Kwiaty do donicy przed dom. Przepiękne rośliny udekorują każdy taras! Musisz je mieć

2024-04-16 11:23

Rośliny w donicach tworzą oprawę tarasu - miejsca, które jest strefą pośrednią między domem i ogrodem. Dzięki nim możemy mieć zawsze efektowną aranżację, bo przekwitłe lub chorujące egzemplarze łatwo zastąpić nowymi. Jakie kwiaty powinny znaleźć się w donicach przed domem? Jak o nie dbać?

Spis treści

  1. W jaką ziemię sadzić rośliny na tarasie?
  2. Jakie rośliny na taras?
  3. Rośliny zdobią taras od wiosny do jesieni
  4. W czym uprawiać rośliny na tarasie - donice, skrzynie czy kosze?
  5. Czy rośliny na tarasie trzeba przesadzać?
  6. Czym nawozić rośliny na tarasie?
  7. Zimowanie roślin tarasowych
  8. Jak chronić przed chorobami rośliny na tarasie?

W skrzynkach i donicach zwykle sadzimy rośliny sezonowe, ale bardzo atrakcyjne są też kompozycje z roślin wieloletnich, które można uzupełniać jednorocznymi. Na tarasie urosną nawet drzewa, krzewy i pnącza. Niestety, często po pięciu-sześciu latach zaczynają marnieć – to sygnał, że korzenie nie mają już miejsca i najwyższa pora przenieść roślinę do ogrodu. Wybierając gatunki do obsadzania pojemników, trzeba zwracać uwagę na ich wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Większość roślin sezonowych preferuje miejsca słoneczne i żyzną ziemię.

W jaką ziemię sadzić rośliny na tarasie?

Najlepiej kupić gotowe podłoże do kwiatów balkonowych. Zawiera ono nawozy, a często także hydrożele, które zatrzymują wodę, a potem stopniowo oddają ją roślinom. Jeśli chcemy sadzić w pojemnikach gatunki wieloletnie, należy spełnić ich indywidualne potrzeby i wybrać podłoże przeznaczone dla określonej grupy roślin. Do pojemników niezbyt nadaje się ziemia z ogrodu. Zazwyczaj ma gorszą strukturę – jest zbyt zbita lub za bardzo piaszczysta.

Jakie rośliny na taras?

  • Jednoroczne uprawiane z rozsady: aksamitka, cynia, heliotrop, lobelia, petunia (i pochodzące od nich surfinie oraz Milion Bells), smagliczka, tytoń ozdobny, werbeny (także wywodzące się od nich Temari i Tapien) oraz pnącza – kobea i wilec. Sadzi się je po 15 maja.
  • Jednoroczne siane wprost do gruntu: agastache, chaber bławatek, dziwaczek, kosmos, maciejka, nagietek, nasturcja, ośmiał, porcelanka, ślazówka. Wysiewa się je zazwyczaj wiosną w marcu-kwietniu, a niektóre można też jesienią, aby wcześniej zakwitły (nagietki, smagliczki, kosmos, agastache). Rośliny wrażliwe na chłód, jak groszek pachnący i fasola ozdobna, wysiewa się po 15 maja.
  • Dwuletnie: bratki, stokrotki. Można je sadzić już w kwietniu, bo dobrze znoszą niską temperaturę.
  • Wieloletnie zimujące w pomieszczeniach: begonie bulwiaste (zimują bulwy), dalie (zimują kłącza), fuksje, koleusy, lantany, pelargonie, plektrantusy, scewole. Sadzi się je po 15 maja.
  • Rośliny cebulowe: hiacynty, krokusy, tulipany, narcyzy (sadzi się je we wrześniu i w październiku) oraz accidantery, mieczyki, frezje, tygrysówki (sadzi się je w maju).
  • Byliny: astry krzaczaste, bergenie, funkie, goździki ogrodowe, lawendy, liliowce, rozchodniki i rojniki, żurawki.
  • Krzewy i drzewa: karłowe odmiany roślin iglastych i liściastych, krzewy szczepione na podkładkach w formie niewielkich drzewek, odmiany drzew owocowych osiągające niewielkie rozmiary, róże miniaturowe, pnące, rabatowe i szczepione na pniu oraz dobrze znoszące formowanie zimozielone bukszpany i ostrokrzewy. Wiele szkółek przygotowuje drzewa strzyżone i formowane na podporach i stelażach.
  • Pnącza: bluszcz, powojniki, wiciokrzewy, winobluszcze trój- i pięcioklapowy.
  • Warzywa: dynia, fasola, ogórek, pomidor, rukola, sałata.
  • Zioła jednoroczne: bazylia, cząber, majeranek.
  • Zioła wieloletnie: lebiodka (oregano), rozmaryn, tymianek, szałwia, mięta, szczypiorek. Wiele z nich ma odmiany o barwnych i pstrych liściach.

Nie przegap:

Rośliny zdobią taras od wiosny do jesieni

Nasadzenia w pojemnikach warto zaplanować tak, żeby zdobiły otoczenie od wiosny do jesieni. Najwcześniej, bo już w kwietniu, rozwijają się rośliny cebulowe. W tym okresie, jeśli pogoda sprzyja, można też sadzić bratki i stokrotki, które wytrzymują lekkie przymrozki (ale trzeba pamiętać, że w połowie lata będą słabo kwitły i staną się podatne na atak mączniaka – wtedy należy je usunąć).

Po 15-tym maja można już wysadzać wszystkie rośliny sezonowe. Cennym elementem kompozycji są rośliny o zwisających pędach ozdobne z liści (plektrantusy, kocanki włochate, dichondra srebrzysta). Silnie się rozrastają i pozostają efektowne aż do pierwszych mrozów.Jesienią, gdy większość roślin kończy wegetację, warto w miejsce tych, które przestały już zdobić, posadzić wrzosy, chryzantemy i mrozy wytrzymujące niewielkie przymrozki.

Przeczytaj też:

W czym uprawiać rośliny na tarasie - donice, skrzynie czy kosze?

Pojemniki, w których posadzone są rośliny na tarasie, powinny im stwarzać jak najlepsze warunki rozwoju, a przy tym podkreślać ich urodę i równocześnie same zdobić. Trzeba więc ich kształt, barwę i materiał, z którego są zrobione, dopasować do charakteru balkonu czy tarasu, a także do architektury, której mają towarzyszyć. Mogą być ceramiczne, drewniane, metalowe, z włókna kokosowego, bambusa, wikliny, a nawet szklane. Te przeznaczone dla roślin wieloletnich zimujących w ogrodzie muszą być mrozoodporne. Ponieważ większość roślin nie toleruje zalewania korzeni, w dnie powinny być otwory odpływowe. Dodatkowo warto nasypać warstwę drenażu z keramzytu lub żwiru granitowego (jej grubość zależy od głębokości pojemnika). Od kilku lat w sprzedaży są donice o podwójnym dnie. Dzięki ich specjalnej konstrukcji nadmiar wody nie wypływa na zewnątrz, ale jest gromadzony i sukcesywnie wykorzystywany przez rośliny.

Przeczytaj też:

Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Czy rośliny na tarasie trzeba przesadzać?

  • Drzew i krzewów lepiej nie przesadzać w kolejnych latach, ale wiosną i jesienią usuwać nieco wierzchniej warstwy gleby i dosypywać żyznej.
  • Byliny dobrze jest wiosną przesadzać ostrożnie do nowych, nieco większych pojemników. Przy tej okazji można zmieniać kompozycje. Swoje towarzystwo lubią między innymi róże i lawenda oraz róże i czosnek.
  • Rośliny sezonowe (jednoroczne i zimujące w pomieszczeniach) należy co roku sadzić do nowej ziemi.

Ubiegłoroczne podłoże najlepiej przenieść na kompostownik.

Czym nawozić rośliny na tarasie?

Rośliny uprawiane w donicach, a więc w niewielkiej ilości ziemi, muszą być regularnie zasilane. Najwygodniejsze w użyciu są nawozy wolno działające, na przykład w postaci pałeczek, bo stosuje się je tylko raz, dwa razy w sezonie. Jeśli decydujemy się na nawozy rozpuszczane w wodzie (podlewa się nimi rośliny), warto wybierać te dla konkretnych grup roślin. Drzewa i krzewy należy zasilać połową zalecanej dawki, żeby zbyt szybko nie rosły, natomiast do zasilania warzyw i ziół wybierać nawozy organiczne,na przykład biohumusowe.

Zimowanie roślin tarasowych

  • Zimowanie roślin w pomieszczeniu

Rośliny wieloletnie wrażliwe na niską temperaturę, czyli begonie bulwiaste, fuksje, koleusy, lantany, pelargonie, plektrantusy, sundaville, scewole, trzeba przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C. Można przyciąć im pędy mniej więcej 10-15 cm nad ziemią. Do pierwszych dni marca należy je podlewać oszczędnie, a później zwiększyć ilość wody. Gdy wypuszczą nowe pędy, warto z nich zrobić sadzonki. W podobny sposób można przechowywać datury i oleandry, a także kobee. Rośliny cebulowe i bulwiaste wrażliwe na niską temperaturę wykopujemy we wrześniu lub październiku (accidantery, mieczyki, dalie, pacioreczniki, tygrysówki, frezje) i po przesuszeniu umieszczamy w chłodnym i przewiewnym miejscu.

  • Zimowanie roślin na tarasie

Rośliny wieloletnie i cebulowe zimujące na zewnątrz warto przenieść w zaciszne miejsce tarasu i starannie okryć, gdy temperatura spadnie poniżej 1°C. To ważne, ponieważ korzenie znajdują się w niedużej bryle ziemi i grozi im przemarznięcie. Dlatego roślinę wraz z pojemnikiem trzeba owinąć matą słomianą, jutą, włókniną lub pianką polietylenową. Pojemnik nie może stykać się z podłożem.Należy go ustawić na desce lub innej podkładce, która nie będzie nasiąkać wodą. Jeżeli rośliny są w miejscu zadaszonym, nie można zapominać o podlewaniu ich w cieplejsze dni.

Przeczytaj też:

warto wiedzieć

Jak chronić przed chorobami rośliny na tarasie?

Choroby wirusowe, bakteryjne i grzybowe pojawiają się niespodziewanie i trudno się z nimi walczy. Trzeba wykonywać opryski preparatami chemicznymi (zachowując szczególną ostrożność, bo są szkodliwe dla ludzi). Można jednak opryskiwać rośliny oraz ziemię wokół nich zaraz po posadzeniu (albo po dostrzeżeniu pierwszych symptomów choroby) preparatami pochodzenia naturalnego, takimi jak Bioczos, Biochikol czy Antifung. Działają one osłonowo i zwalczają choroby.Preparaty, które wzmacniają odporność roślin, można też zrobić samodzielnie:

preparat z czosnku – dwa ząbki czosnku zalać 1 l gorącej wody i pozostawić na trzy-cztery godziny. Zimnym roztworem podlewać i opryskiwać rośliny. Preparat musi być od razu wykorzystany, nie można go przechowywać;

preparat z wrotycza – garść pociętych liści zalać 1 l gorącej wody i podgrzewać przez 15 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Po przestudzeniu podlewać i opryskiwać tym płynem rośliny.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Aranżacja tarasu - dodatki i meble tarasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.