Czarna plamistość liści róży - ciemne plamy na liściach róży: szkodliwość i zwalczanie

2013-05-17 16:42
Choroby róż
Autor: GettyImages Róże mogą być atakowane przez wiele chorób i szkodników

Choroby róż są dość częste. Czarna plamistość liści róż to jedna z najgroźniejszych chorób. Czarna plamistość liści: poznaj objawy i metody zwalczania tej choroby. Poradnik.

Róże w ogrodzie często atakowane są przez różne choroby. Czarna plamistość liści to jedna z najgroźniejszych chorób róż.

Czarna plamistość liści objawy i szkodliwość

Czarna plamistość liści róż powodowana jest przez grzyb Diplocarpon rosae. Czarna plamistość liści róż objawy: pierwsze objawy tej choroby róż pojawiają się na liściach już na początku lata. Plamy są okrągłe lub owalne, postrzępione na brzegach, są bardzo ciemne – prawie czarne. Zlewają się one, tworząc duże czarne powierzchnie, często z jaśniejszym przebarwieniem na środku. Liście róż zwijają się, zasychają i przedwcześnie opadają. Przy dużym porażeniu pod koniec sezonu róże nie mają ani jednego liścia, a objawy czarnej plamistości widoczne są także na pędach w postaci nieregularnych czerwonych, lekko wypukłych plam. Porażone róże mają zahamowany wzrost, są osłabione, zawiązują mniej pąków kwiatowych na kolejny rok i są bardziej wrażliwe na przemarzanie w zimie. Czarna plamistość liści róży bywa często mylona z antraknozą róży, której objawy są podobne. Antraknoza powoduje powstawanie na górnej stronie liści okrągłych, czerwonych, później ciemnobrązowych plam, wokół których żółkną tkanki liścia, a na dolnej stronie pojawiają się charakterystyczne wzdęcia.

Czarna plamistość liści zwalczanie

Po zauważeniu pierwszych objawów czarnej plamistości liści róż należy opryskiwać krzewy róż co 7-10 dni, stosując naprzemiennie wybrane fungicydy z różnych grup chemicznych – Amistar, Bayman, Biosept, Bravo, Discus, Dithane NeoTec, Polyram, Score, Tiotar. Dawki i terminy stosowania preparatów podane są na opakowaniach oraz na instrukcji-etykiecie stosowania. Grzyb zimuje na porażonych pędach i opadłych liściach róż, dlatego bardzo istotne jest, aby je usuwać i palić, aby nie stanowiły źródła infekcji w kolejnym sezonie.

Róże – królowe ogrodów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE