Róże wielkokwiatowe – piękne odmiany, pielęgnacja i zastosowanie róż wielkokwiatowych

2015-09-28 15:23

Róże wielkokwiatowe to chyba najczęściej sadzona w ogrodach grupa róż. Zaletą róż wielkokwiatowych są duże, dekoracyjne kwiaty, które doskonale nadają się na kwiat cięty. Poznaj piękne odmiany róż wielkokwiatowych o dowiedz się, jak pielęgnować róże wielkokwiatowe. Róże wielkokwiatowe do ogrodu.

Do grupy róż wielkokwiatowych zaliczamy remontanty, róże herbatnie oraz mieszańce herbatnie. Róże remontanty wywodzą się od róży damasceńskiej i chińskiej, a charakteryzują się silnym wzrostem, odpornością na mróz i półpełnymi kwiatami powtarzającymi kwitnienie. Róże herbatnie w Polsce nie zimują w gruncie, dlatego nie są uprawiane w naszych ogrodach. Powstanie pierwszego mieszańca herbatniego w 1867 roku, którym była róża ‘La France’ spowodowało przełom w świecie botanicznym i przyczyniły się do podziału róż na stare (powstałe do 1867 r.) i nowoczesne (po 1867 r.). Mieszańce herbatnie są bardzo liczną grupą róż wielkokwiatowych, wyjątkowo popularnych na całym świecie. Łączą cechy mrozoodpornych i silnie rosnących remontantów z delikatną i szlachetną budową kwiatu róży herbatniej, od której otrzymały także zapach. Stosuje się je nie tylko na rabatach w nasadzeniach grupowych czy pojedynczych, ale także można je ścinać do wazonu.

Róże wielkokwiatowe - gdzie w ogrodzie sadzić róże wielkokwiatowe

Róże wielkokwiatowe w ogrodzie warto sadzić w miejscu wyeksponowanym, wręcz honorowym, np. na brzegu centralnej rabaty, tak by możliwe było ich wąchanie. Róże wielkokwiatowe charakteryzują się bogatą skalą barw kwiatów, różnorodnym kształtem kwiatów, których szczególną zaletą jest przyjemny cytrynowo-herbaciany zapach. Kwiaty mogą być pojedyncze lub zebrane po kilka. Pąki róży wielkokwiatowych są zazwyczaj smukłe i kształtne.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogród różany? Gdzie i jak sadzić krzewy róż

Piękne odmiany róż wielkokwiatowych

Krzewy róż wielkokwiatowych mogą przybierać różne formy. Zaliczamy do nich zarówno odmiany róż pnących, jak i niskie róże miniaturowe, takie jak czerwono kwitnąca BABY BACCARA czy charakteryzująca się niebieskim odcieniem BLUENETTE. Wśród róż wielkokwiatowych szczególnie wyróżniają się:

  • liliowofioletowa odmiana MAINZER FASTNACHT o delikatnej budowie kwiatu,
  • BLUE RIVER w odcieniu niebieskim,
  • brzoskwinioworóżowa ‘Chicago Peace’,
  • ciemnoczerwone o intensywnym zapachu odmiana BURGUND, EROTIKA czy PAPA MEILLAND,
  • prawie czarne BARKAROLE czy SCHWARZE MADONNA,
  • odmiany ‘Die Welt’ oraz ‘Peace’ zachwycają delikatnymi pastelowymi barwami,  
  • polska odmiana ‘Chopin’ wyróżnia się kremowymi kwiatami i pięknym zapachem,
  • z róż wielkokwiatowych w odcieniach pomarańczu na uwagę zasługują odmiany FLORA DANICA, CHIPPENDALE oraz ‘Navoika’.

Róże wielkokwiatowe – pielęgnacja

Wiele z róż wielkokwiatowych, szczególnie mieszańców herbatnich, jest chętnie sadzona w ogrodach ze względu na powtarzanie kwitnienia. Ich liście są błyszczące i długo utrzymują się na wyprostowanych i sztywnych pędach krzewu różanego, który jest dość wymagający w uprawie. Tym wielkokwiatowym różom należy zapewnić w pełni nasłonecznione stanowisko oraz żyzną, głęboko uprawioną glebę. Na zimę należy okrywać i kopczykować rośliny, a wiosną krzewy przycinać. Jeśli posadzimy róże wielkokwiatowe na nasłonecznionym stanowisku w pobliżu strefy wypoczynkowej, na przykład tarasu, to możemy liczyć na to, że te rośliny w okresie letnim i wczesnojesiennym będą cieszyć nas nie tylko wyglądem, ale także cudownym zapachem.

Róże – królowe ogrodów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE