Grill betonowy w ogrodzie - poradnik zakupowy i montażowy dla pasjonatów grillowania

2024-07-12 8:41

Grillowanie jest już stałym naszym rytuałem. Prefabrykowany grill betonowy to prosty, szybki i tani sposób na rodzinne biesiady w ogrodzie. Konstrukcje złożone z kilku-kilkunastu elementów można z łatwością kupić w wielu sklepach. Grill betonowy jest znacznie tańszy od tych budowanych z klinkieru lub innego materiału. Ponadto można go zamontować samodzielnie.

Grill betonowy
Autor: Kalbar Grill betonowy dobrze jest ustawić w osłoniętym od wiatru miejscu w ogrodzie

Grill betonowy to zestaw kształtek z betonu, które trzeba ustawić jedną na drugiej, żeby powstał charakterystyczny pionowy minidomek z paleniskiem, kominem, blatem roboczym i przegródkami na opał, naczynia i akcesoria. Do produkcji elementów na grill używa się betonu uszlachetnionego tak, żeby był odporny na wysoką temperaturę i naprężenia z nią związane. Element pełniący funkcję blatu może być dodatkowo barwiony. Wyposażenie grilla betonowego stanowią ruszty wykonane ze stali chromowanej, popielnik, czasem termometr.

Grill betonowy
Autor: Castorama Jeden z tańszych grilli betonowych z marketu budowlanego. Cena 428 zł

Ile kosztuje grill betonowy

Najprostsze typowe grille z betonu kosztują od 400 do 1500 zł. Na rynku znajdziemy też grille wykonane z betonu z dodatkiem kolorowych kruszyw, które wyglądają znacznie ładniej, nawiązują do kamienia naturalnego. Konstrukcje są rozbudowane o boczne elementy przykryte blatami, dzięki czemu powierzchnia robocza jest znacznie większa. Taki grill może mieć palenisko wyłożone płytkami szamotowymi i doprowadzenie powietrza do paleniska, co sprawia, że proces spalanie będzie przebiegać sprawniej. Metalowy czopuch jest trwalszy od betonowego. Takie grille betonowe mogą kosztować 2000-4000 zł.

Grill betonowy
Autor: Grille-Bielsko.pl Rozbudowany grill NormaN z betonu z dekoracyjnym kruszywem i metalowym czopuchem. Cena 4070 zł

Jak dobrać grill betonowy

Zanim kupimy grill betonowy, warto zastanowić się nad jego wymiarami i wyposażeniem. Ważne są:

  • wielkość paleniska i rozmiar rusztów, żeby dopasować je do przewidywalnej ilości potraw i liczby biesiadników,
  • możliwość ustawania rusztu na kilku poziomach, żeby regulować temperaturę grillowania
  • wielkość blatu roboczego, żeby wygodnie przygotowywać mięso do grillowania, a potem móc je odłożyć na tacę,
  • układ i wielkość półek na dole, żeby zmieścić opał, naczynia i akcesoria do grilla.

W niektórych lepszych modelach grilli betonowych można znaleźć rożen do pieczenia kurczaków oraz wbudowany termometr, żeby precyzyjniej kontrolować temperaturę grillowania i dobrać ją do potraw. Grill z rusztem i popielnikiem pozwala opalać go polanami drewna, czyli uzyskać efekt kominka w ogrodzie.

Grill betonowy
Autor: Darkom Grill betonowy Wulkanus pełniący też funkcje kominka i wędzarni

Gdzie i jak ustawić grill betonowy

Przed zakupem grilla betonowego dobrze jest wybrać miejsce w ogrodzie, gdzie zostanie on zamontowany na stałe. Bardzo ważne jest ustawienie go tak, żeby był osłonięty od wiatru. Jeśli nie będzie stał obok domu albo altany, tylko w otwartej przestrzeni, trzeba ustalić, z jakiego kierunku najczęściej wieje wiatr i ustawić grill betonowy plecami w tę stronę. W przeciwnym wypadku palenie będzie utrudnione, a biesiadnicy będą siedzieć w kłębach dymu.

Miejsce na grill betonowy w ogrodzie powinno być z dala od drzew, żeby nie spalić ich gałęzi. Najlepiej jest wybrać miejsce ustronne, prywatne, w którym można spokojnie grillować i biesiadować, nie zakłócając spokoju sąsiadów.

Grill betonowy
Autor: ArtBud Grill Tanatos o oryginalnej formie i dwoch dodatkowych blatach roboczych. Cena 1928 zł

Przygotowanie podłoża pod grill betonowy

Zależnie od modelu i wielkości grille betonowe ważą od 150 do 500 kg. Na szczęście są podzielone na kilka elementów o mniejszej wadze, co ułatwia montaż. Jednak ze względu na duży ciężar ważne jest odpowiednie przygotowanie równego i nośnego podłoża pod grill. Może być to powierzchnia utwardzona kostką brukową, płytami tarasowymi albo po prostu z wykonaną wylewką betonową.

Grill betonowy
Autor: Styrobud Górno Grill naśladujacy kominek z betonu architektonicznego. Cena 2030 zł

Montaż grilla betonowego

Grille z prefabrykatów są przygotowane do samodzielnego montażu. To prosta czynność polegająca na ustawieniu poszczególnych elementów jeden na drugim i połączeniu ich klejem odpornym na wysokie temperatury i mrozoodpornym. Są to kleje silikonowe, które nanosi się wąskim paskiem lub zygzakiem z tuby z aplikatorem.

Konstrukcja grilla jest podzielona na kilkanaście elementów, tak żeby nie były one zbyt ciężkie. Do przeniesienia i ustawienia największych potrzebne są dwie osoby. Podstawa to zwykle dwa elementy, które łączy się klejem w pionie. Żeby zachować trwałość połączenia, można się objąć dodatkowo ściągiem.

Przeczytaj też:

Na tak zmontowaną podstawę nakłada się blat. Trzeba dobrze rozmierzyć jego położenie, żeby był symetryczny. Komorę paleniska stanowią trzy ścianki, które trzeba ustawić również z zachowaniem symetrii konstrukcji. W bocznych ściankach są wyżłobienia do wprowadzenia rusztów. Muszą być one ustawione na tej samej wysokości. Niektóre modele grilli betonowych mają dodatkowy element na popiół na dole paleniska. Nad paleniskiem ustawia się zwężający się czopuch prowadzący do właściwego komina. W górnym elemencie kominowym jest otwór z boku służący jako wylot dymu. Komin od góry jest przykrywany czapką, żeby do wnętrza nie wpadała woda opadowa i śnieg. Czapka może mieć różny kształt i stanowić dekoracyjne zwieńczenie grilla. W bardziej reprezentacyjnych grillach czopuch z czapką może być wykonany z metalu.

POLECAMY: Kominek na tarasie. Ceglany kominek - instrukcja budowy >>>

Grill betonowy
Autor: Obi Grilla betonowy Zurich z metalowym czopuchem z czapką. Cena 2500 zł

Po zmontowaniu wszystkich elementów ich połączenia można zaszpachlować, a całą konstrukcję pokryć impregnatem, a następnie farbą do betonu. To sprawi, że grill betonowy będzie ładniej wyglądał i ochroni go przed destrukcyjnym wpływem czynnikiem atmosferycznych.

Przeczytaj też:

Grill betonowy
Autor: Grillcenter Grill betonowy Rondo z paleniskiem wyłożonym szamotem, popielnikiem i rożnem. Cena 2275 zł
Warto wiedzieć

Palenie w grillu betonowym

Korzystając z grilla betonowego, warto pamiętać, żeby nie rozpalać w nim intensywnego ognia, gdy jest nasiąknięty wodą po deszczach. Zbyt duży ogień może doprowadzić do powstania pęknięć w betonie, co może zmniejszyć trwałość grilla. W takiej sytuacji lepiej jest najpierw rozpalić w nim małą ilość węgla i pozwolić, aby konstrukcja z betonu powoli nagrzała się i podeschła. Dopiero po takim zabiegu można dosypać opału, żeby pewnym czasie gdy będzie rozżarzony rozpocząć grillowanie.

Grill betonowy
Autor: Styrobud Górno Grill betonowy K4 wykończony tak, że wygląda jak z cegły. Cena 1040 zł

QUIZ: Czy jesteś mistrzem grillowania? Sprawdź

Pytanie 1 z 9
Żeby potrawa z grilla miała wyjątkowy smak, warto ją przyprawić. Mięsa przed grillowaniem zwykle wkładamy do…