Róże okrywowe - najpiękniejsze i długo kwitnące odmiany. Gdzie najlepiej sadzić róże okrywowe?

2024-03-06 15:46

Róże okrywowe, nazywane różami płożącymi, obficie i długo kwitną. Do tego ich uprawa róż okrywowych jest łatwa - są to róże praktycznie bezobsługowe. Róże okrywowe można sadzić na rabatach, a nawet zamiast trawnika i żywopłotu. Co to są róże okrywowe? Gdzie najlepiej sadzić róże okrywowe?

Spis treści

  1. Róże okrywowe, czyli jakie?
  2. Najpiękniejsze odmiany róż okrywowych
  3. Gdzie najlepiej sadzić róże okrywowe?
  4. Przygotowanie miejsca i sadzenie róż okrywowych
  5. Ściółkowanie róż okrywowych
  6. Jak gęsto sadzić róże okrywowe?
  7. Jak dbać o róże okrywowe?
  8. Czy róże okrywowe należy przycinać?

Cechami wspólnymi róż okrywowych są silne krzewienie, intensywny wzrost i gęste ulistnienie, które sprawiają, że rośliny dość szybko osłaniają powierzchnię gruntu. Poza tym mają niewielkie wymagania siedliskowe, więc dobrze rosną nawet w gorszych warunkach, znoszą suszę i zanieczyszczenie powierza, a ich pielęgnacja nie jest czasochłonna.

Róże okrywowe, czyli jakie?

Róże okrywowe kwitną obficie i długo (od czerwca do przymrozków). Mogą być pojedyncze lub pełne, niektóre róże okrywowe przyjemnie pachną. Najczęściej mają barwy pastelowe. Płatki zwykle opadają tuż po przekwitnięciu, więc zasychające kwiaty nie szpecą krzewów i nie trzeba ich przycinać (a nawet nie należy, bo na pędach tworzą się ciągle nowe pąki, które łatwo uszkodzić).

Gęste i intensywnie zielone liście róż okrywowych rzadko są atakowane przez choroby oraz szkodniki. U wielu odmian mają powierzchnię błyszczącą i bardzo długo pozostają na roślinie. U schyłku sezonu liście niektórych róż okrywowych przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Jesienią na pędach niektórych odmian róż okrywowych dojrzewają owoce – jaskrawoczerwone lub pomarańczowe – i pozostają na roślinie jeszcze po opadnięciu liści.

Róże okrywowe
Autor: GettyImages Rabaty z róż okrywowych często zakładane są w parkach

Najpiękniejsze odmiany róż okrywowych

Dzięki różnorodnym pokrojom i wielkościom róże okrywowe znajdą zastosowanie w rozmaitych aranżacjach ogrodowych. Jakie są najpiękniejsze róże okrywowe?

  • Róże okrywowe o pędach ścielących – silnie rosnące

Róże okrywowe o pędach ścielących nadają się do sadzenia na dużych powierzchniach, na przykład wzdłuż podjazdu lub na skarpie, mogą też zastąpić trawnik. Odmiany róż okrywowych: Max Graf, Star Profusion, Rote Max Graf, Weisse Immensee, Weisse Max Graf.

  • Róże okrywowe o pędach ścielących – mniej ekspansywne

Można nimi zastąpić trawnik. Obsadza się też nimi murki oporowe, skalniaki, uprawia się je również w pojemnikach na tarasie. Odmiany róż okrywowych: Elfrid, Knirps, Nozomi, Rody.

  • Róże okrywowe krzaczaste o pokroju rozłożystym

Róże okrywowe krzaczaste można sadzić na skarpach, murkach oporowych, wzdłuż dróg, w kompozycjach z innymi krzewami (na przykład iglakami), a odmiany o mniejszej sile wzrostu również w pojemnikach. Odmiany róż okrywowych krzaczastych: Ashamed Fairy, Butterflies, Celina, Cubana, Fairy Dance, Heidetraum, Lovely Fairy, Merkury 2000, Mirato, Ritausma, Sea Foam, Snow Ballet, Sonnenschirm, Sunny Rose, The Fairy, Tommelise, White Fairy, White Meidiland.

  • Róże okrywowe silnie rosnące o pędach łukowatych

Obsadza się nimi skarpy, tworzy pasy wzdłuż dróg, zakłada się z nich nieformowane żywopłoty. Odmiany róż okrywowych: Alba Meidiland, Ferdy, Medusa, rosa rugosa 'Hansa' i 'Moje Hammarberg', rosa x rugotida 'Defender'.

  • Róże okrywowe gęsto rosnące o pokroju wzniesionym

Te odmiany róż okrywowych sadzi się wzdłuż podjazdów, ogrodzeń, na rabatach w kompozycjach z innymi roślinami, a także w pojemnikach. Odmiany: Cherry Meidiland, Easy Cover, Heidefeuer, Lavender Dream, Petito, Sommerwind, Stadt Rom, White Cover, Yellow Fairy, rosa rugosa 'Dagmar Hastrup'.

Gdzie najlepiej sadzić róże okrywowe?

Róże okrywowe najlepiej rosną na słońcu. Można je także sadzić w półcieniu, trzeba się jednak liczyć z tym, że wtedy będą mniej obficie kwitły.

Przygotowanie miejsca i sadzenie róż okrywowych

Podłoże pod róże okrywowe powinno być gliniasto-piaszczyste, czyli nie za lekkie i niezbyt ciężkie. Trzeba je przekopać na głębokość szpadla i wzbogacić w próchnicę, dodając na przykład kompostu, starego przekompostowanego obornika albo suszonego granulowanego obornika w ilości zalecanej przez producenta.

Róże okrywowe nie lubią wody stagnującej wokół korzeni. Jeśli ziemia w ogrodzie jest mało przepuszczalna i podmokła, należy ją zdrenować, sypiąc na dno dołu przygotowanego pod krzewy warstwę żwiru lub keramzytu.

Róże okrywowe można kupić wykopywane z gruntu, czyli z odkrytymi korzeniami, które zostały zabezpieczone przed przesychaniem, lub w pojemnikach. Te pierwsze są dostępne w sprzedaży poza sezonem wzrostu – wczesną wiosną lub późną jesienią. Oferta jesienna róż okrywowych jest najbogatsza, więc wtedy najłatwiej upolować interesujące odmiany.

  • Róże okrywowe z odkrytymi korzeniami najlepiej posadzić wkrótce po przywiezieniu do ogrodu. Wcześniej dobrze jest wstawić je na kilka godzin do wody, żeby tkanki zgromadziły jej zapas. Po przycięciu uszkodzonych, połamanych i zbyt długich korzeni można przystąpić do sadzenia. Na dno dołu należy nasypać glebę urodzajną, umieścić na niej różę, obsypać żyznym podłożem i ubić je tak, by wokół krzewu powstało zagłębienie. Następnie należy bardzo solidnie podlać roślinę.
  • Róże okrywowe sprzedawane w pojemnikach sadzi się przez cały sezon, tak samo jak inne rośliny ogrodowe.

Jak i kiedy sadzić róże. Sadzenie róż: krok po kroku

Ściółkowanie róż okrywowych

Wokół krzewów róż okrywowych warto rozłożyć kilkucentymetrową ściółkę z kory. Nie tylko zapobiegnie szybkiemu parowaniu i przesychaniu gleby oraz wzrostowi chwastów, ale zimą ochroni korzenie roślin przed mrozem.

Róże okrywowe
Autor: GettyImages Róża okrywowa 'The Fairy' to jedna z najładniejszych odmian róż płożących
Warto wiedzieć
Róże okrywowe

Autor: Magdalena Michalak

Róże okrywowe najlepiej rosną na słońcu

Jak gęsto sadzić róże okrywowe?

Większość odmian róż okrywowych sadzi się w ilości 4 sztuki/m2 powierzchni ogrodu, ale są też odmiany silnie rosnące, których wystarczą 2 sztuki/m2 (na przykład 'Max Graf', 'Weisse Immensee') i odmiany róż okrywowych rosnące słabiej, których powinno być 5-6 sztuk/m2 (na przykład 'Lovely Fairy', 'The Fairy').

Jak dbać o róże okrywowe?

W pierwszym roku po posadzeniu najważniejszym zabiegiem jest podlewanie róż okrywowych. W latach kolejnych wystarczy je nawadniać w czasie przedłużającej się suszy.

Właściwy wzrost zapewni regularne nawożenie róż okrywowych. Jeżeli to możliwe (krzewy nie są jeszcze rozrośnięte lub po cięciu odmładzającym), wiosną warto zastosować nawóz organiczny – kompost lub przekompostowany albo suszony obornik, które rozkłada się wokół roślin i lekko miesza z podłożem. Gęste i kłujące krzewy róż okrywowych wygodniej zasilić płynnym nawozem biohumusowym. Bardzo dobre są również nawozy mineralne przeznaczone do róż, ponieważ wspomagają ich kwitnienie.

Róże okrywowe są bardziej wytrzymałe na mróz niż inne odmiany tych roślin i nie trzeba ich kopczykować – wystarczy ściółka z kory między krzewami, która ochroni ich korzenie.

Czy róże okrywowe należy przycinać?

Zaletą róż okrywowych jest to, że nie trzeba ich co roku przycinać. Wiosną usuwa się pojedyncze pędy chore i suche, a także te, które nadmiernie się rozrosły i przeszkadzają innym roślinom. Co kilka lat warto wykonać cięcie odmładzające róż okrywowych, czyli skrócić całe krzewy na wysokości 10-15 cm. Pobudzi je to do wzrostu i obfitego kwitnienia.

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
Cięcie róż. Zadbaj o róże na wiosnę
Nasi Partnerzy polecają