Okulizacja róż – sposób rozmnażania krzewów róż

2014-06-23 16:26 Katarzyna Józefowicz
Róże - pielęgnacja
Autor: www.thinkstockphotos.com Kwiaty róż z wlasnego ogrodu to powód do dumy

Róże można rozmnażać na wiele sposobów -  jednym z nich jest okulizacja, czyli szczepienie róż. Kiedy i jak najlepiej okulizować róże. Rozmnażanie róż: okulizacja.

Róża nie bez powodu uznawana jest za królową ogrodów, gdyż nie tylko zachwyca niezwykle pięknymi kwiatami, ale też posiada niemal królewskie wymagania. Szczególnie wymagające i wrażliwe są szlachetne odmiany wielkokwiatowe róż, dlatego aby zwiększyć ich odporność na niesprzyjające warunki, rozmnaża się je za pomocą szczepienia nazywanego okulizacją.

Okulizacja róż: na czym polega, jak ją przeprowadzić

Okulizacja róż polega na przeniesieniu oczka odmiany szlachetnej na szyjkę korzeniową odpowiedniej podkładki, uzyskanej zwykle z siewek bardziej wytrzymałej róży dzikiej. Aby zabieg zakończył się powodzeniem, należy wykonać go bardzo starannie, w przeciwnym razie przeszczepione oczko się nie przyjmie. Przed przystąpieniem do okulizacji, wybiera się dobrze uprawione i odchwaszczone stanowisko, na którym bardzo wczesną wiosną sadzi się jednoroczne podkładki w rozstawie 15 cm x 60–80 cm. Szyjkę korzeniową podkładki pozostawia się kilka centymetrów nad podłożem, a następnie obsypuje kopczykiem z ziemi.

Rośliny do czasu okulizacji (czerwiec–sierpień) systematycznie się podlewa, odchwaszcza i w razie potrzeby chroni przed chorobami i szkodnikami. Do zabiegu okulizacji przystępuje się wtedy, gdy róże odmian szlachetnych rozpoczęły już kwitnienie. W pierwszej kolejności odsłania się szyjkę korzeniową podkładki i starannie oczyszcza z ziemi, a następnie ostrym nożem (tzw. okulizakiem) wykonuje na niej płytkie nacięcie w kształcie litery T. Oczka odmiany szlachetnej pobiera się tuż przed okulizacją, wycinając je ze środkowej części silnego, zdrowego i oczyszczonego z liści oraz kolców pędu odmiany szlachetnej. Cięcie wykonuje się dość płytko, nie wycinając zbyt wiele drewna. Tak przygotowane oczko (tzw. tarczkę) umieszcza się w nacięciu podkładki, wsuwając je pomiędzy lekko rozchylone brzegi kory i obcinając nadmiar tkanek znajdujących się ponad górną granicą nacięcia. Tarczka po umieszczeniu na podkładce powinna przylegać do niej bardzo ściśle, gdyż tylko wtedy będzie miała szansę się z nią zrosnąć. Oczko mocuje się do podkładki obwiązując je ściśle specjalną, foliową łatką lub paskami folii i ponownie kopczykuje szyjkę korzeniową.

Po około 2 tygodniach można już sprawdzić efekt zabiegu. Wprawdzie oczko w danym sezonie nie wyda jeszcze pędów (jest to oczko śpiące), ale jeśli się przyjęło, to będzie intensywnie zielone i nabrzmiałe (jeśli się nie przyjęło to uschnie). Przed zimą miejsce szczepienia osłania się kopczykiem z ziemi. Wiosną rozgarnia się ziemię i ścina koronę podkładki 1–3 cm nad zaokulizowanym oczkiem. Po krótkim czasie z oczka zacznie rozwijać się pęd, który należy uszczknąć, gdy będzie miał 3–4 liście.

Zobacz film: Róże - królowe ogrodów!

Róże - pielęgnacja
Autor: www.thinkstockphotos.com Kwiaty róż z wlasnego ogrodu to powód do dumy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE