Jakie kwiaty na jesień na balkon? Najlepsze kwiaty do pojemników na jesienne dekoracje balkonu i tarasu

2023-09-05 8:46

Jakie kwiaty jesienią będą najlepsze na balkon? Pod koniec sezonu wiele roślin balkonowych nie wygląda już tak atrakcyjnie, jak latem. Warto zatem aranżację balkonu i tarasu uzupełnić kwiatami jesieni. Poznaj najlepsze jesienne kwiaty na balkon: wrzosy, chryzantemy, astry i rozchodniki.

Koniec sezonu to dla wielu roślin koniec wegetacji, co widać nie tylko w ogrodach, ale też na balkonach i tarasach. Dotychczas tonące w morzu kolorowych kwiatów, powoli pustoszeją i tracą urok, gdyż zdobiące je rośliny przekwitają lub zamierają. Jesienią w dobrej kondycji pozostają na balkonach jedynie niezawodne pelargonie, które jednak nie zawsze są w stanie wypełnić pustkę po innych kwiatach. Nie oznacza to jednak, że nasze balkony i tarasy o tej porze roku muszą stać się mało atrakcyjne i smutne, gdyż miejsce przekwitłych roślin z powodzeniem mogą zająć posadzone w donicach kwiaty jesieni.

Spis treści

  1. Wrzosy w jesiennej aranżacji balkonu i tarasu
  2. Chryzantemy jesienią na balkonie i tarasie
  3. Marcinki, czyli astry bylinowe na jesiennym balkonie
  4. Rozchodnik okazały na jesienny balkon i taras

Wrzosy w jesiennej aranżacji balkonu i tarasu

Jednymi z najpopularniejszych roślin na jesienne balkony są urocze i romantyczne wrzosy pospolite. Do niedawna kojarzone głównie z niepozornymi, małymi krzewinkami spotykanymi w lesie, obecnie dostępne w tak wielu odmianach ozdobnych, że każdy z pewnością znajdzie wśród nich coś dla siebie. Jedne zachwycają kolorowymi liśćmi ('Robert Chapman', 'Winter Red', 'Boskoop', 'Gold Knight'), inne kolorowymi pączkowymi kwiatami ('Alexandra', 'Larissa'), a jeszcze inne uroczymi kwiatkami, przypominającymi maleńkie różyczki ('Alba Plena', 'Annemarie', 'Elsie Purnell', 'J.H.Hamilton', 'Radnor').

Kwiaty wrzosów w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory, począwszy od białego ('Alba Plena'), przez różne odcienie różu i czerwieni ('J.H.Hamilton', 'Allegro', 'Dark Beauty', 'Colette') aż po fiolet ('Darkness'). Poszczególne odmiany wrzosów mogą różnić się także wysokością i pokrojem (osiągają od 15-25 cm wysokości do 50-60 cm i mogą być mniej lub bardziej zwarte), dlatego można z nich tworzyć ciekawe kompozycje na balkon i taras. Jeśli wrzosy mają być ozdobą przez kilka jesiennych tygodni, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Jako rośliny wrzosowate, wrzosy wymagają żyznego, przepuszczalnego, próchniczego podłoża, koniecznie o kwaśnym odczynie pH. Dobrze rosną w słońcu i w lekkim półcieniu, ale nie tolerują suszy, dlatego wymagają systematycznego podlewania.

Wrzosy pięknie prezentują się jako solitery, w ozdobnych, jednobarwnych donicach, ale atrakcyjnie wyglądają też w niewielkich grupach. Doniczki z wrzosami bardzo ciekawie prezentują się również w wiklinowych koszach lub drewnianych skrzyneczkach, szczególnie w towarzystwie kolorowych dyń ozdobnych, jabłek i pędów miechunki rozdętej.

Wrzosy w doniczkach
Autor: www.thinkstockphotos.com Wrzosy dobrze prezentują się w drewnianej skrzynce, którą można ustawić na przykład na parapecie, stole albo szerokiej balustradzie

Chryzantemy jesienią na balkonie i tarasie

Obok wrzosów ważną grupę wśród jesiennych kwiatów stanowią też złocienie, nazywane chryzantemami. Do niedawna kojarzone głównie ze smutnym, listopadowym świętem, w ostatnich latach stały się bardzo modnym, kolorowym akcentem jesiennych balkonów i tarasów. Niestraszne są im chłody - zimne, wrześniowe i październikowe noce nie robią im krzywdy, ale rośliny muszą mieć zapewnione słoneczne stanowisko oraz stale lekko wilgotną glebę, gdyż uprawiane w pojemnikach stają się wrażliwe na przesuszenie.

Wśród chryzantem nadających się do dekoracji balkonów i tarasów wybór jest naprawdę imponujący. Rośliny mają kwiaty w wielu ciekawych kolorach i mogą mieć różny pokrój oraz wysokość. Te największe, uprawiane przez producentów w pojemnikach i nazywane chryzantemowymi kulami są tak okazałe i atrakcyjne, że nie potrzebują towarzystwa innych roślin, gdyż same są dostatecznie dekoracyjne. Mniejsze można natomiast sadzić w grupach lub komponować z innymi roślinami (np. z żurawkami). Do ozdoby balkonu najlepiej nadają się odmiany doniczkowe chryzantem, osiągające mniejsze rozmiary i bardziej zwarty pokrój, ale można pokusić się też o uprawę odmian rabatowych, które przed zimą będzie można posadzić w ogrodzie.

Marcinki, czyli astry bylinowe na jesiennym balkonie

Równie atrakcyjnymi roślinami nadającymi się do dekoracji jesiennego balkonu lub tarasu są też astry bylinowe, zwane popularnie marcinkami: aster krzaczasty, aster nowobelgijski, aster nowoangielski. 

Wśród nich znajduje się mnóstwo odmian o kolorowych i bardzo dekoracyjnych kwiatach, ale też o różnych wysokościach (niektóre dorastają do ponad 1,5 m wysokości). Do uprawy w pojemnikach należy wybierać te o mniejszych rozmiarach i bardziej kompaktowym pokroju (astry krzaczaste i odmiany karłowe innych gatunków, np. 'Judith', 'Winston Churchill'). Astry kochają słońce i lubią żyzną, stale lekko wilgotną ziemię, dlatego należy systematycznie je podlewać i zapewnić im dostatecznie dużo światła.

Marcinki na balkonie lub tarasie pięknie prezentują się w ozdobnych donicach lub wiklinowych osłonkach. Mogą być też zestawiane z innymi roślinami, np. ozdobnymi trawami (m.in. turzycami, rozplenicami) lub wykorzystane do tworzenia jesiennych kompozycji z udziałem ozdobnych dyń, kolorowych kolb kukurydzy, orzechów lub główek ozdobnej kapusty, wyglądających jak ogromne róże.

Przeczytaj też:

Rozchodnik okazały na jesienny balkon i taras

Ciekawą, choć mniej barwną niż poprzednie gatunki rośliną nadającą się do dekoracji jesiennego balkonu jest też rozchodnik okazały. Najczęściej kwitnie wprawdzie tylko na różowo (czasem na biało), ale utrzymuje kwiaty na pędach od sierpnia aż do późnej jesieni i nie ma niewielkich wymagań uprawowych - oprócz słońca i przepuszczalnego podłoża niewiele mu potrzeba, gdyż urośnie w każdej, nawet słabej glebie i dobrze zniesie przejściową suszę. Podobnie jak astry jesienne i wrzosy, po przekwitnieniu można go posadzić w ogrodzie.

Nie przegap:

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Jesienne prace w ogrodzie