Kwiaty doniczkowe na wiosnę: objawy chorobowe na roślinach doniczkowych

2015-03-31 13:10

Wiosną warto sprawdzić, w jakiej kondycji kwiaty doniczkowe przetrwały zimę, i w razie potrzeby należy odpowiednio zadziałać. Zobacz, jak wyglądają objawy chorobowe na popularnych domowych roślinach doniczkowych.

Ułatw swoim roślinom start na wiosnę. Obejrzyj je: może wymagają przesadzenia (korzenie wyrastające z doniczki; roślina jest za duża i ciężka, a pojemnik za mały, więc się przewraca), potrzebują więcej światła albo zaatakowały je choroby lub szkodniki. Jeżeli teraz o nie zadbasz, twój dom w ciągu kilku tygodni zamieni się w kwitnącą oranżerię.

Objawy chorobowe na domowych roślinach doniczkowych

  • Stefanotis traci liście. Jeden po drugim najpierw żółkną, a potem opadają. Kwiat ma za sucho lub za ciemno. Rada: przestaw go w widne miejsce i podlewaj tak, by ziemia nie przesychała. Latem codziennie zraszaj.
  • Trzykrotka staje się zbyt wiotka. Diagnoza: za mało słońca. Wtedy wydłużają się pędy, a liście tracą kolor. Rada: zapewnij trzykrotce dostęp światła. Możesz skrócić najbardziej wydłużone łodygi.
  • Cyklamen - szary nalot na liściach świadczy, że rozwinęła się choroba grzybowa. Rada: jeśli chcesz uratować kwiat, musisz go szybko spryskać preparatem grzybobójczym.
  • Gardenia - młode listki żółkną. Jeśli ich nerwy pozostają zielone, to oznacza chlorozę. Rada: raz podlej kwiat nawozem zawierającym żelazo, potem wodą bezwapniową.
  • Szeflera - wełniste plamki. Białe punkty na liściach i łodygach to wełnowce. Rada: ściągnij każdą plamkę wacikiem zwilżonym denaturatem, ewentualnie zastosuj środek owadobójczy.
  • Kroton - pajęczynka na spodniej stronie liści oznacza obecność przędziorków. Rada: odseparuj roślinę od pozostałych i szybko zastosuj preparat owadobójczy.
  • Kliwia - roślina wyrosła z doniczki. Za mały pojemnik oznacza dla rośliny niedobór ziemi (a jeśli rzadko podlewasz kwiat i go dokarmiasz – także wody i składników odżywczych). Nie będzie więc rósł i obficie kwitł. Rada: wybierz doniczkę o średnicy 3-4 cm większej niż poprzednia i zastosuj podłoże z dodatkiem gliny.

Zobacz w galerii zdjęć rysunki objawów chorobowych na roślinach doniczkowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.