Jak zabezpieczyć rozchodniki przed mrozem?
Rozchodniki to popularne byliny ogrodowe, chętnie sadzone na skalniakach i rabatach. To rośliny łatwe w uprawie. Czy rozchodniki trzeba zabezpieczyć przed zimą? Jeśli tak, to jak osłonić rozchodniki przed mrozem?
Rozchodniki to rośliny mało wymagające, które mogą rosnąć praktycznie na każdej glebie i w każdym miejscu (oprócz bardzo mokrego). Z tego powodu są chętnie i często sadzone w ogrodach.
Najczęściej rozchodniki są sadzone na skalniakach, obsadza się nimi także skarpy, murki oporowe, wykorzystuje do tworzenia wielogatunkowych rabat ogrodowych oraz obwódek. Niskie gatunki rozchodników to znakomite rośliny okrywowe. Rozchodniki można też uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.Większość gatunków rozchodników to byliny zimujące w gruncie w ogrodzie.
Czy rozchodniki trzeba zabezpieczyć przed mrozem?
Większość rozchodników rosnących w naszych ogrodach dobrze jest zabezpieczyć przed zimą, szczególnie jeśli jest ona mroźna i bezśnieżna. Najlepiej osłonić rośliny okrywając je warstwą słomy bądź liści. Do okrycia rozchodników można też wykorzystać agrowłókninę. Pamiętajmy, aby zimowe okrycie nałożyć na rozchodniki nie dopiero wtedy, gdy przez kilka dni utrzymuje się minusowa temperatura.
Szczególnie wrażliwe na mróz i dlatego koniecznie wymagające okrycia przed zimą są barwne odmiany rozchodników.
Zimowe okrycie zdejmujemy z rozchodników wiosną.
>> Przeczytaj też: Usuwanie zimowego okrycia: kiedy i jak zdejmować zimowe osłony z roślin