Potnij i rozsyp pod krzewem róży. Będzie kwitła przez całe lato, a kwiatów będzie mnóstwo

2024-04-18 12:36

Czym nawozić róże w ogrodzie, aby pięknie kwitły przez cały sezon i robiły oszałamiające wrażenie na sąsiadach? Sam możesz zrobić skuteczny nawóz z pewnego owocu, który jest bogaty w fosfor oraz potas. Róże uwielbiają te pierwiastki. Nie dość, że pięknie rozkwitną, to będą też bardziej odporne na choroby. Skorzystaj z naszych przepisów na domowy nawóz do róż.

Spis treści

  1. Domowe patenty na przygotowanie nawozu pod róże
  2. Oprysk na mszyce - jak zrobić?
  3. Nawóz z bananów nie tylko do róż
#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż

Domowy nawóz do róż można zrobić ze skórek bananowych. Okazuje się, że to nie tylko niepotrzebny bio-odpad, ale cenny składnik, potrzebny do samodzielnego wykonania bardzo skutecznego nawozu. Możemy go stosować nie tylko do zasilania roślin, ale także – odstraszania mszyc.

Skórki od banów są przede wszystkich cennym źródłem potasu i fosforu, ponadto kwasu krzemowego, wapnia, magnezu i siarki. Pamiętajmy jednak, aby dobrze umyć skórki od bananów, zanim zrobimy z nich nawóz. W artykule przepisy, jak zrobić nawóz ze skórek od bananów.

Domowe patenty na przygotowanie nawozu pod róże

Najprostszy sposób na nawóz ze skórek banana pod róże to zakopanie świeżych, pociętych na kawałki lub zblendowanych skórek bezpośrednio w podłożu, gdzie rosną róże lub tam gdzie mamy zamiar posadzić nowy krzew. W czasie sadzenia czy przesadzania roślin najlepiej usypać wcześniej warstwę drenażową, pokryć ją odrobiną żyznej ziemi, następnie wyłożyć pozostałości po bananach, przysypać je ziemią i posadzić roślinę.

Skórki banana rozkładają się, powoli uwalniając składniki pokarmowe. Ponadto wpływają na polepszenie struktury gleby. Proces rozkładu skórki jest powolny, substancje pokarmowe uwalniane są w ciągu kolejnych tygodni, podobnie jak w przypadku nawozów długo działających.

Jest jeszcze kilka innych sposobów na zrobienie nawozu z użyciem skórki z bananów. Poniżej przepisy.

  • Nawóz z bananów w formie zmielonej

Skórki z bananów można pociąć na małe kawałki i wysuszyć. Aby przyśpieszyć proces, warto je umieścić w piekarniku. Po wysuszeniu można je po prostu rozkruszyć na małe kawałki lub zmielić. Taki nawóz z bananów wykorzystuje się do produkcji zawiesiny. Rozrabia się go z wodą i podlewa rośliny. Można stosować go dolistnie (także jako ochronę przed szkodnikami).

  • Kiszonka z bananów

Można zrobić również kiszonkę ze skórek bananów. W tym celu należy zalać świeże skórki przegotowaną, lekko ciepłą wodą wodą i odstawić w ciepłe miejsce. Nawóz będzie gotowy po około 14 dniach. Kiszonkę rozcieńczamy z wodą przed podlaniem krzewów.

  • Gnojówka ze skórek bananów

Oprysk na mszyce - jak zrobić?Skórki z bananów można wykorzystywać podobnie jak ekologiczne gnojówki z pokrzywy, skrzypu czy krwawnika. Rozdrobnione skórki bananów zalewa się wodą i odstawia na około 2 tygodnie pod przykryciem. Roztwór zaleca się codziennie mieszać. Prace najlepiej wykonywać w odległym miejscu w ogrodzie, gdyż gnojówka wydziela intensywny, specyficzny zapach. Po tym czasie gnojówkę z bananów można wykorzystywać do podlewania roślin (najlepiej w rozcieńczeniu 1:10). Dużo szybciej można wyprodukować nawóz z bananów, który stosuje się bez rozcieńczenia. Sposób sporządzania jest podobny, skórki bananów zalane wodą pozostawia się na 1-2 doby.

Nawozy ze skórek bananów możemy też stosować, nie tylko do róż, ale również do innych roślin ogrodowych, pod warunkiem, że lubią one potas i fosfor.

Oprysk na mszyce - jak zrobić?

Co ciekawe, nawóz ze skórek bananów możemy również stosować dolistnie. To mniej popularny sposób, ale bardzo skutecznie odstrasza mszyce.

Świeże i wymyte skórki bananów należy włożyć do dużego słoika, następnie zalać je ciepłą wodą. Po dwóch dniach otrzymamy roztwór, który przed pryskaniem krzewów należy wymieszać z wodą w proporcji 1:1. Takim roztworem spryskujemy róże, które zostały zaatakowane przez mszyce.

Nawóz z bananów nie tylko do róż

Skórki bananów idealnie nadają się też do zrobienia wyciągu do podlewania roślin doniczkowych. Aby go zrobić świeżą skórkę z banana umieszczamy w litrowym słoiku, następnie zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na 1-2 dni. Po tym czasie woda zrobi się zawiesista. I takim wyciągiem z bananów możemy podlewać rośliny. Do przygotowania płynnego nawozu dla roślin można też wykorzystać skórkę banana uprzednio wysuszoną (np. na papierze na grzejniku), podzieloną na mniejsze kawałki, którą wkładamy do słoika o pojemności 1 litra wypełnionego letnią wodą. Przykrywamy folią i i odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce na dwa dni (jeszcze lepiej na siedem dni). Po tym czasie płynny nawóz jest gotowy i można nim podlewać rośliny (domowe rośliny doniczkowe albo rośliny ogrodowe). Możemy nim też opryskiwać rośliny w celu odstraszenia mszyc.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.