Czy rozchodniki potrzebują zimowego okrycia? Jak zabezpieczyć rozchodniki przed mrozem?

2024-11-15 12:08

Rozchodniki to popularne byliny ogrodowe, chętnie sadzone na skalniakach i rabatach. To rośliny łatwe w uprawie. Czy rozchodniki trzeba zabezpieczyć przed zimą? Jeśli tak, to jak osłonić rozchodniki przed mrozem?

Rozchodniki przed zimą
Autor: GettyImages Czy rozchodniki trzeba osłonić przed mrozem?

Spis treści

  1. Gdzie uprawiać rozchodniki w ogrodzie?
  2. Jakie wymagania mają rozchodniki?
  3. Czy rozchodniki trzeba zabezpieczyć przed mrozem?
  4. Kiedy okrywać rozchodniki?
  5. Czym okryć rozchodniki na zimę?
  6. Czy przycinać rozchodniki na zimę?

Gdzie uprawiać rozchodniki w ogrodzie?

Rozchodniki to rośliny mało wymagające, które mogą rosnąć praktycznie na każdej glebie i w każdym miejscu (oprócz bardzo mokrego). Z tego powodu są chętnie i często sadzone w ogrodach. Poznaj gatunki rozchodników ogrodowych.

Najczęściej rozchodniki są sadzone na skalniakach, obsadza się nimi także skarpy, murki oporowe, wykorzystuje do tworzenia wielogatunkowych rabat ogrodowych oraz obwódek. Niskie gatunki rozchodników to znakomite rośliny okrywowe. Rozchodniki można też uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Większość gatunków rozchodników to byliny zimujące w gruncie w ogrodzie.

Przeczytaj też: Zakładamy nową rabatę bylinową. Jak od zera stworzyć rabatę z bylin - poradnik

Jakie wymagania mają rozchodniki?

Rozchodniki należy sadzić na stanowiskach słonecznych - wtedy obficie kwitną i są atrakcyjnie wybarwione. Wyjątkiem jest rozchodnik rozłogowy, który lubi lekkie zacienienie lub półcień.

Rozchodniki preferują niezbyt żyzne, lekkie, dobrze przepuszczalne gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podłoże nadmiernie zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe może niekorzystnie wpływać na ich wygląd (rośliny są zbyt wyciągnięte, mało przebarwione). Rozchodniki nie znoszą gleb podmokłych, zalewanych.

Rozchodnik
Autor: GettyImages Oszroniony rozchodnik

Czy rozchodniki trzeba zabezpieczyć przed mrozem?

Większość rozchodników rosnących w naszych ogrodach to gatunki dość odporne na mróz. Jednak dobrze jest zabezpieczyć przed nadejściem zimy - okaże się to korzystne szczególnie jeśli zima będzie mroźna i bezśnieżna.

Wrażliwe na mróz i dlatego wymagające okrycia przed zimą są barwne odmiany rozchodników.

Kiedy okrywać rozchodniki?

Z okrywaniem rozchodników należy poczekać do czasu, aż ujemne temperatury utrzymają się co najmniej kilka dni.

Czym okryć rozchodniki na zimę?

Rozchodniki najlepiej osłonić na zimę warstwą słomy bądź liści. Do okrycia rozchodników można też wykorzystać agrowłókninę.

Zimowe okrycie zdejmujemy z rozchodników wiosną.

Czy przycinać rozchodniki na zimę?

Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że rozchodniki nie potrzebują przycinania na zimę, a ich zaschnięte kwiaty są dodatkową zimową ozdoba ogrodu. Inni uważają, że przed nastaniem zimy należy usunąć przekwitłe kwiatostany, bowiem na nich mogą zimować patogeny i szkodniki, które zagrożą roślinie w kolejnym sezonie. Nadziemne pędy ścina się po pierwszych jesiennych przymrozkach. Nie można zrobić tego zbyt wcześnie, bowiem skrócenie pędów podczas wegetacji stymuluje roślinę do dalszego wzrostu, co sprawi, że jej odporność na niską temperaturę spada i zimą może przemarznąć.

Rozchodnik
Autor: GettyImages Jeśli zimą rozchodniki przykryte są taką śnieżną kołdrą, mróz nie powinnien im zaszkodzić
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają