowiedni preparat ochrony roślin, rozpoczynając od środków ekologicznych, np. z serii Target Natural (np. Insekt Control - ekologiczny koncentrat na przędziorki, mszyce i miseczniki, Agricolle - szara pleśń i mączniak prawdziwy), a dopiero kiedy nie pomogą, wybrać jeden z polecanych preparatów chemicznych.

Ciekawe odmiany róż miniaturowych

Do popularnych odmian róż miniaturowych oferowanych w doniczkach należą:

  • 'Mandy' o mocno czerwonych kwiatach,
  • 'Roxy' o kwiatach pełnych z mnóstwem płatków w ciekawym fioletowo-różowym kolorze,
  • 'Rose de Meaux' - jedna z najstarszych róż miniaturowych, o kwiatach jasnoróżowych,
  • 'Pepita' - zachwyca mnóstwem pełnych różowych kwiatów,
  • 'Zwergenfee' - o kwiatach pełnych w jasnoczerwonym kolorze,
  • 'Pink Pins' - o dużych, półpełnych kwiatach składających się z licznych płatków w kolorze pudrowego różu,
  • 'Charmant' - odcień jej kwiatów zmienia się od różowego z jaśniejszym środkiem do bladoróżowego przy przekwitaniu,
  • 'Diamant' o czysto białych kwiatach z żółtym środkiem.

Przeczytaj też:

Najważniejsze błędy popełniane w uprawie róż w ogrodzie >>>

Róża na pniu – pielęgnacja i zastosowanie róż piennych w ogrodzie, najciekawsze odmiany >>>

Róże w ogrodzie - sadzenie róż

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Nasi Partnerzy polecają