Choroby i szkodniki roślin doniczkowych

2012-07-05 15:08

Pokojowe rośliny doniczkowe uprawiane w naszych mieszkaniach są atakowane przez różne choroby i szkodniki. Poznaj choroby i szkodniki, które najczęściej porażają nasze kwiaty doniczkowe.

Prawidłowo odżywiane i uprawiane w odpowiednich warunkach rośliny doniczkowe wyglądają okazale i pięknie kwitną. Gdy jednak zauważymy, że dzieje się z nimi coś niedobrego, sprawdźmy, czy zaatakowały ich choroby bądź szkodniki.

Choroby roślin doniczkowych

Choroby grzybowe przejawiają się plamami na liściach, często postępującymi od nasady łodygi (fytoftoroza). Sprzyja im ciepło, wilgoć i niewietrzenie pomieszczeń. Rośliny porażone szarą pleśnią pokryte są nalotem zarodników, całe pędy szybko brunatnieją i usychają. Rdza objawia się żółtobrązowymi plamami na wierzchu i skupiskami zarodników na spodzie liści. Należy usunąć porażone fragmenty, a jeśli choroba posunęła się daleko – całą roślinę. Zapobiegawczo można spryskiwać kwiaty doniczkowe wywarem ze skrzypu, z czosnku bądź cebuli albo gotowymi preparatami Biosept 33 SL (wyciąg z grejpfruta) lub Kostki Himal z czosnkiem (dawniej Bioczos). Mączniak prawdziwy to choroba grzybowa objawiająca się białym mączystym nalotem na liściach. Hamuje wzrost rośliny i prowadzi do jej obumarcia.

Choroby wirusowe objawiają się nietypowymi przebarwieniami na liściach lub kwiatach, np. kolorowymi pierścieniami. Nie ma na to lekarstwa. Porażone rośliny należy zniszczyć (najlepiej spalić).

Szkodniki roślin doniczkowych

Mszyce to drobne owady wysysające sok z roślin, co powoduje ich obumieranie. Lubią wilgoć, więc trzeba zmniejszyć zraszanie lub przestawić roślinę w suchsze miejsce. Jeśli jest ich niewiele, można je zetrzeć. Gdy kolonia się rozrosła, pomoże oprysk wyciągiem z czosnku lub preparatem owadobójczym, np. Kostki Himal.

Sadzaki żywią się spadzią miodową wydzielaną przez mszyce. Pokrywają liście lub całe pędy, przez co hamują fotosyntezę – podstawowy proces życiowy roślin. Wystarczy je zetrzeć szmatką. Zwalczając mszyce, zapobiegniemy pojawieniu się sadzaków.

Przędziorki budują białe pajęczynki na spodzie i w kątach liści. Ich rozwojowi sprzyja ciepło i susza, więc zapobiegawczo należy zwilżać powietrze i zmniejszyć temperaturę otoczenia. Do ich zwalczania służą preparaty ekologiczne Promanal 60 EC i Spruzit EC.

Tarczniki to małe okrągłe owady żerujące od spodu liści. Tworzą małe żółte lub brązowe tarczki na liściach, zwłaszcza wzdłuż nerwów. Owady te nie lubią wilgoci. Gdy inwazja szkodników nie jest duża, można je zetrzeć szmatką umoczoną w szarym mydle lub denaturacie.

Wełnowce tworzą białe wełniste plamki w kątach i pod spodem liści. Można je usuwać tamponem nasączonym denaturatem

Wciornastki to drobne owady, które żywią się sokiem i tkankami roślin. Przy okazji roznoszą choroby grzybowe i wirusowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.