Miskanty – majestatyczne trawy do ogrodu. Jak uprawiać miskanty w ogrodzie?

2024-07-31 10:50

Miskanty należą do najbardziej dekoracyjnych traw ozdobnych uprawianych w ogrodach. Pięknie prezentują się w ogrodzie, nadając mu spokojny, romantyczny charakter. Podpowiadamy jak uprawiać miskanty.

Wspaniałe i romantyczne miskanty, to jedne z najpiękniejszych i najbardziej dekoracyjnych traw bylinowych. Aby jednak mogły w pełni zaprezentować swoją urodę, wymagają odpowiednich warunków uprawy i właściwego stanowiska.

Poznaj Gatunki i odmiany miskanta do sadzenia w ogrodach

Uprawa miskantów w ogrodzie

  • Stanowisko dla miskantów

Jak większość traw, miskanty oczekują ciepłych i słonecznych stanowisk, osłoniętych zimą przed mroźnym wiatrem.

  • Podłoże dla miskantów

Najlepiej rosną na glebach stosunkowo żyznych, przepuszczalnych oraz umiarkowanie wilgotnych, które w okresie zimowym lekko przesychają.

  • Zimowanie miskantów

Miskanty to trawy ozdobne stosunkowo odporne na niską temperaturę, dlatego bez większych szkód mogą zimować w gruncie. Jedynie młode egzemplarze w pierwszych dwóch–trzech latach po posadzeniu wymagają okrycia kopczykiem z kory lub torfu. Miskanty lepiej też zniosą niską temperaturę, jeśli późną jesienią zwiążemy ich liście tworząc rodzaj namiotu – osłoni on korzenie przed mrozem i zapewni trawom lepszy start w kolejnym sezonie.

  • Cięcie miskantów

Suche liście miskantów usuwamy dopiero wiosną (w kwietniu), ścinając ich kępy około 10 cm nad ziemią.

Przeczytaj też:

Rozmnażanie miskantów

Miskanty najłatwiej rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp, gdyż w naszym klimacie nasiona zawiązują się u tych roślin stosunkowo rzadko.

Kiedy sadzić miskanty do gruntu?

Najlepszym terminem do sadzenia i rozmnażania miskantów jest wczesna wiosna, ponieważ wtedy rośliny mają przed sobą cały sezon na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu i odpowiednie przygotowanie do zimy.

Gdzie w ogrodzie sadzić miskanty?

Mając na uwadze silny wzrost miskantów, należy przeznaczyć dla nich odpowiednio dużo miejsca. Gatunki wyjątkowo ekspansywne (np. miskant cukrowy), najlepiej posadzić w dużych pojemnikach lub ograniczyć ich stanowisko pasami z grubej folii.

Miskanty równie dobrze prezentują się jako pojedyncze kępy, jak również w malowniczych grupach z bylinami kwitnącymi jesienią. Wysokie gatunki miskantów sprawdzają się również jako parawany odsłaniające kącik wypoczynkowy bądź altanę.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Rozmnażanie trawy – rozplenica japońska odmiana Moudry

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.