Róże rabatowe – gdzie je sadzić w ogrodzie i jak pielęgnować, ciekawe odmiany
Autor: Z.B.
Róże rabatowe. Hipnotyzująca wieloma dwukolorowymi kwiatami róża HANABI ‘Wekroalt’ ze względu na wyjątkową odporność jest stosowana w nasadzeniach zieleni miejskiej
Róże rabatowe są niskie, mają zwarty pokrój i obficie kwitną. Róże rabatowe znakomicie nadają się na ogrodowe rabaty, ale również do uprawy w pojemnikach. Przeczytaj, czym się wyróżniają róże rabatowe, gdzie je sadzić w ogrodzie i jak pielęgnować. Poznaj ciekawe odmiany róż rabatowych.
Do róż rabatowych zaliczamy róże bukietowe, wielokwiatowe i ich mieszańce, które charakteryzują się zwartym pokrojem i niską, średnią wysokością wynoszącą około 1 m. Róże rabatowe są krzewami bardzo obficie i długo kwitnącymi (od czerwca do października). Cenione są przede wszystkim za zachwycającą liczbę kwiatów – od 3 do 25 w bukiecie – oraz różnorodność ich kształtu (kwiaty mogą być pełne, półpełne i pojedyncze). Jedyną wadą róż wielokwiatowych jest, niestety, ich częsty brak zapachu.
Róże rabatowe - ciekawe odmiany róż rabatowych
Róże wielokwiatowe mogą zachwycać kwiatami:
- śnieżnobiałymi: odmiana SCHNEEWITCHEN,
- różowymi (w różnych odcieniach): APRICOT NECTAR, SCHACKENBORG, DIADEM, KUTNO
- żółtymi: GOLDEN HOLSTEIN, GOLDQUELLE.
- o barwach ciemniejszych, takich jak fiolet, karmin czy amarant: DEUTSCHE WELLE, ‘Joseph Guy’, PUSSTA, LAVAGLUT.
Aby wprowadzić więcej kolorów do naszego ogrodu można zdecydować się na tzw. róże pstrokate – takie kwiaty mają np. odmiany CUBA DANCE, SAMBA, RUMBA czy wyjątkowo mrozoodporna ‘Wekroalt’, która może być prowadzona także jako pnącze.Bardzo efektowne są odmiany ‘The Fairy’, ‘Lovely Fairy’, ‘Muttertag’czy ‘Happy’, które nie tylko zachwycą mnóstwem drobnych kwiatuszków zebranych w bukiety ale także dobrze okryją glebę tworząc zwarty krzew.Wyróżnia się także karłową grupę róż rabatowych o wysokości do 30 cm, które przede wszystkim uprawia się w pojemnikach, ale także stosuje się jako element kompozycji skalniaków. Przykładowe odmiany to: wyjątkowo odporna na mróz odmiana ‘Herpiccolo’ o czerwono pomarańczowych kwiatach oraz ‘Sweet Sunblaze’ o różowych kwiatach.
Róże rabatowe: pielęgnacja
Róże rabatowe są bardziej odporne na mróz niż odmiany róż wielkokwiatowych, a do tego są długowieczne i dość odporne na choroby. Posadzone na odpowiednim stanowisku róże rabatowe tworzą na wiele lat zachwycający efekt w ogrodzie.Róże rabatowe należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie półcienistych, jednak nie pod okapem dużych drzew. Trzeba zapewnić glebę dobrze nawożoną, umiarkowanie wilgotną lub próchniczą. Na zimę róże rabatowe należy kopczykować i okrywać (np. agrowłókniną). Wiosną róże przycinamy, zachowując ich swobodny pokrój. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać.
>>Przeczytaj też: Przycinanie róż przed zimą – czy ciąć róże przed zimą?
Róże rabatowe: zastosowanie w ogrodzie
Róże rabatowe najlepiej sadzić w grupach jednogatunkowych (jednak w różnych odmianach). W ten sposób uzyskamy harmonijny wygląd rabaty złożonej z roślin o tym samym pokroju, jednak w różnej kolorystyce stonowanej lub kontrastującej (w zależności od upodobań). Rabaty różane można zakładać wzdłuż ścieżek, tworząc z róż rabatowych swobodne żywopłoty, lub sytuować grupy róż wielokwiatowych w trawniku tworząc kolorowe klomby. Róże rabatowe ze względu na niewysoki wzrost warto sadzić przy różach pnących, ale także tworzyć z nich kompozycje z bylinami czy krzewami.