Kwiaty doniczkowe na wiosnę: objawy chorobowe na roślinach doniczkowych

2015-03-31 13:10

Wiosną warto sprawdzić, w jakiej kondycji kwiaty doniczkowe przetrwały zimę, i w razie potrzeby należy odpowiednio zadziałać. Zobacz, jak wyglądają objawy chorobowe na popularnych domowych roślinach doniczkowych.

Ułatw swoim roślinom start na wiosnę. Obejrzyj je: może wymagają przesadzenia (korzenie wyrastające z doniczki; roślina jest za duża i ciężka, a pojemnik za mały, więc się przewraca), potrzebują więcej światła albo zaatakowały je choroby lub szkodniki. Jeżeli teraz o nie zadbasz, twój dom w ciągu kilku tygodni zamieni się w kwitnącą oranżerię.

Objawy chorobowe na domowych roślinach doniczkowych

  • Stefanotis traci liście. Jeden po drugim najpierw żółkną, a potem opadają. Kwiat ma za sucho lub za ciemno. Rada: przestaw go w widne miejsce i podlewaj tak, by ziemia nie przesychała. Latem codziennie zraszaj.
  • Trzykrotka staje się zbyt wiotka. Diagnoza: za mało słońca. Wtedy wydłużają się pędy, a liście tracą kolor. Rada: zapewnij trzykrotce dostęp światła. Możesz skrócić najbardziej wydłużone łodygi.
  • Cyklamen - szary nalot na liściach świadczy, że rozwinęła się choroba grzybowa. Rada: jeśli chcesz uratować kwiat, musisz go szybko spryskać preparatem grzybobójczym.
  • Gardenia - młode listki żółkną. Jeśli ich nerwy pozostają zielone, to oznacza chlorozę. Rada: raz podlej kwiat nawozem zawierającym żelazo, potem wodą bezwapniową.
  • Szeflera - wełniste plamki. Białe punkty na liściach i łodygach to wełnowce. Rada: ściągnij każdą plamkę wacikiem zwilżonym denaturatem, ewentualnie zastosuj środek owadobójczy.
  • Kroton - pajęczynka na spodniej stronie liści oznacza obecność przędziorków. Rada: odseparuj roślinę od pozostałych i szybko zastosuj preparat owadobójczy.
  • Kliwia - roślina wyrosła z doniczki. Za mały pojemnik oznacza dla rośliny niedobór ziemi (a jeśli rzadko podlewasz kwiat i go dokarmiasz – także wody i składników odżywczych). Nie będzie więc rósł i obficie kwitł. Rada: wybierz doniczkę o średnicy 3-4 cm większej niż poprzednia i zastosuj podłoże z dodatkiem gliny.

Zobacz w galerii zdjęć rysunki objawów chorobowych na roślinach doniczkowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE