Donice na taras, balkon i do ogrodu – jak wybrać i co w nich posadzić?

2023-05-02 7:02

Obsadzone roślinami donice na taras to prosty sposób na upiększenie przestrzeni i „podkręcenie” stylistyki ogrodu. W donicach na taras oprócz roślin jednorocznych warto sadzić również gatunki wieloletnie, tworząc aranżacje, które nie zmienią się przez lata.

Spis treści

  1. Nie tylko nowoczesne donice na taras
  2. Jaka donica na zewnątrz?
  3. Donice na taras – inspiracje
  4. Czym wypełnić duże donice?
  5. Co posadzić w dużej donicy na tarasie?
  6. Zobacz, jak zrobić to krok po kroku

Dzięki donicom ogród jest ciekawszy i bardziej malowniczy. Przyciągają wzrok, dlatego można nimi zaakcentować wybrany fragment działki.

Interesująco wyglądają kompozycje z roślin wieloletnich, które – w przeciwieństwie do gatunków sezonowych – bywają dekoracyjne także jesienią i zimą. Ustawia się je nie tylko na tarasie. Dla osób, które mają tylko balkon, tworzą namiastkę prawdziwego ogrodu.

Nie tylko nowoczesne donice na taras

Są ważnym, widocznym elementem kompozycji ogrodu, dlatego stylem i barwą powinny nawiązywać do charakteru otoczenia. Ich oferta jest ogromna. Można kupić pojemniki o surowym, geometrycznym kształcie, pasujące do nowoczesnych domów, a także takie, które wyglądają jak przeniesione z minionych epok. Do wyboru są śródziemnomorskie amfory i donice o swojskim, rustykalnym dizajnie.

Przeczytaj i zainspiruj się:

Donice na taras
Autor: Piotr Mastalerz Powierzchnia miejskich działek czasami bywa tak mała, że nie pozostaje zbyt dużo miejsca na rabaty. Można je zastąpić kompozycją z roślin wieloletnich w donicach ustawionych na tarasie

Jaka donica na zewnątrz?

Pojemniki do sadzenia roślin na tarasie muszą być trwałe i mrozoodporne, wytrzymałe na uderzenia i zarysowania. W dnie powinien być otwór umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Niektóre pojemniki, najczęściej drewniane, są od środka wyłożone materiałem izolacyjnym. To dobrze, bo chronią korzenie roślin przed mrozem i nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać przez zimą.

Jeśli nie ma takiej izolacji, można samemu wyłożyć ścianki pojemnika od środka 2-3-centymetrowym styropianem, pozostawiając w dnie otwór odpływowy.

Donice na taras – inspiracje

Wykonuje się je z różnych materiałów. Oprócz tradycyjnej, ciągle modnej ceramiki czy drewna, dostępne są różnej wielkości pojemniki z betonu architektonicznego, który doskonale sprawdza się w minimalistycznym, nowoczesnym otoczeniu. Podobny charakter mają donice ze stali nierdzewnej, a także pokryte patyną skrzynie z blachy corten. W wielu ogrodowych wnętrzach dobrze będą wyglądały pojemniki ze sztucznego kamienia o nieco nostalgicznym charakterze.

Warto zwrócić uwagę na donice z włókna szklanego. Zależnie od wykończenia mogą wiernie imitować kamień, ceramikę, beton, a nawet metal. Są lekkie, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, deszcz czy promienie UV. Łatwo je utrzymać w czystości.

Donice na taras
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Michał Owadowicz Bardzo dobry efekt uzyskuje się przez zestawienie takich samych donic obsadzonych identycznymi roślinami. Tu królują przycinane w kule bukszpany posadzone w donicach ceramicznych dobranych do cegieł, z których zbudowano ściany i murki w ogrodzie

Czym wypełnić duże donice?

Bardzo dobra jest ziemia kompostowa, czyli przesiany przez sito dojrzały, dobrze rozłożony kompost. Ma dużo próchnicy, która jest źródłem składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu roślin, poza tym długo trzyma wilgoć. Można do niej dodać nawóz wolno działający lub naturalny granulowany obornik w dawkach zalecanych przez producenta.

Donice na taras można też wypełnić gotowym podłożem do roślin balkonowych. Dobrze, jeśli zawiera ono hydrożel ogrodniczy. Jest to związek, który w czasie podlewania łatwo pęcznieje i zatrzymuje wodę, więc nie ucieka ona przez otwór w doniczce ani nie paruje do atmosfery. Dzięki temu ziemia dłużej pozostaje wilgotna i nie trzeba jej stale nawadniać. Hydrożel można kupić oddzielnie i dodać go do ziemi przed posadzeniem roślin.

Na dnie donic układa się 2-3-centymetrową warstwę drenażu ze żwiru lub keramzytu (ważne, żeby był otwór umożliwiający odpływ nadmiaru wody). Jeśli pojemniki są wysokie, nie trzeba ich całych wypełniać żyznym podłożem. Na dole można umieścić warstwę pokruszonego styropianu, keramzyt albo odwróconą do góry dnem plastikową donicę i dopiero na nich umieścić podłoże dla roślin grubości 30-40 cm.

WARTO WIEDZIEĆ

Ziemia dla wrzosów i rododendronów

Trzeba pamiętać, że niektóre gatunki dobrze rosną w kwaśnej glebie. To między innymi azalie, różaneczniki, pierisy, kalmie, golterie i wrzosy. W sprzedaży są dla nich gotowe podłoża przygotowane na bazie kwaśnego torfu, ale łatwo je też zrobić samemu, mieszając w równych ilościach kwaśny torf wysoki, rozdrobnioną korę oraz ziemię liściową lub zwykły, dobrze rozłożony kompost. Do tak przygotowanej mieszanki należy dodać nawóz do roślin wrzosowatych lub różaneczników w ilości podanej na opakowaniu.

Donice na taras
Autor: Andrzej Szandomirski Z wysokich donic na tarasie i bujnych traw (między innymi liczne odmiany miskantów), może powstać efektowna przesłona wydzielająca miejsce wypoczynku

Co posadzić w dużej donicy na tarasie?

W donicach, o ile są odpowiednio duże, można uprawiać wszystkie rośliny, także drzewa. Wybierając gatunki wieloletnie, warto zwrócić uwagę na te, które nie są wymagające, dobrze znoszą suszę i są odporne na choroby. Ich pielęgnacja będzie łatwiejsza.

Rośliny do obsadzania donic na taras powinny mieć ładny pokrój i dekoracyjne liście:

  • z drzew i krzewów najlepsze są odmiany wolno rosnące, karłowe oraz płożące, które malowniczo zwisają na ściankach pojemnika;
  • ładnie też wyglądają i prawie nie zmieniają wielkości rośliny szczepione na pniu, na przykład trzmieliny Fortune’a, róże, wierzby czy drzewka owocowe;
  • warto posadzić rośliny zimozielone, bo są atrakcyjne przez cały rok. Często są oferowane w formie topiarów, czyli mają ukształtowane korony – najczęściej w bryły geometryczne lub spirale;
  • grupą, która bardzo dobrze wygląda w pojemnikach, są trawy i turzyce.

Jeżeli nie mamy chłodnego i widnego miejsca, w którym rośliny mogłyby zimować (między innymi albicje, bugenwille, cytrusy, fuksje, lawendy francuskie, oleandry, pruszniki, wawrzyny szlachetne), należy wybrać gatunki odporne na mróz.

Tu przeczytasz więcej na temat sadzenia i pielęgnacji roślin na tarasie i balkonie:

A może spróbujesz samodzielnie wykonać donicę na taras?

Zobacz, jak zrobić to krok po kroku