Rozchodnik okazały - bylina na skalniaki i rabaty bylinowe. Uprawa, wymagania i odmiany rozchodnika: ZDJĘCIA

2019-10-09 9:49 Opracowanie: redakcja serwisu, na podstawie materiałów z firmy PLANTPOL

Rozchodnik okazały to bylina chętnie sadzona w ogrodach. Znakomicie nadaje się na skalniaki oraz rabaty bylinowe. Dowiedz się więcej o uprawie rozchodnika okazałego i poznaj jego ciekawe odmiany. ZDJĘCIA rozchodników.

Rozchodnik okazały (łac. Sedum spectabile) to bylina z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jest łatwy w uprawie i może zdobić ogród przez cały rok. Tworzy szerokie, poduchowate kępy grubych, mięsistych, ulistnionych pędów o wysokości 30-50 cm. Podczas wegetacji jego ozdobą są bladozielone (u odmian liście mogą być ciemno zabarwione), grube, mięsiste, owalne liście. Na przełomie lata i jesieni pojawiają się liczne kwiaty, szczególnie atrakcyjne u odmian o karminowym zabarwieniu. Nawet po zakończeniu wegetacji rozchodnik jest dekoracyjny.

Zima w ogrodzie: jakie rośliny zdobią ogród zimą >>>

Rozchodnik okazały kwitnie od lipca-sierpnia do września (w zależności od odmiany), jest cennym, jesiennym pożytkiem pszczelim; wabi też motyle. Liczne kwiaty mają w zależności od odmiany barwę od różowej do karminowej (w licznych odcieniach). Są osadzone na szczycie pędów w niezwykle dekoracyjnych, płaskich podbaldachach o szerokości dochodzącej do 20 cm.

Rozchodnik okazały - uprawa

Rozchodnik okazały jest łatwy w uprawie. Najlepsze dla niego są gleby przepuszczalne, piaszczysto-żwirowe, ciepłe, suche lub średniowilgotne. Stanowisko powinno być nasłonecznione, choć roślina znosi także lekki półcień. W miejscach zacienionych i wilgotnych może byc atakowany przez grzyby powodujące gnicie części nadziemnych.
Rozchodnik nie ma szczególnych wymagań co do odczynu podłoża (jest tolerancyjna). Jest odporny na suszę i mróz.

Rozchodnik okazały - zastosowanie w ogrodzie

Rozchodnik najlepiej sadzić w większych grupach na rabatach bylinowych bądź skalniakach. Można z niego tworzyć obwódki. Dobrze komponuje się z innymi bylinami kwitnącymi późnym latem i jesienią (na przykład astrami bylinowymi), trawami ozdobnymi, roślinami okrywowymi i karłowymi roślinami iglastymi.

Nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Rozchodnik może zdobić ogród cały sezon, jest dekoracyjny nawet po zakończeniu wegetacji – części nadziemne rośliny można zostawić na zimę.

>>Przeczytaj też:

Ciekawe odmiany rozchodnika okazałego

  • Rozchodnik okazały ‘Chocolate Drop’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w lipcu i sierpniu. Osiąga zaledwie 25 cm wysokości, ma pięknie błyszczące liście, wyraźnie odznaczające się na tle jaśniejszych roślin. Odmiana polecana na rabaty, jako ciekawy akcent i oraz do różnobarwnych kompozycji pojemnikowych.

  • Rozchodnik okazały ‘Cloud Walker’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w sierpniu i wrześniu. Osiąga 40 cm wysokości przy średnicy 60 cm. Doskonała odmiana do ogrodów skalnych, na tyły rabat lub jako samotnik w miejscu eksponowanym.

  • Rozchodnik okazały ‘Matrona’ – odmiana na stanowisko słoneczne, kwitnie od lipca do września. Odmiana rozchodnika o dużych (średnica 40 cm), mięsistych, sztywnych liściach, podczas kwitnienia osiąga 50 cm szerokości. Roślina miododajna. Mięsiste czerwone pędy zakończone baldachami kwiatostanowymi. Wspaniale prezentuje się na tyłach rabaty lub jako samotnik w miejscu eksponowanym.

  • Rozchodnik okazały ‘Mr. Goodbud’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w sierpniu i wrześniu, osiąga 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Doskonała odmiana na obrzeża rabat, do ogródków skalnych, do sadzenia w grupach lub pojedynczo.

  • Rozchodnik okazały ‘Neon’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w sierpniu i wrześniu. Osiąga do 60 cm wysokości i podobną średnicę. Doskonała odmiana na obrzeża rabat, do ogródków skalnych, do sadzenia w grupach lub pojedynczo.

  • Rozchodnik okazały ‘Raspberry Truffle’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie od lipca do września. Odmiana o ciekawym ciemnym zabarwieniu liści.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE