Róże ogrodowe – charakterystyka i zastosowanie grup róż

2019-05-17 8:44
Róża The Fairy
Autor: GettyImages 'The Fairy' – róża okrywowa o różowych, niewielkich kwiatach zebranych w bukiet, wykorzystywana do tworzenia róż piennych

Róże to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych sadzonych w ogrodach, parkach i na miejskich rabatach. Do wyboru mamy ogromną liczbę odmian róż, różniących się pokrojem, siłą wzrostu i zastosowaniem. Poznaj grupy róż: róże wielkokwiatowe, parkowe, wielokwiatowe, okrywowe, pnące.

Róża to jedna z roślin ozdobnych, które obowiązkowo powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Ze względu na swoje duże walory dekoracyjne i niezwykłą popularność, róże doczekały się wyjątkowo licznych odmian. Odmiany róż podzielono na kilka grup, do których zakwalifikowano rośliny o podobnym pokroju i wymaganiach uprawowych. Do najważniejszych grup róż ozdobnych należą: róże wielokwiatowe, róże wielkokwiatowe, róże okrywowe, róże parkowe, róże pnące i róże miniaturowe. Poznaj grupy róż.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogród różany

Grupy róż: róże wielkokwiatowe

Grupą skupiającą jedne z najpiękniejszych kwiatów tego rodzaju są róże wielkokwiatowe. Należą do nich rośliny o krzaczastym, wzniesionym pokroju i sztywnych, wyprostowanych, długich pędach. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni (w zależności od odmiany), na szczytach pędów rozwijają się pojedyncze, duże, pełne kwiaty, które idealnie nadają się na kwiat cięty.Mimo swojej ogromnej atrakcyjności, róże wielkokwiatowe są jednymi z rzadziej spotykanych w ogrodach róż, gdyż ich wymagania uprawowe oraz wrażliwość na zmienne warunki pogodowe jest bardzo wysoka. Róże należące do tej grupy łatwo zapadają na choroby grzybowe, źle znoszą niskie temperatury i mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego lepiej czują się pod osłonami niż na rabacie.

>>Przeczytaj też: Róże wielkokwiatowe – piękne odmiany, pielęgnacja i zastosowanie róż wielkokwiatowych

Róża okrywowa - White Cover/Kent

Grupy róż: róże parkowe i wielokwiatowe

W ogrodach znacznie lepiej radzą sobie róże parkowe (krzaczaste) i wielokwiatowe. Wprawdzie ich kwiaty nie są tak duże jak u róż wielkokwiatowych i nie nadają się na kwiat cięty, ale pojawiają się na krzewach bardzo licznie i mogą długo zdobić rabaty. Róże parkowe i wielokwiatowe tworzą niewysokie, ale gęsto rozgałęzione i rozłożyste krzewy, idealne na obwódki i do tworzenia kompozycji rabatowych. Zwykle też lepiej znoszą zmienne warunki pogodowe i rzadziej chorują niż delikatne róże wielkokwiatowe. Mimo swojej podwyższonej odporności, podobnie jak inne róże, jesienią oczekują kopczykowania, gdyż ich pędy mogą być uszkadzane przez silniejsze mrozy.

>>Przeczytaj też: Róże rabatowe – gdzie je sadzić w ogrodzie i jak pielęgnować, ciekawe odmiany

Grupy róż: róże okrywowe

Podobnymi cechami co poprzednie dwie grupy róż, charakteryzują się także róże okrywowe, z tą różnicą, że ich pędy są jeszcze bardziej rozkrzewione, dzięki czemu rośliny mogą niemal całkowicie zasłaniać podłoże. Wśród róż okrywowych znajdują się rośliny bardzo niskie, dorastające do około 30 cm wysokości, jak i całkiem wysokie, osiągające 60–80 cm wysokości.

>>Przeczytaj też: Róże okrywowe: jak uprawiać róże okrywowe w ogrodzie

Grupy róż: róże pnące i miniaturowe

Dość szczególnymi grupami róż są natomiast róże pnące i miniaturowe. Pierwsze tworzą bardzo długie, dość wiotkie pędy i znakomicie nadają się do osłaniania kratek, pergoli, ścian budynków i altan. Drugie natomiast są niewielkimi roślinami o kompaktowym, krzaczastym pokroju i nadają się przede wszystkim do uprawy w doniczce (źle znoszą niską temperaturę).

>>Przeczytaj też: Róże pnące – uprawa i zastosowanie w ogrodzie, przykłady najciekawszych odmian

Róże na pergoli
Autor: www.thinkstockphotos.com Róże pnąca doskonale nadają się do rozpięcia na różnego rodzaju konstrukcjach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE