Najważniejsze błędy popełniane w uprawie róż w ogrodzie - tego nie wolno robić!

2022-05-09 11:24

Oto najważniejsze błędy popełniane przy sadzeniu i pielęgnacji róż w ogrodzie. Jeśli chcesz cieszyć się obficie kwitnącymi i zdrowymi krzewami róż we własnym ogrodzie, przeczytaj koniecznie, czego nie należy robić.

Z uprawą róż w ogrodzie poradzą sobie nawet mniej doświadczeni miłośnicy ogrodów, pod warunkiem, że będą przestrzegali kilku ważnych zasad. Aby krzewy róż były zdrowe, dobrze rosły i obficie kwitły należy unikać popełniania błędów. Poznaj najczęściej popełniane błędy przez początkujących miłośników róż!

Błędy w uprawie róż - źle wybrane miejsce

Róże to rośliny lubiące słońce – wtedy obficie kwitną! Dlatego ważne jest wybranie dla róż odpowiedniego stanowiska. Błędem jest sadzenie krzewów róż w miejscach zacienionych! Róże powinny być przynajmniej pół dnia oświetlone słońcem. Miejsce, w którym sadzimy róże nie może być tez narażone na przeciągi.

Błędy w uprawie róż - złe podłoże

Róże należy sadzić w podłoże żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Najlepsza jest gleba piaszczysto-gliniasta, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Błędem jest sadzenie róż do ziemi gliniastej lub piaszczystej – w takim podłożu rosną słabo. Jeśli właśnie taką ziemię mamy w ogrodzie, pod krzewy róż trzeba ją odpowiednio przygotować. Róż nie wolno także sadzić na glebach zlewnych i w miejscach podmokłych.

Przeczytaj też: Jak założyć ogród różany?

Nie sadź starych odmian róż wrażliwych na choroby

Hodowcy róż w swoich pracach zwracają uwagę między innymi na stworzenie odmian odpornych na choroby roślin – i taka jest większość nowych odmian. Błędem jest sadzenie starych, bardzo wrażliwych na choroby odmian. Takie rośliny początkowo rosną dobrze, ale latem zaczynają chorować: liście opadają, kwitnienie jest słabe i krótkie.

Przeczytaj też: Ciekawe odmiany róż do ogrodu i na balkon

Nie sadź róż po różach na tym samym miejscu

Nie należy sadzić krzewów róż tam, gdzie wcześniej także rosły róże. Te nowo posadzone mogą mieć zahamowany wzrost oraz być bardziej wrażliwe na ataki ze strony chorób i szkodników. Jeśli chcemy mimo wszystko posadzić róże po róży, konieczne jest odpowiednie przygotowanie miejsca: należy usunąć jak najwięcej starych korzeni z podłoża, wykopać głęboki dołek, który podczas sadzenia nowego krzewu należy zasypać świeżą ziemią (z miejsca, gdzie róże wcześniej nie rosły).

Przeczytaj też: Mszyce na różach w ogrodzie. Jak zwalczać?

Błędy w uprawie róż - nie przesuszaj krzewów przed lub tuż po posadzeniu

Najczęściej kupujemy i sadzimy róże z odkrytym systemem korzeniowym. Jeśli korzenie w czasie transportu z punktu zakupu i przed posadzeniem nie zostały odpowiednio zabezpieczone, mogą ulec przesuszeniu. Wtedy pobieranie przez nie wody z podłoża jest albo mocno utrudnione, albo w skrajnych przypadkach uniemożliwione. A gdy roślina nie może pobierać wody – umiera! Błędem jest także nie podlanie nowo posadzonych krzewów róż. Nie wolno zapomnieć, by bezpośrednio po posadzeniu rośliny obficie podlać tak, aby ziemia dobrze oblepiła korzenie.

Błędy w uprawie róż - nie zaczynaj zbyt wcześnie nawozić

Świeżo posadzonych róż nie należy nawozić! Błędem jest zbyt wczesne nawożenie róż po posadzeniu, bowiem może to utrudniać ukorzenianie się krzewów, a czasem prowadzić nawet do zniszczenia systemu korzeniowego i w konsekwencji do śmierci rośliny.

Błędy w uprawie róż - nie zraszaj krzewów

Krzewy róż do prawidłowego rozwoju potrzebują systematycznego podlewania. Róże lepiej podlewać rzadziej, ale obficiej, zawsze kierując strumień wody na ziemię przy podstawie krzewu. Błędem jest zraszanie roślin, które sprzyja rozwojowi chorób grzybowych liści oraz kwiatów.

Róże – królowe ogrodów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE