Chryzantemy - jesienne kwiaty. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie

2014-09-23 12:44 Michał Mazik

Chryzantemy to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Podpowiadamy jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie i co robić, by chryzantemy pięknie kwitły co roku. CHRYZANTEMY uprawa.

Chryzantemy to rośliny wieloletnie z rodziny astrowatych (Asteraceae). W ogrodzie rośliny zwykle dorastają do 60 cm wysokości i mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Wytwarzają charakterystyczne, pierzasto powcinane liście. Kwiaty, w zależności od gatunku, mogą się różnić wielkością, kształtem i barwą. W sprzedaży dostępne są chryzantemy o różnych kwiatostanach: pojedynczych, półpełnych, pełnych, kulistych, półkulistych, parasolowatych, anemonowych, pomponowych, igiełkowych. Zróżnicowany jest także ich barwa: od białej, przez różne odcienie żółtej, pomarańczowej i różowej, do czerwonej.

>>Przeczytaj też: Chryzantemy na balkonie: jak uprawiać chryzantemy na balkonie

Jak uprawiać chryzantemy

Chryzantemy to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie, o ile zapewni im się odpowiednie warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. W czasie uprawy należy uważać, aby nie zalewać korzeni - zbyt obfite podlewanie może prowadzić do ich gnicia i wystąpienia chorób grzybowych. Chryzantemy negatywnie reagują także na przesuszenie – kwiaty wtedy szybko więdną. Nawożenie chryzantem powinno być intensywne – zwłaszcza przed i w czasie kwitnienia.

Chryzantemy sadzi się na miejsce stałe od maja aż do jesieni. Dobre rezultaty daje uprawa w pojemnikach. Po przekwitnieniu pędy można ściąć, a rośliny przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wtedy podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum. Odmiany drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę od odmian o większych kwiatach.

Z chryzantem można tworzyć jesienne, barwne rabaty. W Polsce najczęściej są wykorzystywane do dekoracji nagrobków. Nadają się także na kwiat cięty.

Zobacz galerię zdjęć pięknych chryzantem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE