Róże wielkokwiatowe – piękne odmiany, pielęgnacja i zastosowanie róż wielkokwiatowych
Róże wielkokwiatowe to chyba najczęściej sadzona w ogrodach grupa róż. Zaletą róż wielkokwiatowych są duże, dekoracyjne kwiaty, które doskonale nadają się na kwiat cięty. Poznaj piękne odmiany róż wielkokwiatowych o dowiedz się, jak pielęgnować róże wielkokwiatowe. Róże wielkokwiatowe do ogrodu.
Autor: Z.B.
Róże wielkokwiatowe: odporna na przemarzanie odmiana ‘AUSMAS’ rozświetla ogród złotożółtymi bukietami kwiatów
Spis treści
- Co to znaczy róża wielkokwiatowa?
- Gdzie sadzić w ogrodzie róże wielkokwiatowe?
- Piękne odmiany róż wielkokwiatowych
- Róże wielkokwiatowe – pielęgnacja
Co to znaczy róża wielkokwiatowa?
Do grupy róż wielkokwiatowych zaliczamy remontanty, róże herbatnie oraz mieszańce herbatnie. Róże remontanty wywodzą się od róży damasceńskiej i chińskiej, a charakteryzują się silnym wzrostem, odpornością na mróz i półpełnymi kwiatami powtarzającymi kwitnienie. Róże herbatnie w Polsce nie zimują w gruncie, dlatego nie są uprawiane w naszych ogrodach. Powstanie pierwszego mieszańca herbatniego w 1867 roku, którym była róża ‘La France’ spowodowało przełom w świecie botanicznym i przyczyniły się do podziału róż na stare (powstałe do 1867 r.) i nowoczesne (po 1867 r.).
Mieszańce herbatnie są bardzo liczną grupą róż wielkokwiatowych, wyjątkowo popularnych na całym świecie. Łączą cechy mrozoodpornych i silnie rosnących remontantów z delikatną i szlachetną budową kwiatu róży herbatniej, od której otrzymały także zapach. Stosuje się je nie tylko na rabatach w nasadzeniach grupowych czy pojedynczych, ale także można je ścinać do wazonu.
Gdzie sadzić w ogrodzie róże wielkokwiatowe?
Róże wielkokwiatowe w ogrodzie warto sadzić w miejscu wyeksponowanym, wręcz honorowym, np. na brzegu centralnej rabaty, tak by możliwe było ich wąchanie. Róże wielkokwiatowe charakteryzują się bogatą skalą barw kwiatów, różnorodnym kształtem kwiatów, których szczególną zaletą jest przyjemny cytrynowo-herbaciany zapach. Kwiaty mogą być pojedyncze lub zebrane po kilka. Pąki róży wielkokwiatowych są zazwyczaj smukłe i kształtne.
Piękne odmiany róż wielkokwiatowych
Krzewy róż wielkokwiatowych mogą przybierać różne formy. Zaliczamy do nich zarówno odmiany róż pnących, jak i niskie róże miniaturowe, takie jak czerwono kwitnąca BABY BACCARA czy charakteryzująca się niebieskim odcieniem BLUENETTE. Wśród róż wielkokwiatowych szczególnie wyróżniają się:
- liliowofioletowa odmiana MAINZER FASTNACHT o delikatnej budowie kwiatu,
- BLUE RIVER w odcieniu niebieskim,
- brzoskwinioworóżowa ‘Chicago Peace’,
- ciemnoczerwone o intensywnym zapachu odmiana BURGUND, EROTIKA czy PAPA MEILLAND,
- prawie czarne BARKAROLE czy SCHWARZE MADONNA,
- odmiany ‘Die Welt’ oraz ‘Peace’ zachwycają delikatnymi pastelowymi barwami,
- polska odmiana ‘Chopin’ wyróżnia się kremowymi kwiatami i pięknym zapachem,
- z róż wielkokwiatowych w odcieniach pomarańczu na uwagę zasługują odmiany FLORA DANICA, CHIPPENDALE oraz ‘Navoika’.
Róże wielkokwiatowe – pielęgnacja
Wiele z róż wielkokwiatowych, szczególnie mieszańców herbatnich, jest chętnie sadzona w ogrodach ze względu na powtarzanie kwitnienia. Ich liście są błyszczące i długo utrzymują się na wyprostowanych i sztywnych pędach krzewu różanego, który jest dość wymagający w uprawie.
Różom wielkokwiatowym należy zapewnić w pełni nasłonecznione stanowisko oraz żyzną, głęboko uprawioną glebę. Na zimę należy okrywać i kopczykować rośliny, a wiosną krzewy przycinać.
Jeśli posadzimy róże wielkokwiatowe na nasłonecznionym stanowisku w pobliżu strefy wypoczynkowej, na przykład tarasu, to możemy liczyć na to, że te rośliny w okresie letnim i wczesnojesiennym będą cieszyć nas nie tylko wyglądem, ale także cudownym zapachem.
Tekst: Z.B.
Przeczytaj też:
- Jak zabezpieczyć róże przed zimą?
- Kiedy najlepiej przycinać róże?
- Czym pryskać róże na mszyce? Jak skutecznie zwalczać mszyce na różach?
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Odmiany róż szlachetnych różnią się sposobem kwitnienia i pokrojem
Autor: GettyImages
Ogród różany warto założyć w pobliżu miejsca wypoczynku, np. altany