Okulizacja róż – prosty sposób rozmnażania krzewów róż

Róże
Autor: GettyImages Róże można rozmnażać przez szczepienie - jednym ze sposobów jest okulizacja

Róże można rozmnażać na wiele sposobów -  jednym z nich jest okulizacja, czyli szczepienie róż. Kiedy i jak najlepiej okulizować róże. Rozmnażanie róż: okulizacja.

Róże nie bez powodu uznawane są za królowe ogrodów, gdyż nie tylko zachwycają niezwykle pięknymi kwiatami, ale też posiadają niemal królewskie wymagania. Szczególnie wymagające i wrażliwe są szlachetne odmiany wielkokwiatowe róż, dlatego aby zwiększyć ich odporność na niesprzyjające warunki, rozmnaża się je za pomocą szczepienia nazywanego okulizacją.

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe >>>

Spis treści

 1. Okulizacja róż: na czym polega
 2. Jak przygotować róże do okulizacji?
 3. Jak okulizować róże?
 4. Zobacz na filmie, jak wykonać okulizację róż

Okulizacja róż: na czym polega

Okulizacja róż polega na przeniesieniu oczka odmiany szlachetnej na szyjkę korzeniową odpowiedniej podkładki, uzyskanej zwykle z siewek bardziej wytrzymałej róży dzikiej. Aby zabieg zakończył się powodzeniem, należy wykonać go bardzo starannie, w przeciwnym razie przeszczepione oczko się nie przyjmie.

Przed przystąpieniem do okulizacji, wybiera się dobrze uprawione i odchwaszczone stanowisko, na którym bardzo wczesną wiosną sadzi się jednoroczne podkładki w rozstawie 15 cm x 60–80 cm. Szyjkę korzeniową podkładki pozostawia się kilka centymetrów nad podłożem, a następnie obsypuje kopczykiem z ziemi.

Jak przygotować róże do okulizacji?

Rośliny do czasu okulizacji (czerwiec–sierpień) systematycznie się podlewa, odchwaszcza i w razie potrzeby chroni przed chorobami i szkodnikami. Do zabiegu okulizacji przystępuje się wtedy, gdy róże odmian szlachetnych rozpoczęły już kwitnienie.

Jak okulizować róże?

 • W pierwszej kolejności odsłania się szyjkę korzeniową podkładki i starannie oczyszcza z ziemi, a następnie ostrym nożem (tzw. okulizakiem) wykonuje na niej płytkie nacięcie w kształcie litery T.
 • Oczka odmiany szlachetnej pobiera się tuż przed okulizacją, wycinając je ze środkowej części silnego, zdrowego i oczyszczonego z liści oraz kolców pędu odmiany szlachetnej.
 • Cięcie wykonuje się dość płytko, nie wycinając zbyt wiele drewna.
 • Tak przygotowane oczko (tzw. tarczkę) umieszcza się w nacięciu podkładki, wsuwając je pomiędzy lekko rozchylone brzegi kory i obcinając nadmiar tkanek znajdujących się ponad górną granicą nacięcia.
 • Tarczka po umieszczeniu na podkładce powinna przylegać do niej bardzo ściśle, gdyż tylko wtedy będzie miała szansę się z nią zrosnąć.
 • Oczko mocuje się do podkładki obwiązując je ściśle specjalną, foliową łatką lub paskami folii i ponownie kopczykuje szyjkę korzeniową.
 • Po około 2 tygodniach można już sprawdzić efekt zabiegu.

Wprawdzie oczko w danym sezonie nie wyda jeszcze pędów (jest to oczko śpiące), ale jeśli się przyjęło, to będzie intensywnie zielone i nabrzmiałe (jeśli się nie przyjęło to uschnie).

Przed zimą miejsce szczepienia osłania się kopczykiem z ziemi. Wiosną rozgarnia się ziemię i ścina koronę podkładki 1–3 cm nad zaokulizowanym oczkiem. Po krótkim czasie z oczka zacznie rozwijać się pęd, który należy uszczknąć, gdy będzie miał 3–4 liście.

Zabezpieczenie krzewów róż przed zimą. Kopczykowanie róż >>>

Zobacz na filmie, jak wykonać okulizację róż

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE