Jak założyć ogród różany? Gdzie i jak sadzić krzewy róż
Ogród różany to doskonały pomysł dla miłośników róż! Warto przeznaczyć część ogrodu na mały ogród różany złożony z kilkunastu krzewów i kilku odmian pnących, które będą rozpięte na pergolach. Jak założyć ogród różany.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Kwitnące róże to ozdoba każdego ogrodu
Przed założeniem ogrodu różanego musimy przede wszystkim wybrać dobre miejsce. Róże potrzebują stanowiska ciepłego i zacisznego, dobrze nasłonecznionego, ale nie suchego i gorącego. Lepiej więc nie sadźmy ich przy południowych ścianach, bo tu kwiaty szybko przekwitają, a odmiany o purpurowych płatkach mogą ulec poparzeniu. Za to doskonale w takich warunkach czują się groźne szkodniki – przędziorki. Dla róż nie są odpowiednie również miejsca przy północnych ścianach, na skarpach o wystawie północnej i pod gęstymi koronami drzew. Jest tam zbyt ciemno, chłodno i wilgotno. Ponieważ rośliny te źle znoszą przeciągi, nie będą dobrze rosły przy narożnikach domów.
Zakładamy ogród różany: podłoże dla róż
Gleba dla róż powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Poziom wód gruntowych nie może być wyższy niż 1 m. Przed posadzeniem krzewów ziemię w promieniu 40-60 cm przekopuje się na głębokość około 60 cm i oczyszcza z kamieni oraz chwastów. Następnie warto ją zasilić kompostem (w ilości 15 kg/m2). Szczególnej uwagi wymaga gleba mało urodzajna – piaszczysta i zbyt przepuszczalna. Warto ją wzbogacić w próchnicę, dodając do niej jesienią (w roku poprzedzającym sadzenie róż) przekompostowanego obornika, kompostu lub odkwaszonego torfu (5-10 kg/m2 gleby). Ziemię zbyt zwięzłą, gliniastą trzeba rozluźnić, mieszając ją ze żwirem, z piaskiem lub przekompostowaną korą sosnową (w ilości 20-40 l/m2). Ważny jest odczyn podłoża – jego pH powinno wynosić 6-6,5. Jeżeli jest niższy (gleba zbyt kwaśna), dodaje się nawozu wapiennego – mielonej kredy lub dolomitu (najlepiej jesienią, ale można cztery tygodnie przed sadzeniem roślin), a jeżeli wyższy – ziemię miesza się z nieodkwaszonym torfem.
Zakładamy ogród różany: kiedy sadzić róże
Róże z nagimi korzeniami (wykopywane z gruntu) najlepiej sadzić jesienią do pierwszych mrozów, bo wtedy dobrze się przyjmują, lub wczesną wiosną, zanim rozwiną się pąki. Należy kupować rośliny, które są zabezpieczone przed przesychaniem. Ich korzenie powinny być obsypane wilgotnym torfem i zapakowane w foliowe lub jutowe woreczki, a pędy okryte perforowaną folią lub woskowane (dzięki czemu mniej parują). Róże sprzedawane w pojemnikach (często kwitnące) można sadzić przez cały sezon wegetacyjny.
Zakładamy ogród różany: jak sadzić krzewy róż
Przed posadzeniem korzenie róż wykopanych z gruntu trzeba na kilka godzin umieścić w pojemniku z wodą, a następnie tuż przed posadzeniem przyciąć je tak, aby miały około 20 cm długości. Wszystkie korzenie obumarłe, uszkodzone czy połamane należy usunąć. Róże kupione w pojemnikach trzeba przed sadzeniem obficie podlać, a po niedługim czasie wyjąć z donicy, nie uszkadzając bryły korzeniowej. Krzewy umieszcza się w przygotowanych uprzednio dołach, tak by po obsypaniu ziemią miejsce okulizacji (wyraźne zgrubienie nad korzeniami) znalazło się 3-5 cm poniżej poziomu gruntu (na glebach cięższych nieco płycej, a na lekkich – głębiej). Jeśli sadzimy różę z gołymi korzeniami, na dnie dołu warto uformować kopczyk ziemi urodzajnej lub kompostu i na nim rozłożyć korzenie tak, żeby się nie zawijały. Po zasypaniu dołu ziemią należy ją udeptać, formując wokół krzewu zagłębienie. Roślinę trzeba obficie podlać. Jeżeli sadzimy ją jesienią, usypujemy wokół niej kopczyk wysokości 15-20 cm, który osłoni korzenie i młode pędy przed chłodem.