Mszyce na roślinach pokojowych – występowanie, rozpoznanie i zwalczanie

2019-03-06 14:37

Mszyce to szkodniki żerujące na różnych grupach roślin, również na roślinach pokojowych. Niektóre gatunki roślin doniczkowych są bardziej podatne na mszyce od innych. Mszyce na roślinach pokojowych - jak rozpoznać i zwalczać?

Mszyce to niewielkie (1-2 mm) owady o wydłużonym, zielonkawych, czerwonawym lub ciemnoszarym ciele, posiadające nieproporcjonalnie długie odnóża. Występują zarówno formy bezskrzydłe, jak i oskrzydlone. Są niezwykle płodne - w ciągu jednego sezonu może rozwinąć się od kilku do kilkunastu pokoleń, przy czym jedna kolonia liczy od kilkudziesięciu do kilkuset osobników. Żerując na roślinach pozostawiają ślad – lepką wydzielin (spadź).

Mszyce - na jakich roślinach możemy je spotkać

Mszyce mogą zasiedlać niemal wszystkie gatunki roślin doniczkowych uprawianych w domu lub na balkonie – od storczyków po sukulenty. Bardzo często atakują fuksję (czynią to równie często, jak przędziorki). Ponadto lubią cytrusy, begonie, anturium, draceny i klonika. Z roślin uprawianych w pojemnikach na balkonie mszyce uwielbiają nasturcję - dlatego roślinę tę wykorzystuje się w warzywniku jako pułapkę na tego szkodnika.

>>Przeczytaj też: Tarczniki – groźne szkodniki roślin doniczkowych

Większe ryzyko gradacji, czyli masowego występowania mszyc, pojawia się u tych roślin pokojowych, które zostały przesuszone lub przenawożone. Mszyce składają zimą jaja do gleby, dlatego wiosną mogą pojawić się bezskrzydłe formy żerujące na kwiatach doniczkowych.

Mszyce - objawy i szkodliwość żerowania na roślinach pokojowych

Mszyce żerują na zielonych częściach rośliny - liściach i młodych pędach - wysysając sok. Początkowo na liściach występują punktowe, jaśniejsze przebarwienia. Z czasem łączą się tworząc plamy. Z rezultacie liście skręcają się i deformują. Natomiast u zaatakowanych pędów występuje karłowatość. Roślina traci swój dekoracyjny wygląd, fotosynteza zostaje ograniczona, a wzrost zahamowany. To działanie bezpośrednie.

Niestety szkodliwość mszyc jest wielotorowa. W czasie żeru owady wydzielają lepką spadź, która jest przyczyną rozwoju szkodliwych grzybów sadzakowych. Jednocześnie roznoszą u roślin choroby wirusowe. Masowe pojawienie się mszyc może wiązać się z inwazją mrówek, które traktują je jak...trzodę chlewną (chronią owady, korzystając z ich spadzi zawierającej cukry).

Zwalczanie mszyc – ekologiczne i chemiczne sposoby

Przy zwalczaniu mszyc i innych szkodników roślin pokojowych w pierwszej kolejności warto zastosować ekologiczne środki.
Dużą skutecznością odznaczają się gnojówki z czosnku i cebuli. Średnie proporcje do 20 g surowca na 1 l wody. Ząbki lub łuski należy rozdrobnić i zalać letnią wodą. Pozostawia się na co najmniej 3-4 dni, można codziennie mieszać. Po tym czasie stosuje się na rośliny bez rozcieńczenia. Wada rozwiązania – gnojówki wydzielają nieprzyjemny, intensywny zapach. Ponadto dobrym sposobem są opryski oparte na bazie szarego mydła i oleju. Mechanizm ich działania polega na zalepianiu ciała mszyc, a przez to uniemożliwienie oddychania. W pewnym stopniu pomocna może być kąpiel roślin. To ograniczy chwilowo problem, ale nie daje aż tak dobrych rezultatów jak w przypadku zwalczania przędziorka. Taki półśrodek przyda się, aby zmniejszyć spustoszenie, do czasu zakupu lub przygotowania preparatu na mszyce.

>>Sprawdź też:

W sprzedaży dostępne są także gotowe ekologiczne preparaty na mszyce takie jak Himal (mydło ogrodnicze potasowe), Multi-Insekt (wodny roztwór w formie spryskiwacza), Spruzit (środek zawierający nieszkodliwą dla człowieka pyretrynę) i Agricolle (działający kontaktowo). W ogrodzie egzamin zdaje wspieranie i umożliwienie rozwoju naturalnym wrogom mszyc -np. złotookom i biedronkom, w domu niestety nie ma to większego znaczenia.

Mszyce
Autor: GettyImages Naturalnymi wrogami mszyc są biedronki

Chemiczne preparaty do zwalczania mszyc na roślinach pokojowych

W przypadku chemicznych środków ochrony roślin trzeba pamiętać, że opryski nie powinny być wykonywane w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie. Roślinę na czas zabiegu należy przenieść na zewnątrz (w sezonie) lub do budynku gospodarczego. Polecane środki to m.in. Decis Fastac i Sumi-alpha. Zabiegi z reguły trzeba ponowić po około 7 dniach.

Mszyce to wróg, z którym prędzej czy później każdy ma okazję zapoznać się. Strategie walki z mszycami są różne, wciąż jednak głównym argumentem jest właściwa uprawa roślin. Zapewnienie optymalnych warunków i odpowiednie wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych to klucz, który zmniejszy ryzyko wystąpienia wielu chorób i szkodników, w tym również  mszyc.
Nie bez przyczyny problemy u roślin doniczkowych najczęściej pojawiają się zimą lub na przedwiośniu, gdy nasze cenne okazy cierpią na wskutek niedostatecznej ilości światła, suchego powietrza, nadmiernego ciepła w mieszkaniach w okresie spoczynku bądź nadgorliwego podlewania w tym czasie.

>>Przeczytaj też:

Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.