Chryzantemy w bukietach na Wszystkich Świętych. Jak przedłużyć trwałość ciętych chryzantem

2022-10-04 17:15
Chryzantemy na cmentarzu
Autor: GettyImages Groby na Wszystkich Świętych dekorujemy najczęściej chryzantemami

Chryzantemy to kwiaty, którymi najczęściej zdobimy groby naszych bliskich na Wszystkich Świętych. Do wyboru mamy mnóstwo odmian chryzantem, nie tylko doniczkowych, ale także tych ciętych. Podpowiadamy, co zrobić, aby cięte chryzantemy jak najdłużej dekorowały groby.

Wśród kwiatów, którymi zdobimy groby naszych bliskich na Wszystkich Świętych, na pierwszym miejscu plasują się chryzantemy. W punktach sprzedaży przed cmentarzami co roku oferta chryzantem jest ogromna - jest w czym wybierać. Obok kwiatów w donicach są również chryzantemy cięte. Najpopularniejsze to te, które mają jeden duży kwiat - to chryzantemy wielkokwiatowe. W sprzedaży są także chryzantemy wielokwiatowe, które na gałązkach mają dużą liczbę drobnych kwiatów. Chryzantemy cięte oferowane są w wielu kolorach - najpopularniejsze to białe, żółte, złote i fioletowe.

Aby chryzantemy cięte jak najdłużej zdobiły groby, przede wszystkim postarajmy się kupić kwiaty świeże, niedawno ścięte i przechowane w odpowiednich warunkach. Najczęściej musimy zaufać zapewnieniom sprzedawcy, że kwiaty są świeże i mają dobrą jakość. Nie jesteśmy bowiem w stanie sprawdzić, kiedy chryzantemy zostały ścięte i jak przechowane.

Unikajmy kupowania chryzantem zwiędniętych – nawet jeśli sprzedawca zapewnia nas, że jak wstawimy je do wody, to „odżyją”. Absolutnie nie kupujmy kwiatów, z których opadają płatki, ani takich, których liście zasychają – oznaki te świadczą, że rośliny już kończą swój żywot.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie

Wazon, do którego chcemy wstawić kwiaty powinien być umyty i napełniony czystą i świeżą wodą. Przed włożeniem do wazonu końce łodyg należy przyciąć pod skosem. W ten sposób odblokowane zostaną wiązki przewodzące w łodydze i kwiat będzie mógł pobierać wodę z naczynia, do którego zostanie wstawiony.

Wodę w wazonie, do którego wstawiliśmy cięte chryzantemy, należy wymieniać jak najczęściej (najlepiej codziennie), każdorazowo przycinając łodygi o około 1 cm. Jeśli do wody dodamy odżywkę do kwiatów ciętych (można ją kupić w kwiaciarni lub w sklepie ogrodniczym), to wody w wazonie nie wymieniamy tylko ją uzupełniamy. Zamiast odżywki do wody w wazonie można dodać aspirynę, która przedłuża trwałość kwiatów ciętych.

Przeczytaj też: Wiązanki na Wszystkich Świętych z żywych kwiatów >>>

Wiązanka z chryzantemami na grób na Dzień Wszystkich Świętych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE