Rozchodniki – byliny na skalniaki i rabaty bylinowe. Odmiany rozchodników: ZDJĘCIA

2014-08-12 8:00 Opracowanie: na podstawie materiałów z firmy PLANTPOL

Rozchodniki to byliny chętnie sadzone w ogrodach. Rozchodniki znakomicie nadaja się na skalniaki oraz rabaty bylinowe. Poznaj ciekawe odmiany rozchodnika okazałego. ZDJĘCIA rozchodników.

Rozchodnik okazały to bylina z rodziny gruboszowatych Crassulaceae. Roślina tworzy kilka grubych, mięsistych, prostych, ulistnionych pędów o wysokości 30–50 cm. Liście rozchodnika są grube i mięsiste, owalne, jasnozielone z błękitnym nalotem.
Rozchodnik okazały kwitnie od lipca do września. Liczne kwiaty mają w zależności od odmiany barwę od różowej do karminowej (w licznych odcieniach). Są osadzone na szczycie pędów w niezwykle dekoracyjnych, płaskich podbaldachach o szerokości dochodzącej do 20 cm.

Rozchodnik najlepiej sadzić w większych grupach, na rabatach jednogatunkowych bądź skalniakach. Można z niego tworzyć obwódki. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Rozchodnik może zdobić ogród cały sezon, jest dekoracyjny nawet po zakończeniu wegetacji – części nadziemne rośliny można zostawić na zimę.

Interesujące odmiany rozchodnika okazałego

  • Rozchodnik ‘Chocolate Drop’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w lipcu i sierpniu. Osiąga zaledwie 25 cm wysokości, ma pięknie błyszczące liście, wyraźnie odznaczające się na tle jaśniejszych roślin. Odmiana polecana na rabaty, jako ciekawy akcent i oraz do różnobarwnych kompozycji pojemnikowych.
  • Rozchodnik ‘Cloud Walker’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w sierpniu i wrześniu. Osiąga 40 cm wysokości przy średnicy 60 cm. Doskonała odmiana do ogrodów skalnych, na tyły rabat lub jako samotnik w miejscu eksponowanym.
  • Rozchodnik ‘Matrona’ – odmiana na stanowisko słoneczne, kwitnie od lipca do września. Odmiana rozchodnika o dużych (średnica 40 cm), mięsistych, sztywnych liściach, podczas kwitnienia osiąga 50 cm szerokości. Roślina miododajna. Mięsiste czerwone pędy zakończone baldachami kwiatostanowymi. Wspaniale prezentuje się na tyłach rabaty lub jako samotnik w miejscu eksponowanym.
  • Rozchodnik ‘Mr. Goodbud’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w sierpniu i wrześniu, osiąga 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Doskonała odmiana na obrzeża rabat, do ogródków skalnych, do sadzenia w grupach lub pojedynczo.
  • Rozchodnik ‘Neon’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w sierpniu i wrześniu. Osiąga do 60 cm wysokości i podobną średnicę. Doskonała odmiana na obrzeża rabat, do ogródków skalnych, do sadzenia w grupach lub pojedynczo.
  • Rozchodnik ‘Raspberry Truffle’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie od lipca do września. Odmiana o ciekawym ciemnym zabarwieniu liści.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE