Rozchodnik okazały - bylina na skalniaki i rabaty bylinowe. Uprawa, wymagania i odmiany rozchodnika: ZDJĘCIA

2019-10-09 9:49

Rozchodnik okazały to bylina chętnie sadzona w ogrodach. Znakomicie nadaje się na skalniaki oraz rabaty bylinowe. Dowiedz się więcej o uprawie rozchodnika okazałego i poznaj jego ciekawe odmiany. ZDJĘCIA rozchodników.

Rozchodnik okazały (łac. Sedum spectabile) to bylina z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jest łatwy w uprawie i może zdobić ogród przez cały rok. Tworzy szerokie, poduchowate kępy grubych, mięsistych, ulistnionych pędów o wysokości 30-50 cm. Podczas wegetacji jego ozdobą są bladozielone (u odmian liście mogą być ciemno zabarwione), grube, mięsiste, owalne liście. Na przełomie lata i jesieni pojawiają się liczne kwiaty, szczególnie atrakcyjne u odmian o karminowym zabarwieniu. Nawet po zakończeniu wegetacji rozchodnik jest dekoracyjny.

Zima w ogrodzie: jakie rośliny zdobią ogród zimą >>>Rozchodnik okazały kwitnie od lipca-sierpnia do września (w zależności od odmiany), jest cennym, jesiennym pożytkiem pszczelim; wabi też motyle. Liczne kwiaty mają w zależności od odmiany barwę od różowej do karminowej (w licznych odcieniach). Są osadzone na szczycie pędów w niezwykle dekoracyjnych, płaskich podbaldachach o szerokości dochodzącej do 20 cm.

Rozchodnik okazały - uprawa

Rozchodnik okazały jest łatwy w uprawie. Najlepsze dla niego są gleby przepuszczalne, piaszczysto-żwirowe, ciepłe, suche lub średniowilgotne. Stanowisko powinno być nasłonecznione, choć roślina znosi także lekki półcień. W miejscach zacienionych i wilgotnych może byc atakowany przez grzyby powodujące gnicie części nadziemnych.Rozchodnik nie ma szczególnych wymagań co do odczynu podłoża (jest tolerancyjna). Jest odporny na suszę i mróz.

Rozchodnik okazały - zastosowanie w ogrodzie

Rozchodnik najlepiej sadzić w większych grupach na rabatach bylinowych bądź skalniakach. Można z niego tworzyć obwódki. Dobrze komponuje się z innymi bylinami kwitnącymi późnym latem i jesienią (na przykład astrami bylinowymi), trawami ozdobnymi, roślinami okrywowymi i karłowymi roślinami iglastymi.

Nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Rozchodnik może zdobić ogród cały sezon, jest dekoracyjny nawet po zakończeniu wegetacji – części nadziemne rośliny można zostawić na zimę.

>>Przeczytaj też:

Ciekawe odmiany rozchodnika okazałego

  • Rozchodnik okazały ‘Chocolate Drop’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w lipcu i sierpniu. Osiąga zaledwie 25 cm wysokości, ma pięknie błyszczące liście, wyraźnie odznaczające się na tle jaśniejszych roślin. Odmiana polecana na rabaty, jako ciekawy akcent i oraz do różnobarwnych kompozycji pojemnikowych.
  • Rozchodnik okazały ‘Cloud Walker’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w sierpniu i wrześniu. Osiąga 40 cm wysokości przy średnicy 60 cm. Doskonała odmiana do ogrodów skalnych, na tyły rabat lub jako samotnik w miejscu eksponowanym.
  • Rozchodnik okazały ‘Matrona’ – odmiana na stanowisko słoneczne, kwitnie od lipca do września. Odmiana rozchodnika o dużych (średnica 40 cm), mięsistych, sztywnych liściach, podczas kwitnienia osiąga 50 cm szerokości. Roślina miododajna. Mięsiste czerwone pędy zakończone baldachami kwiatostanowymi. Wspaniale prezentuje się na tyłach rabaty lub jako samotnik w miejscu eksponowanym.
  • Rozchodnik okazały ‘Mr. Goodbud’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w sierpniu i wrześniu, osiąga 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Doskonała odmiana na obrzeża rabat, do ogródków skalnych, do sadzenia w grupach lub pojedynczo.
  • Rozchodnik okazały ‘Neon’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie w sierpniu i wrześniu. Osiąga do 60 cm wysokości i podobną średnicę. Doskonała odmiana na obrzeża rabat, do ogródków skalnych, do sadzenia w grupach lub pojedynczo.
  • Rozchodnik okazały ‘Raspberry Truffle’ – odmiana na słoneczne stanowisko, kwitnie od lipca do września. Odmiana o ciekawym ciemnym zabarwieniu liści.
Drzewa do małego ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE