Uprawa róż w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować róże ogrodowe

2019-03-29 8:05

Uprawa róż w ogrodzie przynosi mnóstwo satysfakcji. Kwitnące krzewy róż zachwycają każdego miłośnika ogrodów. Obfite i długie kwitnienie róż gwarantuje prawidłowa pielęgnacja krzewów. Poradnik o tym jak sadzić i pielęgnować róże ogrodowe.

Ogród różany może być barwny i wonny od wczesnego lata aż do jesieni. Rozmaitość rodzajów i kolorów róż zachęca do sadzenia ich w naszych ogrodach. Jednak róże w ogrodzie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. >>Przeczytaj też: Róże ogrodowe – charakterystyka i zastosowanie grup róż

Uprawa róż: stanowisko dla krzewów róż

Gdzie posadzić róże? Te wspaniałe kwiaty najlepiej rosną w piaszczysto-gliniastej glebie z dużą zawartością próchnicy, w słonecznych miejscach. Jednak różom o ciemnych kwiatach w miejscu, gdzie silnie operuje słońce, grozi poparzenie – przy południowej ścianie domu lepiej więc sadzić odmiany róż o jasnych kwiatach. Róże w ogrodzie źle rosną w cieniu przy północnych ścianach i pod koronami drzew, w przeciągach, jakie panują przy narożnikach budynków, oraz w glebie ciężkiej i wilgotnej.

Większość szlachetnych odmian róż rozmnaża się przez okulizację i szczepienie na silnie rosnącym dzikim pędzie (podkładce); odmiany parkowe i okrywowe róż często rosną na własnym korzeniu. Sadzonki róż najlepiej jest kupować w szkółkach lub sklepach ogrodniczych. Róże w ogrodzie można sadzić wiosną lub jesienią, a te sprzedawane w pojemnikach także latem.

Uprawa róż ogrodowych - sadzenie krzewów róż

Przed sadzeniem róż należy odpowiednio przygotować teren. Glebę należy przekopać, usunąć chwasty. Jeśli podłoże jest ubogie, można je wzbogacić kompostem. Po dwóch tygodniach można sadzić róże.Przed posadzeniem róż. Najpierw usuwa się korzenie uszkodzone, a zdrowe skraca do 20–25 cm. Następnie róże zanurza się na cały dzień w wodzie z dodatkiem preparatu grzybobójczego. Na dnie wykopanego dołka usypuje się kopczyk ziemi urodzajnej i rozkłada na nim korzenie krzewu. Uwaga! Miejsce szczepienia po zasypaniu korzeni ziemią, ugnieceniu jej i podlaniu powinno znaleźć się tuż nad powierzchnią gleby. Na zimę wokół krzewu można usypać kopczyk ziemi (około 20 cm), który będzie chronił korzenie.

Uprawa róż
Autor: GettyImages Prawidłowo pielęgnowane róże odwdzięczą się obfitym kwitnieniem

Uprawa róż - cięcie. Jak ciąć róże miniaturowe, pienne, pnące, okrywowe

  • Cięcie róż: wielkokwiatowe i wielokwiatowe róże – zostawiamy od czterech do sześciu (u wielokwiatowych więcej) młodych pędów. Aby uzyskać mniej, ale większych kwiatów, wykonujemy silnie cięcie róż, nad trzecim, czwartym pąkiem (oczkiem), by zaśmieć dużo kwiatów na krótszych pędach, tniemy wyżej, nad piątym, szóstym pąkiem.
  • Cięcie: róże miniaturowe. Wykonujące cięcie róż miniaturowych zostawiamy nawet kilkanaście młodych pędów, które skracamy na pięć–osiem oczek (mniej więcej 15 cm nad ziemią). Dzięki temu krzewy zagęszczą się i będą obficie kwitły.
  • Cięcie: róże pienne. Prawidłowe cięcie tych róż wykonujemy następująco: zaszczepione w koronie pędy odmiany szlachetnej tniemy za drugim–czwartym oczkiem i usuwamy pędy wyrastające z podkładki.
  • Cięcie: róże pnące. Cięcie róż pnących: zaczynamy je formować w czwartym roku po posadzeniu. Kwitną najczęściej na pędach kilkuletnich, więc co 2–3 lata wycinamy przy ziemi te najstarsze. U odmian róż o wiotkich pędach skracamy starsze o 1/3 długości.
  • Cięcie: róże okrywowe i parkowe. Róże okrywowe i parkowe potrzebują cięcia odmładzającego wykonywanego co 4–6 lat. Mocno skracamy nazbyt rozrośnięte okazy okrywowych. U odmian pochodzących od dzikich róż nie usuwamy przekwitłych kwiatów, ponieważ zawiązują one ozdobne owoce. Miejsce cięcia róż warto posmarować preparatem ułatwiającym gojenie ran (Funabenem, Lac Balsamem, Eco Balsamem).

Uprawa róż: podlewanie

Podlewanie róż. Należy dbać, aby ziemia wokół krzewów róż nie przesychała, ale była stale lekko wilgotna. Na glebach przepuszczalnych można zainstalować nawadnianie kropelkowe. Podlewając ręcznie, róbmy to wczesnym rankiem, tak aby słońce jak najszybciej osuszyło liście i pędy. Inaczej narazimy róże na choroby.

>> Przeczytaj też:

Zobacz wideo: Rodzaje krzewów róż

Róże w ogrodzie: rodzaje krzewów róż
Nasi Partnerzy polecają